Caridina

 Caridina multidentata  (Stimpson, 1860) – Krewetka Amano

Dla potrzeb akwarystyki krewetka została odkryta przez Takashi Amano na początku lat osiemdziesiątych. Powodem zainteresowania tą krewetką była jej zdolność do pochłaniania ogromnej ilości glonów w akwarium. Takashi Amano jako pierwszy wykorzystał Cardininę Japonica w swoich akwariach wystawowych stąd często jest ona nazywana krewetką Amano.

W 2006 roku w wyniku nowego badania sześciu gatunków japońskich krewetek została zmieniona naukowa nazwa  „Krewetki Amano”. Badanie wykazało, że Caridina japonica opisana w 1892 roku przez De Man jest taką samą formą co Caridina multidentata,  którą opisał wcześniej   William Stimpson w 1860 roku, tak, że  nazwa C. japonica została odrzucona, a  pozostała nazwa opisana 32 lat wcześniej – Caridina multidentata.

krew4Samica  osiąga wielkość 5 cm, samiec do 3,5 cm. Płeć można rozpoznać po kształcie ciała. Jeżeli plamki na ciele są okrągłe i nieregularnie rozmieszczone to cechy te wskazują na samczyka. Samiczki mają raczej plamki ułożone w linię poza tym mają również większą część brzuszną ciała.

Żyje w południowej części centralnej Japonii. Można ją spotkać również w Korei i na Tajwanie.  Najprostszym sposobem, aby odróżnić ją od innych krewetki Amano od „pseudo Amano” po formie i  wielkości rostrum (rostrum, róg między oczami krewetek). U gatunków z Tajwanu, jest on znacznie krótszy i ma nieco inny kształt. U „Krewetki Amano” rostrum znacznie dłuższe i posiada  widoczne ząbki na brzegach. W hodowli i rozmnażaniu, są identyczne, ale odmiana z Tajwanu nie zjada tak glonów  jak Caridina multidentata.  Są one jednym z najbardziej prostych i łatwych  w utrzymaniu. Ze względu na stosunkowo małą wymagalność, brak agresji do ryb, jak również stosunkowo słabe  zainteresowanie do wyższych roślin wodnych, te krewetki są idealnymi mieszkańcami akwarium.

Ciało krewetki jasne, półprzezroczyste, szaro-brązowe, mniej lub bardziej matowe, bez ostro kontrastującego z podstawowym tłem wzoru. Na ciele rozproszone drobne kropki czerwono-brązowe i charakterystyczny,  rozciągający się  od podstawy głowotułowia do ogona, ciemno brązowy lub czarny pasek w starszych osobników kremowy. Płetwa ogonowa niebiesko-czarna lub kremowa. Nawet pośród zielonych liści japońskiej krewetek nie wyróżniają się. Istnieje kilka lokalnych form barwnych, posiadających nieco inny wzór, występują w różnych odcieniach kolorystycznych.  W zależności od rodzaju pożywienia ogólny kolor ciała może się nieznacznie różnić. Na przykład, jeśli krewetki jedzą głównie glony i detrytus, mają odcień zielonkawy a przy aktywnym karmieniu pokarmami dla ryb – są czerwonawe.  Żyją do 5 lat.

krew5

 

 

Pierwszymi moimi krewetkami były tak zwane krewetki Amano, które zjadają glony. Umieściłem je w akwarium 50-cio litrowym w towarzystwie Gurami czekoladowych.

krew

 

Bardzo się zdziwiłem gdy w niedługim czasie znalazłem rano martwą krewetkę (tak wtedy pomyślałem, była to jak się później okazało wylinka z krewetki. I wszystko było w porządku krewetki sobie rosły i ale po pewnym czasie jednak dwie z nich padło. Nie znając przyczyny a będąc w sklepie kupiłem jeszcze kilka krewetek różnokolorowych.

 

krew3

Caridina sp. „Hummel”
krew7

W porównaniu z moimi „Amano” były bardzo malutkie i trudno ich było znaleźć wśród roślin. Krewetki często przechodziły wylinki pozostawiając po sobie kompletne pancerze, które można wyciągnąć z wody i wysuszyć.

krew6

Po pewnym czasie zebrałem kilkanaście różnej wielkości pancerzyków krewetek. Niestety okazało się że krewetki „Amano” są najbardziej odporne na wysokie temperatury, gdyż ja utrzymywałem około 28-29ºC, ze względu na Gurami czekoladowe. Wcześniej czy później inne krewetki padły a dwie „japoniki” zostały i żyją nadal.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Caridina sp. „Crystal Red”

Caridina cf. cantonensis „Crystal Red”

Caridina sp. „Crystal Red” ( Caridina cf. cantonensis B)

Caridina cf. cantonensis „Red Bee” i „Black Bee”

Caridina cf. cantonensis „Red Bee”
Caridina cf. cantonensis „Black Bee”

Caridina cf. cantonensis „Super Crystal Red”

Caridina cf. cantonensis Crystal Red oraz Crystal Black

Caridina cf. cantonensis taiwan bee red

Caridina cf. cantonensis „Super Red Crystal”

Caridina cf. cantonensis „Panda” „Blue Bold” „Pinto Black”

Caridina White Bee

Caridina cf. cantonensis „White Bee”

 

Caridina Taiwan Bee King-Kong

Caridina Taiwan Bee Panda

Caridina Taiwan Bee Blue Bolt

Caridina Snow White

 

Caridina cf. cantonensis „Black Tibee”

Caridina sp. „China New Bee”

Caridina sp. „Spotted Galaxy Tiger”

Caridina cf. cantonensis „TiBee”

Caridina cf. cantonensis „TiBee”Caridina cf. cantonensis „TiBee”

Caridina Dennerli

Caridina cf. cantonensis var. orange „Tangerina Tiger”

Caridina cf. cantonensis var. orange „Tangerina Tiger”

Caridina cf. cantonensis „Tangerine Tiger”

cardinaCaridina cf. babaulti „Babaulti Stripes”