XV Zlot Klubu Miłośników Roślin Wodnych

0

 

Zlot Klubu Miłośników Roślin Wodnych

Wrocław 11.09.2010

1

8:30 – 9:15 Rozdanie identyfikatorów uczestnikom spotkania.


2

W tym roku na Zlot Klubu Miłośników Roślin Wodnych do Wrocławia przyjechało prawie 100 osób. Dla tych co nie mogli przyjechać wszystkie wykłady były emitowane on-line przez telewizję internetową. Obecnie można je znaleźć w internecie klikając w fotorelacji na tytuł poszczególnej prelekcji.

3

9:15 Rozpoczęcie spotkania – dr Ryszard Kamiński


4

Coroczne wręczenie krawata KMRW dla zasłużonego akwarysty za rok 2009/2010
– krawat otrzymał Maciej Winiarczyk


5

9:30 – 10:15 Piotr Baszucki – „Nowości w akwarystyce roślinnej w sezonie 2009/2010”


6

10:15 – 10:45 Przerwa śniadaniowa.


38

7

15

10:45 – 11:30 dr Ryszard Kamiński – tematy proponowane przez Czytelników forum roslinyakwariowe.pl:
a) „Podłoże glebowe we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym”.
b) „Mniej znane barwne kultywary żabienic do niskich akwariów”.
c) „Słów nieco o Barclaya longifolia”


11

11:30 – 12:30 Grzegorz Mosurek – „Akwarystyka po japońsku – jak to się robi w kraju kwitnącej wiśni”


10

12:30 – 12:45 Przerwa.


37

8

16

12:45 – 13:30 Maciej Winiarczyk – „Nawożenie roślin metodą Estimate Index”


13

14

12

13:30 Zakończenie spotkania
Tadeusz Zuber zaprosił wszystkich na Ogólnopolski Zlot Akwarystów organizowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Akwarystów w dniach 6 – 7 listopada 2010


18:30 – 24:00 Spotkanie grilowe (Ogród Botaniczny)

Zapraszam do obejrzenia zbiorników z roślinami we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Na zdjęciach nie wszystkie rośliny da się rozpoznać lub odnaleźć, jednak zrobiłem opisy, aby dać obraz ile i jakie gatunki uprawiane są w ogrodzie.

a0

W Akwarium Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego możemy podziwiać rośliny wodne zgromadzone w 29 zbiornikach, każdy o pojemności 1200 litrów i wymiarach 2 x 0,8 x 0,75 m. Grubość szyby w zbiornikach 15 mm. Oświetlane są lampami jarzeniowymi o mocy 240 W przez 14 – 15 godzin na dobę. Woda w akwariach miejska wodociągowa uzupełniana deszczówką o twardości ogólnej 10 – 18°n, odczyn pH 6,8- 8,0

1
JAPONIA, CHINY2010

1. Acorus gramineus – Tatarak trawiasty
2. Blyxa japonica
3. Acorus gramineus var. pusillus – Tatarak trawiasty karłowaty
4. Acorus gramineus var. „Giganteus” – Tatarak trawiasty olbrzymi
5. Acorus gramineus f. variegatus” – Tatarak trawiasty – żółtawy
6. Microsorium pteropus – Mikrozorium oskrzydlone
7. Hemianthus micranthemoides – Hemiantus zwyczajny
8. Micranthemum umbrosum – Mikrantemum okrągłolistne
9. Nuphar japonicum – Grążel japoński
10. Cardamine lyrata – Rzeżucha japońska
11. Saururus chinensis – Jaszczurzec chiński
12. Saururus cernuus – Jaszczurzec pochylony
13. Ottelia sp. – Otelia

2
AZJA – Cryptocoryne z Cejlonu2010

1. Cryptocoryne undulata – Kryptokoryna falista
2. Cryptocoryne willisii typ lucens – Kryptokoryna Willisa – błyszcząca
3. Cryptocoryne willisii typ willisii – Kryptokoryna Willisa
4. Cryptocoryne parva – Kryptokoryna drobna
5. Hygrophila polysperma – Hygrofila wielonasienna
6. Hygrophila polysperma – Hygrofila wielonasienna cejlońska
7. Hygrophila polysperma – Hygrofila wielonasienna kultywar
8. Limnophila sessiliflora – Limnofilia bezszypułkowa
9. Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna
10. Rotala wallichii – Rotala okółkowa
11. Potamogeton malaianus – Rdestnica malajska
12. Limnophila heterophylla – Limnofilia różnolistna
13. Aponogeton crispus – Onowodek kędzierzawy
14. Nymhaea tetragona (f. angusta idica)? – Grzybień (tzw. japoński)
15. Microsorium pteropus ‚Windelov’ – Mikrozorium ‚Windelov’
16. Blyxa aubertii – Blyksa Auberta
17. Blyxa japonica – Blyksa japońska

3
AKWARIUM OZDOBNE – rośliny azjatyckie2010

1. Cryptocoryne backettii typ petchii – Kryptokoryna Backeta
2. Cryptocoryne crispatula var. tonkinensis
3. Cryptocoryne wendtii var. nana – Kryptokoryna Wendtta – zielona
4. Cryptocoryne wendtii var. rubella – Kryptokoryna Wendtta – brunatna
5. i (typ blassi)- Kryptokoryna sercolistna – Blassa
6. Cryptocoryne pontederiifolia – Kryptokoryna pontederolistna
7. Cryptocoryne crispatula var. balansae – Kryptokoryna Balansa
8. Cryptocoryne nevillii
9. Cryptocoryne parva – Kryptokoryna drobna
10. Cryptocoryne walkeri – Kryptokoryna Walkera
11. Nymhaea lotus var. viridis – Lotos tygrysi – zielony
12. Nymhaea lotus var. rubra – Lotos tygrysi – czerwony
13. Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna f. zielona
14. Limnophila aquatica – Limnofilia wodna
15. Lagenandra ovata – Lagenandra owalna
16. Hygrophila stricta – Hygrofila sztywna
17. Crinum thaianum – Krynia tajlandzka
18. Aponogeton crispus – Onowodek kędzierzawy
19. Ceratopteris thalictroides – Paprotnica sumatrzańska
20. Vallisneria gigantea x neotropicalis – Nurzaniec krzyżówka

4
AZJA – Cryptocoryne z Cejlonu2010

1. Cryptocoryne wendtii var. wendtii – Kryptokoryna Wendta
2. Cryptocoryne wendtii var. jahnelii – Kryptokoryna Wendta – brązowa
3. Cryptocoryne wendtii var. krauteri – Kryptokoryna Wendta – zmiennobarwna
4. Cryptocoryne wendtii var. nana – Kryptokoryna Wendta – zielona
5. Cryptocoryne wendtii var. rubella – Kryptokoryna Wendta – brunatna
6. Cryptocoryne willisii typ lucens – Kryptokoryna błyszcząca
7. Cryptocoryne crispatula var. tonkinensis – Zwartka skręcona odm. tonkijska
8. Rotala macrandra – Rotala makrandra
9. Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna
10. Aponogeton rigidifolius – Onowodek kłączowy
11. Hygrophila angustifolia – Nadwódka wąskolistna
12. Limnophila indica – Limnofilia indyjska
13. Rotala wallichii – Rotala okółkowa
14. Microsorium pteropus – Mikrozorium oskrzydlone
15. Blyxa aubertii – Blyksa Auberta
16. Microsorium pteropus ‚Extra Narrow Lesf’- Mikrozorium waskolistne
17. Limnophila heterophylla – Limnofilia różnolistna
18. Proserpinaca palustris – Pełzacz grzebieniowaty

5
AKWARIUM OZDOBNE – rośliny azjatyckie2010

1. Cryptocoryne parva – Kryptokoryna drobna
2. Bolbitis cuspidata – Bolbitis ostrokończysty
3. Cryptocoryne wendtii var. jahnelii – Kryptokoryna Wendta – brązowa
4. Cryptocoryne wendtii var. krauteri – Kryptokoryna Wendta – krauteri
5. Cryptocoryne wendtii var. rubella – Kryptokoryna Wendta – czerwona
6. Cryptocoryne pontederiifolia – Kryptokoryna pontederolistna
7. Cryptocoryne ciliata – Kryptokoryna orzęsiona
8. Ceratopteris cornuta – Paprotnica szerokolistna
9. Nymhaea lotus var. rubra – Grzybień tygrysi czerwony
10. Crinum thaianum – Krynia tajlandzka
11. Limnophila heterophylla – Limnofilia różnolistna
12. Cryptocoryne crispatula var. tonkinensis
13. Hygrophila carymbosa ‚Glabra’ – Hygrofila błotna
14. Hygrophila polysperma – Hygrofila wielonasienna
15. Hygrophila angustifolia – Hygrofila wąskolistna
16. Hygrophila stricta – Hygrofila sztywna
17. Vallisneria gigantea – Nurzaniec olbrzymi
18. Rotala indica – Rotala indyjska
19. Nymhaea lotus – Grzybień egipski

6
AZJA – Cryptocoryne z Cejlonu2010

1. Cryptocoryne wendtii var. krauteri – Kryptokoryna Wendta – zmiennobarwna
2. Cryptocoryne undulata – Kryptokoryna falista
3. Cryptocoryne walkeri typ lutea – Kryptokoryna Walkera
4. Cryptocoryne wendtii ‚Mi Oya’ – Kryptokoryna (zwartka)Wendta
5. Cryptocoryne Backettii typ backettii – Kryptokoryna Backetta
6. Cryptocoryne Backettii typ petchii – Kryptokoryna Backetta
7. Cryptocoryne crispatula var. crispatula – Kryptokoryna skręcona
8. Nymphaea lotus var. viridis – Lotos tygrysi zielony
9. Nymphaea careluea
10. Limnophila aquatica – Limnofilia wodna
11. Hygrophila salicifolia – Hygrofila (Nadwódka) wąskolistna
12. Aponogeton crispus – Onowodek kędzierzawy
13. Microsorium pteropus ‚Minima’ – Mikrozorium oskrzydlone – małe
14. Microsorium pteropus ‚Undulata’ – Mikrozorium oskrzydlone – fałdolistne
15. Limnophila aromaticoides – Limnofilia aromatyczna
16. Limnophila indica – Limnofilia indyjska

7
AKWARIUM OZDOBNE – rośliny azjatyckie2010

1. Cryptocoryne wendtii var. nana – Kryptokoryna Wendta – zielona
2. Cryptocoryne wendtii var. jahnelii – Kryptokoryna Wendta – brązowa
3. Microsorium pteropus – Mikrozorium oskrzydlone
4. Microsorium pteropus ‚minima’ – Mikrozorium oskrzydlone- wąskolistne
5. Rotala rotundifolia – Rotala okrągłolistna
6. Rotala macrandra – Rotala makrandra
7. Aponogeton crispus – Onowodek kędzierzawy
8. Aponogeton undulatus – Onowodek fałdolistny
9. Hygrophila stricta – Hygrofila sztywna
10. Hygrophila polysperma – Hygrofila wielonasienna
11. Hygrophila difformis – Hygrofila różnolistna
12. Limnophila indica – Limnofilia indyjska
13. Nymhaea lotus – Grzybień tygrysi zielony
14. Nymhaea zenkerii – Lotos tygrysi Zenkera
15. Rotala wallichii – Rotala okółkowa
16. Microsorium pteropus ‚Red’ – Mikrozorium czerwone

8
AZJA – Cryptocoryny z PŁW. INDYJSKIEGO2010

1. Cryptocoryne ciliata – Zwartka orzęsiona – szerokolistna
2. Cryptocoryne cordata var. cordata (typ blassii) – Kryptokoryna sercolistna – Blassa
3. Cryptocoryne wendtii var. krauteri – Kryptokoryna Wendta – zmiennobarwna
4. Cryptocoryne cordata – Kryptokoryna sercolistna
5. Cryptocoryne aponogetifolia
6. Cryptocoryne crispatula var. crispatula – Kryptokoryna skręcona
7. Cryptocoryne crispatula var. tonkinensis – Kryptokoryna tonkijska
8. Crinum thaianum – Krynia tajlandzka
9. Rotala macrandra – Rotala wspaniała
10. Cryptocoryne undulata – Kryptokoryna falistolistna
11. Nymphea lotus var. viridis
12. Cryptocoryne usteriana – Kryptokoryna Usteriana
13. Aponogeton echinatus
14. Microsorium pteropus ‚Pteropus’ – Mikrozorium oskrzydlone – fałdolistne

9
ARCHIPELAG MALAJSKI2010

1. Cryptocoryne moehlmannii – Kryptokoryna Moehlmana
2. Cryptocoryne cordata – Kryptokoryna sercolistna
3. Cryptocoryne ciliata – Kryptokoryna orzęsiona
4. Cryptocoryne affinis – Kryptokoryna afinis
5. Ceratopteris cornuta – Paprotnica szerokolistna
6. Hygrophila carymbosa – Hygrofila błotna
7. Aponogeton natans – Aponogeton pływający
8. Pogostemon helferi – Pogostemon Helfera
9. Hygrophila difformis – Hygrofila różnolistna
10. Hygrophila stricta ‚Thajland’- Hygrofila sztywna – tajlandzka
11. Barclaya longifolia – Barklaja długolistna
12. Cryptocoryne lingua
13. Vallisneria gigantea – Nurzaniec olbrzymi

10
AZJA (INDOCHINY, MALEZJA, INDONEZJA)2010

1. Cryptocoryne cordata var. cordata ‚Rosanervig’ – Kryptokoryna sercolistna
2. Cryptocoryne crispatula var. balansae – Kryptokoryna Balansa
3. Cryptocoryne cordata (typ siamensis) – Kryptokoryna sercolistna – syjamska
4. Cryptocoryne cordata (typ cordata)
5. Cryptocoryne affinis – Kryptokoryna malajska (K. affinis)
6. Cryptocoryne spiralis – Kryptokoryna spiralna
7. Cryptocoryne crispatula var. balansae – Kryptokoryna skręcona odm. Balansa
8. Vallisneria gigantea x neotropicalis – Nurzaniec
9. Lindernia parviflora – Okrągłolistnik drobnokwiatowy
10. Cryptocoryne usteriana – Kryptokoryna Usterina
11. Barclaya longifolia – Barklaja długolistna – czerwona
12. Hygrophila carymbosa typ glabra – Hygrofila błotna – gładka
13. Monosolenium tenerum
14. Hygrophila stricta – Hygrofila sztywna

11
ARCHIPELAG MALAJSKI2010

1. Cryptocoryne pontederiifolia – Kryptokoryna pontederolistna
2. Cryptocoryne aponogetifolia – Kryptokoryna aponogetonolistna
3. Aponogeton undulatus – Aponogeton fałdolistny
4. Aponogeton echinatus – Aponogeton kolczastonasienny
5. Hygrophila carymbosa – Hygrofila błotna
6. Hygrophila salicifolia – Hygrofila wąskolistna
7. Ceratopteris thalictroides – Paprotnica sumatrzanska
8. Eustralis stellata
9. Rotala nanjeanensis
10. Cryptocoryne cordata typ cordata ‚Rosanervig’
11. Cryptocoryne albida – Kryptokoryna biała
12. Limnophila brownii – Limnofila Browna
13. Blyxa japonica – Blyksa japońska
14. Barclaya longifolia – Barklaja długolistna

12
AZJA (INDOCHINY, MALEZJA, INDONEZJA)2010

1. Marsilea browni (?)
2. Cryptocoryne crispatula var. balansae
3. Cryptocoryne albida (C. costata)
4. Cryptocoryne longicauda(typ longicauda) – Kryptokoryna długoogonkowa
5. Cryptocoryne spiralis – Kryptokoryna spiralna
6. Aponogeton robinsonii
7. Cryptocoryne cordata var. cordata ‚Rosanervig’ – Kryptokoryna sercolistna
8. Hygrophila angustifolia
9. Cryptocoryne lingua – Zwartka językowata
10. Cryptocoryne hudoroi
11. Microsorium pteropus‚Minima’
12. Hygrophila difformis – Hygrofila (Nadwódka) różnolistna
13. Hygrophila carymbosa var. glabra – Hygrofila błotna- gładka

13
AUSTRALIA2010

1. Marsilea strigosa
2. Marsilea drummondii – Marsylia Drummonda
3. Myriophyllum aquaticum – Wywłócznik brazylijski
4. Myriophyllum elatinoides – Wywłócznik delikatny
5. Lilaeopsis novae-zelandiae – Lileopsis nowozeladzki
6. Myriophyllum simulans – Wywłócznik igiełkowy
7. Limnophila australis – Limnofilia australijska
8. Limnophila brownii – Limnofilia Browna
9. Glossostigma elatinoides – Glostostigma australijska
10. Vallisneria nana – Nurzaniec drobny
11. Ceratopteris thalictroides – Paprotnica sumatrzańska -filigranowa
12. Egeria densa – moczarka argentyńska
13. Ceratopteris thalictroides – Różdżyca (Paprotnica) sumatrzańska
14. Sagittaria graminea var. watherbiana – Strzałka patynowa
15. Nymphaea pubescens – Grzybien omszony

14
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus grisebachii – Żabienica Grisebacha
2. Echinodorus ‚Apart’
3. Echinodorus tenellus var. latifolius – Żabienica delikatna – szerokolistna
4. Echinodorus x angustifolius – Żabienica długolistna
5. Echinodorus tenellus var. tenellus – Żabienica delikatna
6. Ludwigia inclinata – Ludwigia nachylona
7. Zosterella dubia – Zosterela trawiasta
8. Echinodorus palaefolius – Żabienica łopatkolistna
9. Echinodorus martii – Żabienica wielka
10. Echinodorus subalatus – Żabienica oskrzydlona
11. Proserpinaca palustris – Pełzacz grzebieniowaty
12. Echinodorus portoalegrensis – Żabienica z Porto Alegro
13. Alternanthera reineckii ‚roseifolia’ – Alternatera różowa
14. Alternanthera reineckii ‚splendida’ – Alternatera wspaniała
15. Alternanthera reineckii ‚liliacina’ – Alternatera bzowa
16. Ludwigia glandulosa – Ludwigia żołędna
17. Eichoria azurea – Hiacynt lazurowy
18. Echinodorus ‚Erectus’ – Żabienica

15
AMERYKA PÓŁNOCNA2010

1. Echinodorus tenellus var. tenellus – Żabienica delikatna
2. Echinodorus barteroi – Żabienica Barteroi
3. Echinodorus subalatus ssp. andrieuxii – Żabienica oskrzydlona
4. Echinodorus grandiflorus ssp. grandiflorus – Żabienica wielkokwiatowa
5. Samolus valerandi ssp. parviflorus – Jarnik solankowy drobnokwiatowy
6. Samolus valerandi ssp. valerandi– Jarnik solankowy
7. Cabomba caroliniana – Kabomba karolińska
8. Cabomba furcata
9. Sium suave (californicum) – Marek kalifornijski
10. Sium suave (floridanum) – Marek amerykański
11. Ludwigia brewipes – Ludwigia bezogonkowa
12. Bacopa monnieri – Bakopa Moniera
13. Hydrocotyle verticillata – Wąkrotka okółkowa
14. Echinodorus grandiflorus ssp. aureus – Żabienica wielkokwiatowa -złocista
15. Bacopa australis – Bakopa brazylijska
16. Egeria densa – Moczarka argentyńska

16
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus ‚Tanzende Feuerfeder’ – Żabienica
2. Echinodorus ‚Paul Klöcker’ – Żabienica
3. Echinodorus grisebachii (syn.E. amazonicus) – Żabienica Grisebacha – amazońska
4. Echinodorus grisebachii (typ bleherae) – Żabienica Amandy Bleher
5. Echinodorus ‚Harlekin’ – Żabienica
6. Echinodorus ‚Python’ – Żabienica
7. Echinodorus grisebachii (typ parviflorus) – Żabienica Grisebacha – drobnokwiatowa
8. Echinodorus ‚Tropica’ – Żabienica
9. Echinodorus ‚Digital Art’ – Żabienica
10. Echinodorus ‚Kropczatyj’ – Żabienica
11. Echinodorus intermedius – Żabienica pośrednia
12. Echinodorus subalatus ssp. subalatus – Żabienica oskrzydlona
13. Echinodorus ‚D-16’ – Żabienica
14. Echinodorus ‚Lena’ – Żabienica
15. Echinodorus bolivianus (tup isthmicus) – Żabienica boliwijska – wąskolistna
16. Bacopa australis – Bakopa brazylijska
17. Echinodorus ‚Mercedes’ – Żabienica
18. Echinodorus decumbens ‚Mercedes’ – Żabienica
19. Hydrocotyle laucocephala
20. Alternanthera reineckii – Alternatera zielona

17
AMERYKA PÓŁNOCNA2010

1. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius ‚mini’ – Żabienica sercolistna mała
2. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius ‚Tropica Marble Queen’ – Żabienica sercolistna
3. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius – Żabienica sercolistna
4. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius (radicans) – Żabienica sercolistna
5. Echinodorus x angustifolius – Żabienica długolistna
6. Vallisneria ‚Tortifolia’ – Nurzaniec skręconolistny
7. Myriophyllum hippuroides – Wywłócznik czerwony
8. Echinodorus bolivianus
9. Ludwigia repens – Ludwigia płożąca
10. Ludwigia arcuata – Ludwigia drobna
11. Shinnersia rivularis – Szinnersia potokowa
12. Nuphar advena – Grążel
13. Echinodorus ‚Ljudin’ – Żabienica
14. Vallisneria americana – Nurzaniec amerykański
15. Didiplis diandra – Peplis dwupręcikowy

18
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus ‚Janii’ – Żabienica
2. Echinodorus ‚Paul Klöcker’ – Żabienica
3. Echinodorus ‚Joanna’ (E. horemanii czerwony x E. aschersonianus) – Żabienica Joanny
4. Echinodorus ‚Rose’ (E. horyzontalis x E. horemanii czerwony) – Żabienica różowa
5. Echinodorus ‚Tricolor’ (E. uruguayensis x E. macrophyllus ) – Żabienica trójkolorowa
6.Echinodorus ‚Rubin’
7. Echinodorus ‚Rubra variegata’
8. Echinodorus ‚Ozelot’
9. Lilaeopsis brasiliensis – Lileopsis brazylijski
10. Echinodorus ‚Rainer Felix’ – Żabienica
11. Eichoria azurea – Hiacynt lazurowy
12. Echinodorus ‚Oriental’
13. Egeria najas – Moczarka peruwiańska
14. Gymnocoronis spilanthoides – Gymnokoronis
15. Myriophyllum hippuroides – Wywłócznik czerwony
16. Myriophyllum elatinoides – Wywłócznik delikatny

19
KUBA2010

1. Echinodorus ovalis ‚Longiblades’
2. Cabomba furcata – Kabomba
3. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius (typ ovalis) – Żabienica sercolistna – owalna
4. Echinodorus intermedius – Żabienica pośrednia
5. Myriophyllum pinnatum – Wywłócznik pierzasty
6. Myriophyllum taberculatum – Wywłócznik rdzawy
7. Bacopa monnieri – Bakopa Moniera
8. Bacopa caroliniana – Bakopa karolińska
9. Lobelia cardinalis – Stroiczka szkarłatna
10. Ludwigia natans – Ludwigia pływająca
11. Sagittaria graminea var. kurtziana – Strzałka skrzydlasta
12. Vallisneria neotropicalis – Nurzaniec czerwony
13. Sagittaria graminea var. weatherbiana – Strzałka trawiasta zaokrąglona
14. Echinodorus decumbens – Żabienica
15. Ludwigia brewipes – Ludwigia bezogonkowa
16. Echinodorus ‚Harbich’ – Żabienica

20
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus uruguayensis f. horemanii – Żabienica urugwajska – Horemana
2. Echinodorus uruguayensis f. brunescens – Żabienica urugwajska – brunatniejąca
3. Echinodorus tenellus var. tenellus – Żabienica delikatna
4. Echinodorus uruguayensis f. viridulus – Żabienica urugwajska
5. Echinodorus ‚Klainer Bär’
6. Echinodorus uruguayensis var. minor – Żabienica urugwajska mała
7. Echinodorus x barthii – Żabienica Bartha
8. Echinodorus x osiris – Żabienica Ozyrysa
9. Echinodorus ‚Indian Red’
10. Cabomba caroliniana var. caroliniana – Kabomba karolińska
11. Echinodorus ‚Kleine Prinz’ – Żabienica
12. Myriophyllum pinnatum – Wywłócznik pierzasty

21
2010

1. Echinodorus ‚Jenisiej’ – Żabienica
2. Echinodorus ‚Mercedes’ – Żabienica
3. Echinodorus ‚Izabella’ – Żabienica
4. Echinodorus ‚Kropczatyj’ – Żabienica
5. Lilaeopsis macloviana -Lileopsis
6. Echinodorus ‚Red Devil’ – Żabienica
7. Echinodorus ‚Red Flame’ – Żabienica
8. Echinodorus ‚Ozelot’ – Żabienica
9. Echinodorus ‚Tanzende Feuerfeder’ – Żabienica
10. Echinodorus ‚Golden Flame’ – Żabienica
11. Echinodorus ‚Mosaik’ – Żabienica
12. Echinodorus ‚Red Special’ I – Żabienica
13. Echinodorus bolivianus (typ quadricostatus) – Żabienica boliwijska czterożebrowa
14. Echinodorus ‚Devils Eye’ – Żabienica
15. Bacopa australis -Bakopa brazylijska
16. Spiranthes cernua – Storczyk spiralny

22
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus bolivianus – Żabienica boliwijska
2. Echinodorus paniculatus – Żabienica wiechowata
3. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius (typ schlueteri) – Żabienica sercolistna – Schluetera
4. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius (typ schlueteri) ‚Leopard’ – Żabienica sercolistna – Schluetera
5. Echinodorus macrophyllus ssp. macrophyllus – Żabienica wielkolistna
6. Hydrotrix gardneri – Hydrotriks brazylijski
7. Myriophyllum taberculatum – Wywłócznik rdzawy
8. Echinodorus ‚Roter Leopard’ – Żabienica
9. Ludwigia natans – Ludwigia pływająca
10. Echinodorus ‚Green Hybrid’ – Żabienica
11. Cabomba furcata – Kabomba czerwona
12. Echinodorus ‚Paul Kloecker’ – Żabienica
13. Alternanthera reineckii ‚liliacina’ – Alternatera bzowa
14. Alternanthera reineckii ‚splendida’ – Alternatera wspaniała
15. Alternanthera reineckii ‚roseifolia’ – Alternatera różowa
16. Alternanthera reineckii ‚grün’ – Alternatera zielona
17. Alternanthera sessilis – Alternatera bezszypułkowa 18. Crinum purpurascens – Krynia purpurowa
19. Sagittaria graminea var. graminea – Strzałka trawiasta
20. Heteranthera zosterifolia – Heterantera paskowana

23
AFRYKA KONT.2010

1. Anubias barteri var. nana – Anubias nana
2. Anubias barteri var. glabra – Anubias lancetowaty
3. Anubias heterophylla – Anubias kongijski
4. Anubias heterophylla f. undulata – Anubias kongijski
5. Anubias barteri var. caladifolia – Anubias kaladiolistny
6. Anubias barteri var. glabra (minima) – Anubias karłowaty
7. Anubias barteri var. angustifolia – Anubias wąskolistny
8. Anubias afzelii – Anubias Afzela
9. Bolbitis hendelotii – Bolbitis Heudelota
10. Anubias barteri var. nana ‚Petit’ – Anubias Bartera – nana
11. Vallisneria spiralis var. denseserrulata – Nurzaniec spiralny (N. śrubowy) skręcony
12. Crinum natans – Krynia pływająca – kędzierzawa
13. Crinum calamistratum – Krynia rzemieniolistna

24
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Ludwigia repens
2. Alternanthera reineckii ‚splendida’ – Alternatera wspaniała
3. Echinodorus macrophyllus subsp. scaber – Żabienica wielkolistna – szorstka
4. Alternanthera sessilis – Alternatera bezszypułkowa
5. Echinodorus cordifolius ssp. fluitans – Żabienica sercolistna – pływająca
6. Peplis diandra
7. Echinodorus aschersonianus(1) – Żabienica Aschersona – sztywnolistna
8. Echinodorus aschersonianus(2) – Żabienica Aschersona
9. Cabomba caroliniana – Kabomba karolińska – srebrzysta
10. Echinodorus ‚Regine Hildenbrandt’ – Żabienica
11. Sagittaria graminea var. platyphylla – Strzałka trawiasta – zaostrzona
12. Sagittaria subulata var. subulata – Strzałka szydlasta
13. Bacopa caroliniana – Bakopa karolińska
14. Vallisneria spiralis – Nurzaniec spiralny (N.śrubowy)
15. Myriophyllum pinnatum – Wywłócznik pierzasty
16. Heteranthera dubia – Heterantera trawiasta

25
AFRYKA KONT.2010

1. Nymhaea lotus – Lotos tygrysi egipski – czerwony
2. Nymhaea lotus – Lotos tygrysi egipski – zielony
3. Nesaea crassicaulis
4. Anubias barteri – Anubias niski
5. Ammania gracilis – Amania wysmukła
6. Ammania senegalensis – Amania senegalska
7. Nesaea pedicellata – Nesea szypułkowa
8. Vallisneria denseserrulata – Nurzaniec piłkowany
9. Anubias gigantea – Anubias olbrzymi
10. Crinum natans – Krynia pływająca
11. Bolbitis hendelotii – Bolbitis Heudelota
12. Nymhaea zenkeri – Grzybień tygrysi czerwony
13. Anubias afzelii – Anubias Afzela
14. Nymhaea micrantha – Grzybień drobnokwiatowy

26
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Echinodorus pellucidus – Żabienica przejrzysta
2. Echinodorus grandiflorus ssp. grandiflorus (typ argentinensis) – Żabienica wielkokwiatowa – argentyńska
3. Echinodorus grandiflorus ssp. grandiflorus – Żabienica wielkokwiatowa
4. Echinodorus ‚Frans Stoffels’ – Żabienica
5. Echinodorus cordifolius ssp. cordifolius(typ ovalis) – Żabienica sercolistna – owalna
6. Echinodorus cordifolius x macrophyllus – Żabienica
7. Echinodorus grandiflorus ssp. grandiflorus (typ longiscapus) – Żabienica wielkokwiatowa – długoogonkowa
8. Echinodorus ‚Loriot’ – Żabienica
9. Ludwigia repens – Ludwigia płożąca meksykanska
10. Ludwigia ovalis – Ludwigia owalna
11. Sagittaria graminea var. teres – Strzałka trawiasta mała
12. Cabomba australis – Kabomba południowa
13. Bacopa monnieri – Bakopa Moniera
14. Bacopa lonigera – bakopa omszona
15. Vallisneria americana – Nurzaniec amerykański
16. Echinodorus ‚Lothario’ – Żabienica

27
AFRYKA I MADAGASKAR2010

1. Aponogeton madagascariensis – Aponogeton madagaskarski
2. Aponogeton boivinianus – Aponogeton boivinski
3. Aponogeton longiplumulosus – Aponogeton długozalążkowy
4. Lilaeopsis mauritiana – Lileopsis z Mauritiusa
5. Hydrotriche hottoniflora – Hydrotriche madagaskarske
6. Nesaea pedicellata – Nesea szypułkowa
7. Aponogeton ulvaceus – Aponogeton sałatnolistny
8. Bacopa madagaskariensis – Bakopa madagaskarska
9. Aponogeton capuronii – Aponogeton Capurona
10. Lagarosiphon major – Logarosyfon wielki

28
AMERYKA POŁUDNIOWA2010

1. Sagittaria graminea var. weatherbiana – Strzałka trawiasta zaokrąglona
2. Rorripa (Armoracia) aquatica – Rukiew wodna
3. Alternanthera reineckii splendida
4. Potamogeton gayi
5. Echinodorus horizontalis
6. Echinodorus cordifolius x longiscapus – Żabienica
7. Echinodorus ‚Frans Stoffels’ – Żabienica
8. Lobelia cardinalis – Stroiczka szkarłatna
9. Ludwigia repens – Ludwigia płożąca zielona
10. Ludwigia repens x arcuata – Ludwigia wąskolistna
11. Echinodorus ‚Jenisiej’ – Żabienica
12. Ludwigia brewipes – Ludwigia bezogonkowa
13. Vallisneria spiralis – Nurzaniec spiralny
14. Echinodorus ‚Barthii’
15. Echinodorus ‚Aflame’
16. Vallisneria ‚Tortifolia’ – Nurzaniec skręconolistny

29
EUROPA2010

1. Isoetes velata var. sicula – Poryblin skręcony
2. Eleocharis acicularis – Ponikło igłowate
3. Acorus gramineus – Tatarak trawiasty
4. Rorippa aquatica – Rukiew wodna
5. Hydrilla verticillata – Przesiąkra okółkowa
6. Hottonia palustris – Okrężnica bagienna
7. Samolus valerandi
8. Sium latifolium
9. Nuphar luteum – Grążel żółty
10. Lisimachia nummularia

Share.

Leave A Reply