Echinodorus amazonicus Rataj (1970)
- Żabienica amazońska


SYNONIMY : Echinodorus brevipedicellatus auct. non (O. Kuntze) Buchenau
(= Echinodorus brevipedicellatus hort.)
POCHODZENIE : Obecnie występuje w górnym i dolnym dorzeczu Amazonki. Według informacji kolekcjonerów, roślina ta jest spotykana w rzekach o wolnym nurcie lub miejscach zalewanych ze stojącą wodą, na głębokości do 1 m.OPIS : Osiąga 35-40 cm wysokości. Liście zebrane w rozetkę są wąsko-lancetowate i ku górze płynnie się zwężają. Przeważnie z ostrymi zagiętymi w dół kolcami, ku podstawie także zwężają się i płynnie przechodzą w ogonek liściowy, mają po 5 podłużnych nerwów. Blaszki liściowe długości 18-25 cm i szerokości 2-3 cm, mają przeświecające linie. Brzegi liści zanurzonych proste a nadwodnych lekko pofalowane. Kwiatostan przeważnie prosty, rzadko rozgałęziony w dolnym okółku kwiatowym. Długość pędu kwiatowego zależy od poziomu wody od 30 -100 cm. W każdym okółku (jest ich 3-6) znajduje się 6-12 kwiatków o średnicy 8-14 mm, znajdujących się na ogonkach kwiatowych o długości do 8 mm. Kwiaty białe mające zazwyczaj 9 niekiedy 6 lub 12 pręcików. Wielkość nasion 2 x 1 mm na każdej stronie mają 3-4 żeberka. Nasiona mają dzióbek długości 0,5-0,75 mm.UPRAWA :
Jest to gatunek niezbyt trudny w uprawie. Wymaga dość silnego oświetlenia źle znosi zacienienie. Jest rośliną długiego dnia. Podłoże powinno być żwirowe z dodatkiem gliny. Na ubogim podłożu nie osiąga właściwych rozmiarów.


Optymalna temperatura 24-28°C, ale dobrze znosi wyższą i niższą. Źle znosi wodę kwaśną, woli lekko alkaiczną, (pH około 7,2) lub obojętną. W dobrych warunkach wytwarza liczne zanurzone pędy kwiatostanowe na których rozwijają się młode rośliny. Jest to wydajny sposób rozmnażania.


W MOIM AKWARIUM

Jest to bardzo ozdobna roślina. Posiadałem jeden egzemplarz przez 15 lat. Była wielokrotnie przesadzana i zawsze dobrze rosła w różnych akwariach i różnych warunkach. Rozmnażanie tej rośliny w warunkach akwariowych jest dość ciężkie. Jeden raz rozmnożyła mi się samoistnie wypuszczając młodą roślinkę od kłącza korzeniowego. Hodowana może być w różnych warunkach i natężeniu oświetlenia. Przy dobrym nawożeniu i dawkowaniu CO2 rośnie bardzo szybko wypuszczając liście coraz większe i na długich ogonkach. W miarę zwiększania natężenia oświetlenia i nawożenia roślina wypuszcza liście rozszerzające się od podłoża. Utrzymuje dużo liści, a stare liście bardzo wolno pokrywają się glonami, nawet przy jaskrawym oświetleniu. Jeżeli obcinamy stare liście to najlepiej oderwać je ręką od rozetki aby kikuty nie wystawały i nie gniły, a nawet przyspiesza to wypuszczanie nowych liści i rozrost rośliny.


                     Strona główna
..:Copyright @ 2003   (kocan1@poczta.onet.pl)   Wszelkie prawa zastrzeżone:..