III Zlot Morszczaków w Milówce

0


17

Trzecie spotkanie akwarystów morskich w Milówce odbyło się w dniach 2-4.03.2012. Jadąc przez Polskę podziwialiśmy wiosenne krajobrazy aż do Żywca. W Milówce zastaliśmy białe góry a i w dole śniegu było dużo. Spacerując po górskich ścieżkach można było wypatrzeć bardzo ładne widoczki stworzone przez naturę.

1

Większość uczestników spotkania przyjechało w piątek ale pierwsza z prelekcji odbyła się w sobotę rano. dr inż. Wojciech Górecki przedstawił wykład „Zastosowania preparatów w akwarystyce”
W pierwszej kolejności zostały omówione najczęściej popełniane błędy hodowlane do których zalicza się: umieszczanie ryb w wodzie chlorowanej i dodawanie preparatów formalinowych, stosowanie antybiotyków jako działania profilaktyczne, próby leczenia ryb lub dodawanie nawozów do wody przy zastosowaniu węgla aktywnego, stosowanie w wodzie twardej ekstraktów torfowych lub dębowych. Inny omówiony problem to nie pożądane działanie środków dezynfekcyjnych i leczniczych, które mogą spowodować przyduchę lub ograniczać zdolność wymiany gazowej u ryb przez skrzela. Mogą zakłócać proces nitryfikacji, unieczynnić florę bakteryjną zbiornika oraz uszkadzać rośliny. Okazuje się że skuteczność stosowanych preparatów a zarazem ich toksyczność zależy od temperatury, odczynu pH, twardości, zasolenia oraz ilości rozpuszczonych w wodzie substancji humusowych i materii organicznej. Następny omówiony problem to jak przeprowadzać kąpiele. Przed kąpielą dużej partii ryb przeprowadzić próbę na małej grupie, nie kapać ryb nowo zakupionych, oraz po stosowaniu innych leków odczekując 4 – 6 dni. Kąpiele przeprowadzac w odstałej i czystej wodzie o optymalnej temperaturze oraz dobrze napowietrzanej. Nie stosować filtracji podczas kąpieli. Ryby przed kąpielą muszą być aklimatyzowane prze 4 -7 dni. W akwarium leczniczym nie może być dużego prądu wody aby ryby się nie męczyły, nie może być również chloru. Podstawa do prawidłowego leczenia jest silne napowietrzanie wody oraz stabilizacja parametrów. Podczas leczenia nie należy łączyć preparatów na chlorze i formalinie, nadmanganianie potasu i formalinie, uzdatniaczy do wody z algicydami miedziowymi, mikroelementów z uzdatniaczami, preparatów miedziowych, formaliny i FMC z preparatami zawierającymi garbniki i kwasy humusowe.

2

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny na temat brakujących preparatów na rynku oraz środków leczenia ryb. Na zakończenie został przeprowadzony mini konkurs z nagrodami, którymi były pokarmy firmy TROPICAL.

4

W przerwie między wykładami „Tofik” przedstawił nam krótki zarys działalności PTR
Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

5

Drugi wykład zatytułowany „ALGAESCRUBBER czyli jak poprowadzić zbiornik bez odpieniacza” poprowadził jeden z organizatorów zlotu Leszek Duda. Na wstępie kilka słów na temat historii algi płuczki która została wymyślona w USA przez dr. Waltera Adey. Metoda polega na wzroście glonów w miejscu przepływu wody, które jest odpowiednio dobrze oświetlone. Do tego wykorzystywane są siatki umieszczone w sumpie na których rozrastają się glony powodujące normalizacje nie pożądanych substancji we właściwym akwarium. Krótko mówiąc glony rosną na siatce a nie w akwarium. Po opisie budowy przedstawił wytyczne w jakich powinna odbywać się właściwa praca „algaescrubbera” Tak więc światło od 0,13 do 0,26 W/litr w cyklu 18/6 czyli 18 godz świecenia, 6 godz przerwy Przepływ wody w granicach 130 l/godz na 2,5 cm siatki. Przedstawił także własne doświadczenia podczas budowy oraz stosowania tego typu filtracji przez około 15 miesięcy.

3

Przedstawił także własne doświadczenia podczas budowy oraz stosowania tego typu filtracji przez około 15 miesięcy. Parametry wody jakie utrzymują się przy tego rodzaju filtrze to: KH – 6,2; pH – 8,45; Ca – 500; Mg – 1500; NO3 – 0; PO4 – poniżej 0,01. Dokładną budowę oraz sposób prowadzenia zbiornika opisał także na Forum SMA

6

W następnej prelekcji Łukasz przedstawił sterownik akwarystyczny firmy AQUA TREND typu POSEIDON

6a

Sterownik ma funkcje:
– zegar z podtrzymaniem bateryjnym
– nieulotna pamięć procesora
– rozróżnianie pór dnia dzień/noc – monitorowanie temperatury
– sterowanie pracą grzałki
– sterowanie pracą wentylatorów lub chłodziarki
– monitorowanie odczynu pH z alarmem akustycznym po przekroczeniu krytycznej wartości
– kalibracja elektrody pH
– kontrola poziomu wody
– kontrola trzech kanałów oświetlenia
– zwłoka czasowa na jednym kanale w celu zabezpieczenia HQI lub odpieniacza
– kontrola dwóch kanałów oświetlenia 12V
– dozowanie automatyczne sterowanie czterema pompami dozującymi
– dozowanie manualne pomp
– timer uniwersalny

Do sterownika można podłączyć: dwie listwy zasilające z czterema gniazdami, elektrodę pH, czujnik poziomu wody, oświetlenie nocne LED 12V, cyfrowy czujnik temperatury.

8

Po wysłuchaniu prelekcji rozpoczął się czas wypoczynku i rekreacji, oczywiście pełen rozmów i dyskusji akwarystycznych.

8a

Przy stole bilardowym gdy tylko zabrakło starszych ich miejsce zajmowali najmłodsi próbując swoich sił z kijem i bilami.

7

Południowe słońce wyciągnęło amatorów opalania. Jedni opalali ciało inni rozpalali ognisko.

10

Wreszcie ogień się pali i można upiec kiełbaskę.

9

11

Jeszcze kiełbaski niedojedzone a tu „Tofik” przygotowuje następną atrakcje dnia jakim jest pokaz odpalenia rakiety.

12

Po przygotowaniu rakiety oraz ustawieniu na odpowiednim stanowisku, rakieta została odpalona przez jednego z młodszych uczestników zlotu.

34

Tego popołudnia Milówka przeżyła trzy takie starty rakiet.

14

Jeszcze pokazy odpalania rakiet nie dobiegły końca a tu już nowa niespodzianka. Na sali rozpoczęła muzykowanie prawdziwa kapela góralska.

16

Przy dźwiękach góralskich melodii jakże smaczna była sobotnia kolacja.

15

Cały zlot oraz jego atrakcje z występem kapeli przygotowali jego organizatorzy (Leoni) Leszek Duda i (Crab) Michał Łaskawski

35
W niedziele po śniadaniu rozpoczęto loterie fantową. Wszystkie prezenty ufundowali sponsorzy III Zlotu Morszczaków czyli firmy:

 AKWA-MARIN
AQUAEL
AQUA TREND

e-Rybka
JUWEL
Salarias.pl
TROPICAL

21192022232425262728293031323318
Oczywiście było także akwarium ze słoną wodą w którym umieszczono szczepki koralowców do rozlosowania wśród uczestników konkursu.

Najlepszą reklamę w czasie całego zlotu miał sklep Salarias.pl.
Nawet pieśni o nim śpiewano !!!

s
Po zlocie wielu uczestników odwiedziło nowy sklep z akwarystyką morską w Bielsku-Białejs1s4s10s11s3s12s13s2s8s9s5s14s15s6s16s17s7s18s19

Skrzydlica.pl

Bielsko-Biała
ul. Jaworzańska 166

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.