KSIĄŻKI AKWARYSTYCZNE WYDANE PO 2010 ROKU


lit58

„Nasze Ryby”
       Stanisław Stupkiewicz    2010

    Książka zawiera opisy znacznej części ryb, występujących w polskich wodach: podstawowe informacje o miejscach występowania i zasobach wypatrzenia, zwyczajach życiowych oraz cechach pozwalających na rozpoznanie. została napisana z myślą o turystach, żeglarzach czy wędkarzach, ale także np. o akwarystach. Dla wędkarzy może mieć znaczenie szczególne. Błędne bowiem rozpoznanie zdobyczy (o co czasem nietrudno) może prowadzić do poważnego konfliktu z prawem. Wartość książki podnoszą doskonałe ilustracje ryb, autorstwa Jacka Brodowskiego.

zim1zim2


lit61

„Dobrodružství s amazonskými anděly”
       Jan Burzanowský    2010

    Czeska książka o Żaglowcach. Autor w poszczególnych rozdziałach przedstawia historię odkrycia Amazonii i ukształtowanie hydrogeograficzne Amazonii. Następnie przechodzi do systematyki oraz opisu rodzaju Pterophyllum. W kolejnym rozdziale opisuje budowę anatomiczną ryb z rodzaju Pterophyllum. W dalszych rozdziałach ujmuje sposoby karmienia, rozmnażania oraz problematykę chorób oraz sposobów leczenia. W ostatniej części opisuje dość dokładnie hodowlane formy barwne skalarów.

czes1czes2


lit62
„Akwarium moja pasja”
Paweł Zarzyński    2010

    Niezwykle ciekawie napisany poradnik, w którym autor , zajmujący się od 25 lat akwarystyką, dzieli się swoim doświadczeniem. Szczegółowe opisy sprzętu, roślin, najpopularniejszych gatunków ryb wraz z informacjami o ich wymaganiach środowiskowych, żywieniu i rozmnażaniu.Dużo w niej osobistych wspomnień i anegdot. Jest to książka nie tylko łatwa i przyjemna w czytaniu, ale również pełna fachowej, merytorycznej wiedzy akwarystycznej popartej wieloletnim doświadczeniem.

amp1amp2


lit69

„KREWETKI, RAKI I KRABY W AKWARIUM SŁODKOWODNYM”
       Joanna i Paweł Zarzyński    2010

    Niniejsza książka zawiera opisy kilkunasty gatunków najpopularniejszych krewetek słodkowodnych a także krabów i raków. Znajdziemy w niej informacje o żywieniu i warunkach hodowli. Ciekawe kompendium wiedzy o skorupiakach.

zaz1zaz2


„NOWOCZESNA HODOWLA RYB AKWARIOWYCH”
       Włodzimierz Popek, Wojciech Górecki, Grzegorz Zygmunt    2010 nowhod

    Książka jest przeznaczona dla profesjonalnych hodowców i akwarystów pasjonatów. Zawarta w niej wiedza łączy unikalna wiedzę praktyczną i teoretyczną z dziedzin żywienia, rozrodu, fizjologii, anatomii i embriologii ryb egzotycznych. Ujmuje zagadnienia systematyki oraz behawioru. Porusza aspekty prawne związane z chowem ryb egzotycznych. Tematyka poszczególnych rozdziałów:
– Historia i rozwój hodowli ryb na świecie i w Polsce.
– Zarys podstaw prawnych.
– Ekosystemy życia ryb akwariowych z uwzględnieniem zasad ich klasyfikacji.
– Podstawy anatomii i fizjologii ryb akwariowych.
– Elementy embriologii i rozród ryb akwariowych.
– Żywienie ryb akwariowych.
– Technika hodowli i transport ryb.
– Podstawy genetyki.
– Profilaktyka zdrowotna.

nowhodnowhod3


ziem

„ZIEMIOJADY – PIELĘGNICE POŁUDNIOWOAMERYKAŃSKIE”
       Radosław Bednarczuk    2010

    Książka przeznaczona jest dla początkujących i zaawansowanych akwarystów. Dla osób, które już hodują ziemiojady i pragną pogłębić swoją dotychczasową wiedzę na ich temat. Również dla wszystkich tych, którzy nie są jeszcze do końca przekonani, czy powinni zająć się hodowlą tych ciekawych pielęgnic. W poszczególnych rozdziałach opisane są warunki hodowli ziemiojadów ich żywienie oraz choroby. Opisane s.a. także poszczególne gatunki z podziałem na rodzaje: Geophagus, Gymnogeophagus, Satanoperca, Biotodoma, Acarichtys, Guianacara, Retroculus

ziem1ziem2


lit63

„Rośliny wodne i bagienne Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego”
       Ryszard Kamiński, Andrzej Małowiecki    2011

    Książka wydana jako Tom 9, Zeszyt 2 Prac Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak sam autor we wstępie napisał książka ta powstała aby ocalić od zapomnienia i przedstawić historię oraz zbiory kolekcji roślin wodnych i bagiennych. Nowe wydanie poszerzono właśnie o historię, poszerzone opisy znaczenia zbiorników wodnych oraz roślin, przedstawiono kolekcje roślinne według obowiązującej systematyki. Na zakończenie przedstawiono krótkie notki biograficzne pracowników działu roślin wodnych i bagiennych, którzy tworzyli oraz obecnie sprawują opiekę nad tym działem.

ogb1ogb2


discus

„DISCUS”
   Herbert Axelrod i Bernd Degen    2011

 

Wydawnictwo typowo albumowe  33.5 x 24 cm.  dr Herbert Axelrod i Bernd Degen, dwa nazwiska, które są dobrze znane w  świecie akwarystyki oraz miłośników dyskowców. Ta książka ma bardzo efektowna obwolutę dając jej niepowtarzalny wgląd. Książka  wydawana w  języku angielskim i niemieckim. Wenątrz znajdujemy szereg ilustracji oraz zdjęć z szerokimi opisami.

discus1discus2


akwarystyka

„AKWARYSTYKA”
       Barbara Tittenbrun-Jazienicka    2012

    Czym jest akwarystyka? Jakie wybrać akwarium? Które rośliny będą odpowiednie? Jakie rybki dobrać? – na te i wiele innych pytań odpowie prezentowana książka. Akwarystyka to hobby, które bez względu na wiek okazuje się być atrakcyjne. Barwny i tajemniczy świat ryb, niezwykłych roślin przyciąga fascynatów wodnego hobby i zachwyca swoim pięknem. Bardzo dużo ładnych zdjęć jednak treść merytoryczna bardzo słaba. Można napotkać wiele błędów. Nie polecam młodym akwarystom.

akwarystyka1akwarystyka2


an1

„Dyskowce, Paletki    Atlas dyskowców”
Andrzej Nowicki    2013

    W pierwszej części autor opisuje przygotowanie zbiornika dla dyskowców. Druga część to omówienie dyskowców dzikich. Omówione są gatunki występujące w środowisku naturalnym, następnie opieka nad dyskowcami z odłowu. Opisane jest także przebieg tarła oraz odchowu Dyskowców Heckla, które jako pierwszy na świecie rozmnożył właśnie Andrzej Nowicki. Kolejny rozdział opisuje opiekę oraz rozmnażanie dyskowców hodowlanych. W działach tych możemy zobaczyć szereg zdjęć przedstawiających dyskowce autora w jego hodowli oraz na wystawach i konkursach w których uczestniczył. Oddzielną częścią jest atlas dyskowców zawierający około 250 zdjęć. W atlasie ujętych jest 11 grup barwnych dyskowców.

dysk1dysk2


zien

„ENCYKLOPEDIA RYBY AKWARIOWE”
Hubert Zientek    2013

    Książka Ryby akwariowe adresowana jest zarówno do osób planujących rozpoczęcie przygody z akwarystyką, jak i posiadających już jakieś doświadczenie. W książce opisano blisko 90 gatunków ryb. Podano informacje dotyczące pochodzenia danego gatunku, długości ciała, jego cech gatunkowych, wymagań, dymorfizmu płciowego, rozmnażania, a także liczne ciekawostki. Zaproponowany w publikacji zestaw słodkowodnych gatunków ryb akwariowych nie jest pełny, ale jak najbardziej reprezentatywny w stosunku do tego, co można obecnie spotkać w zbiornikach polskich akwarystów i ofertach sklepów zoologicznych. Zapoznając się ze zgromadzoną w książce wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem autora, każdy miłośnik akwarystyki na pewno z niej skorzysta i znajdzie interesujące go informacje.

zien1zien2


wielki„WIELKI ATLAS RYB AKWARIOWYCH”
Joanna i Paweł Zarzyńscy    2015

Na 392 stronach znajdują się opisy 1021 gatunków i odmian słodkowodnych ryb akwariowych należących do 25 różnych rzędów. 1021 gatunków.  Wśród nich będzie można znaleźć płaszczki słodkowodne, prapłetwce, ryby karpiowate i kąsaczowate, 75 gatunków zbrojników, ryby żyworodne, karpieńcowate, najeżki, ponad 300 gatunków pielęgnic w tym endemiczne ryby z Malawi i Tanganiki, ryby labiryntowe i wiele, wiele innych. Atlas został zilustrowany ponad 1400 fotografiami autorstwa najlepszych polskich fotografów akwarystycznych w tym (w kolejności alfabetycznej): Darka Firleja, Jacka Klonowicza, Andrzeja Kociołkowskiego, Romana Kujawy, Magdaleny Kwolek-Mirek, Piotra Łuczki, Andrzeja Zabawskiego i Huberta Zientka. Każdy z gatunków opatrzony jest dokładnym opisem dotyczącym miejsca jego pochodzenia, charakterystyki zachowania, wymogów co do urządzenia i wyposażenia zbiornika, opisu (ze szczególnym uwzględnieniem cech dymorfizmu płciowego oraz ewentualnych form i odmian barwnych), rodzaju przyjmowanego pokarmu oraz możliwości i warunków rozrodu.  Dodatkowo Czytelnik znajdzie przy każdym opisie przejrzyste piktogramy ilustrujące maksymalne rozmiary osiągane przez dany gatunek, minimalną wielkość zbiornika niezbędnego do jego pielęgnacji, pożądane parametry wody (temperaturę, twardość i odczyn), stopień łatwości jego pielęgnacji i ewentualny status zagrożenia w Czerwonej Księdze Zwierząt. Specjalnymi piktogramami ostrzegawczymi opatrzone zostaną ryby potencjalnie niebezpieczne dla człowieka (jadowite, elektryczne, posiadające ostre zęby itp.) oraz zwierzęta słonawowodne.

wielki1 wielki2


299433999b” ATLAS RYB AKWARIOWYCH”
Maja Prusińska    2016

24.02.2016 miała premierę nowa pozycja książkowa z dziedziny akwarystyki ogólnej. ATLAS RYB AKWARIOWYCH, którego autorką jest Maja Prusińska został wydany przez Wydawnictwo SBM Sp.Zo.o. w Warszawie. dr Maja Prusińska jest pracownikiem Zakładu Ichtiologii Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

   Książka można powiedzieć składa się z dwóch zasadniczych części: wprowadzenia oraz właściwego atlasu ryb. W pierwszej części autorka pokrótce przedstawia podstawowe wiadomości potrzebne każdemu kto wchodzi w świat akwarystyki. Tak więc krótko na temat wyboru akwarium, parametrów wody, podstawowych roślin, podłoża oświetlenia, filtracji. Poruszane są też sprawy najbardziej bolące nowo upieczonych akwarystów czyli walka z glonami oraz tematyka chorób ryb.

Druga część to atlas  150 gatunków  najpopularniejszych ryb akwariowych. W opisach każdej ryby zawarto charakterystykę zachowania danego gatunku jego wygląd, wymagania hodowlane  oraz sposób rozmnażania. Opisy uzupełnione są zdjęciami poszczególnych gatunków ryb.

Książka zawiera także bardzo pomocny  słownik wyrażeń  z którymi może się spotkać akwarysta.  Polski  oraz łąciński indeks nazw umieszczony na końcu wydania, pozwala w szybki sposób odnaleźć dany gatunek szukanej ryby. Na pewno pozycja ta powinna się znaleźć w biblioteczce amatorów akwarystyki zwłaszcza że zawarte wiadomości są aktualne w stosunku do tego co możemy zastać i zakupić w obecnych sklepach zoologicznych.

majak2majak


„NOWOCZESNE AKWARIUM Rozwiązania, Trendy, Style”
Paweł Zarzyński 2017

Książka   została wydana przez  Wydawnictwo Naukowe PWN SA przy współudziale firmy AQUAEL.

Analizując obecną sytuacje  hoobby jakim jest akwarystyka możemy zadać sobie pytanie. Do kogo skierowana jest ta książka oraz czy w dobie wszechobecnego internetu ma prawo przebicia się do współczesnego akwarysty?

Książka jest napisana w bardzo dobrym stylu, który dotrze – moim zdaniem, do młodego pokolenia oraz do osób starszych, którzy mają akwarium lub chcą go założyć od nowa jednak w sposób nowoczesny. Autor po krótkim wstępie w którym nakreślił ogólne ramy  akwarystyki, przechodzi do omówienia poszczególnych trendów panujących wśród twórców nowoczesnych zbiorników. Niejednokrotnie na te tematy możemy się natknąć przeglądając strony internetowe, jednak książka ta jest kumulacją, zbiorem  czy też kompedium aktualnie istniejących rozwiązań akwarystycznych. Podstawowy rozdział traktuje o zakładaniu akwarium ogólnego Oparty jest o przykłady rozwiązań  istniejącego na rynku sprzętu, preparatów, roślin oraz ryb.

Kolejny dział książki dość szeroko omówiony to akwaria roślinne, które już od dawna fascynują dużą rzeszę akwarystów. Okazuje się że obecne akwaria roślinne mają bardzo inne trendy niż te którymi  akwaryści opiekowali się i zakładali kilkanaście lat temu. W samej nazwie akwarium roślinne kryją się zbiorniki low-tech oraz high-tech, które to zostały dość dobrze omówione. Do tego dochodzą także opisy poszczególnych stylów takich jak:  iwagumi, ryuboku, mizube i ragwork.

Ale akwarium to nie tylko rośliny tak obecnie rozpowszechnione. Kolejne działy poświęcone są akwariom biotopowym.  Mimo ze zostały opisane tylko dwa rodzaje tych zbiorników malawi i czarne wody, to na tej podstawie możemy stworzyć inne biotopy takowe jak chociażby: tanganika , wiktoria czy biotop azjatyckich ciemnych wód.Nastęne rozdziały omawiają akwarystykę nano, która w swoim stylu można powiedzieć wchłania świat krewetek, obecnie  bardzo modny trend hobbystyczny. Nie pominięto najmłodszej gałęzi obecnie dość prężnie się rozwijającej jakim jest  akwarystyka morska. Miejsce swoje w opisie znalazła dość nowoczesna odmiana uprawy roślin jakim jest styl wabi-kusa. Ostatni rozdział jest poświęcony akwarium jako dekoracji wnętrza nowoczesnego domu czy też mieszkania.

Omawiając poszczególne działy akwarystyki autor wplótł szereg wywiadów ze znanymi  i cenionymi autorytetami akwarystycznymi. Wywiady te dopełniają  i zamykają szereg pytań w poszczególnych działach z jakimi może się spotkać czytelnik – akwarysta. Swoją wiedzą na łamach książki podzielili się: Debora Długopolska, Piotr Dymowski, Waldemar Jastrzębski, Bartłomiej Lipczyński, Rafał Maciaszek, Anna Malinowska, Paweł Mielniczek, Marcin Półgrabia, Wojciech Sierakowski, Paweł Szewczak, Marcin Wnuk, Marian Wojtaszek.

Obecnie panujące style, rozwiązania i trendy w akwarystyce nie zamykają pełnego obrazu i rozwoju czegoś nowego, ale mając takie podstawy możemy dążyć do czegoś, czego jeszcze nie było. Polecając tę  książkę,  życzymy wszystkim akwarystom osiągnięcia sukcesu oraz dołożenia cegiełki w rozwój nowoczesnej akwarystyki.