.. Lemna minor Linne (1753)
- Rzęsa drobna


POCHODZENIE : Rozprzestrzeniona w zbiornikach wodnych ze stojącą i wolno płynącą wodą Europy, Azji i Afryki.
Lemna minor

OPIS : Ma kształt okrągło jajowatych zielonych płytek. Z jednej strony płytka rozgałęzia się, a od spodu odchodzi od niej cienki, półprzeźroczysty korzonek. Korzonki spełniają rolę mechaniczną - utrzymując równowagę płytki. Blaszka ma kolor jasnozielony długości 5 mm i szerokości 3 mm. Rzęsy kwitną bardzo rzadko tworząc uproszczone kwiaty. Na wiosnę na listkach powstają drobniutkie żółte kwiatki o dwóch pręcikach i jednym słupku. Zapylenie odbywa się przy pomocy owadów i pająków biegających po powierzchni wody. Późną jesienią rzęsa opada na dno zbiornika wodnego i tam spędza zimę, aby na wiosnę znowu wypłynąć na powierzchnię wody. Rośliny zimujące pod lodem nie zamarzają i nie tracą swych życiowych zdolności.
UPRAWA : Nie ma wymagań co do wody, dobrze rośnie w temperaturze 10-28°C, wymagając silnego oświetlenia. Rozmnaża się wegetatywnie bardzo szybko poprzez rozgałęzienia, które odchodzą od płytki i z czasem stają się samodzielnymi roślinami. Rozrastając się rzęsa wydziela ogromne ilości tlenu, a więc jest doskonałym czyścicielem wody. W akwarium rozmnaża się tak szybko jak w środowisku naturalnym.


Lemna minor


W MOIM AKWARIUMLemna minorRoślina pływająca o bardzo drobnych listkach. Rozrastanie tej rośliny na powierzchni wody odbywa się w sposób lawinowy. po pewnym czasie roślina ta staje się po prostu utrapieniem w akwarium. Trzeba wybierać pojedyncze bardzo drobne listeczki aby zlikwidować je całkowicie . Wystarczy aby pozostawić troszeczkę a po pewny czasie znowu pływają po powierzchni rzęsy.
                     


Strona główna
..:Copyright @ 2003   (kocan1@poczta.onet.pl)   Wszelkie prawa zastrzeżone:..