Ślimaki


Pomacea bridgesii czyli popularna Ampularia

Ampularie gościły w moim akwarium wielokrotnie, jednaj zawsze miałem tylko jedną sztukę przez jakiś czas po czym przychodził ich naturalny kres.

Nigdy nie zdarzyło się aby niszczyły rośliny lub miały zły wpływ na ich rozwój. Przyczyniały się do częściowego usuwania glonów i resztek zalegających w akwarium.

Miałem różnokolorowe jedne ciemniejsze inne jaśniejsze, żółte i brązowe. Często podchodzą pod powierzchnie wody i wypuszczając swoja wypustkę pobierają powietrze


Gdy wpuściłem do akwarium dwa ślimaki okazało się że była to para i po pewnym czasie na szybie akwarium ponad lustrem wody złożyły swoje jajeczka w różowawym kolorze zebrane w grono.
Po upływie około dwóch tygodni z grona zaczęły wychodzić wykształcone malusieńkie ślimaczki. Oczywiście gdy podrosły zaczęły być uciążliwe przez swą ilość więc należało się ich częściowo pozbyć. Obecnie już trzecie pokolenie tych ślimaków wychowuje się w moim akwarium.
Zauważyłem że samica po złożeniu ikry nagle ma bardzo duże ubytki w muszli, w postaci białych plam. Umieszczam w akwarium pokarm dla ptaków "Sepia" który ślimaki zjadają w miarę potrzeby.

Świderki
(Melanoides tuberculata).Świderki w dzień przebywają w podłożu, poszukując pokarmu. Dopiero w nocy wychodzą z kryjówek. Wychodzenie z kryjówek w czasie dnia może być spowodowane zmianą pogody. Dochodzi do tego pod wpływem zmian ciśnienia. Warto wprowadzić Świderki do akwarium z narybkiem. Będą czyściły dno z resztek pokarmu utrzymując podłoże w czystości. W akwarium ogólnym zjadają resztki pożywienia. Poruszają podłoże poszukując pokarmu, dzięki czemu podłoże zostaje natlenione i uwolnione od stref beztlenowych. Zaobserwowałem że po wyczyszczeniu żwirku w czasie generalnych porządków świderki z braku pożywienia wychodzą z podłoża szukając pokarmuNeritina natalensis,
Neritina zebra,
Clithon sp. (Neritina spiky)

Ślimaki te trafiły do mnie niedawno zakupione na aukcji "Allegro". Zjadają glony co nie ulega wątpliwości bo po wpuszczeniu do akwarium z korzenia na którym były zielone glony w ciągu kilku dni zniknęło wszystko.


Jak na razie to na korzeniach pojawiło się dużo białych punkcików, które są najprawdopodobniej jajeczkami składanymi przez te ślimaki.


Po pewnym czasie w jajeczkach pojawiają się czarne punkciki wyglądające na dziurki. Jednak nie zauważyłem czy cokolwiek wydobywa się z tych jajeczek. Czasami można zaobserwować dodatkowe małe, białe punkciki obok tych jajeczek, ale później znikają.

Z moich obserwacji wynika że slimaki rodzaju "Clithon" bardzo szybko usuwają zielone glony osiadłe na korzeniach, jednak nie zjadają niestety glonów pędzelkowatych, a nawet im ulegają. Glony mogą umiejscowić się na ich muszlach.Marisa cornuarietis


Ślimak ten jest typowym roślinożercą. Rośnie bardzo szybko przez co może uszkadzać rośliny w akwarium. U mnie gdy glonojady były karmione tabletkami to podjadał je glonojadom.


Żyworódka

(Viviparus viviparus)
Ślimaki te zamieszkują nasze wody. Muszla tego została znaleziona w Zalewie Zegrzyńskim. Na nim widoczne Racicznice Dreissena polymorphaOddychają za pomocą skrzeli powietrzem rozpuszczonym w wodzie. Są to ślimaki skrzelodyszne. Ich muszla zwinięta spiralnie dochodzi do 4 cm. Oddycha skrzelami, przebywając w słodkich wodach stojących i płynących, zarośniętych roślinami, o mulistym dnie. Żyworódka jest rozdzielnopłciowa, oraz zaznacza się u niej dymorfizm płciowy.Rozdętka

(Physa gyrina)

Rozdętka należy do rodziny ślimaków płucodysznych, charakteryzuje się bardzo dużą płodnością, z tego względu zawleczona wraz z roślinnością lub planktonem do akwarium może stać się plagą. Ja swoje rozdętki przeniosłem z roślinami do paludarium i jak na razie nie niszczą roślin oraz nie jest ich za dużo.
Zatoczek

(Planorbarius corneus)

Zatoczek żyje w środowisku słodkowodnym. Skorupa jego dorasta do średnicy 4 cm, zwinięta w jednej płaszczyźnie. Jest gatunkiem jajorodnym, odżywiającym się drobnymi wodorostami. Ślimaki te mają jamę płucną, która umożliwia im oddychanie tlenem atmosferycznym, dlatego też zalicza się je do ślimaków płucodysznych.Przytulik strumieniowy

(Ancylus fluviatilis)

Ślimak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania, a to za sprawą charakterystycznej czapeczkowatej muszli. Wielkość jej może dochodzić do 5 mm wysokości i 5 - 10 mm długości. Muszla jest barwy od jasnej do ciemnobrązowej, nierzadko porośnięta glonami. Żyje w wodach bieżących, szczególnie szybko płynących, przyczepiony na kamieniach, roślinach. Żywi się głównie glonami porastającymi podłoże, na którym występuje. Czasasmi może być zawleczony do akwarium.
(Anentome Helena)
(Tylomelania patriarchalis)

(Brotia pogodula)

Strona główna
..:Copyright @ 2003   (kocan1@poczta.onet.pl)   Wszelkie prawa zastrzeżone:..