Akwarium w Miliczu

0

 

AKWARIUM W MILICZU

 

indeksStawy milickie to największy kompleks stawów rybnych w Europie. Położone w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, posiadają prawie 800 let indeks1nie tradycje w hodowli ryb.

Właśnie tutaj powstało plenerowe akwarium z rybami naszych wód. Z inicjatywy dziennikarza Polskiego Radia Wrocław – Marka Obszarnego, projekt został zrealizowany przez Powiat Milicki. Udostępnienie oraz uroczyste otwarcie akwarium nastąpiło 7 września 2013 roku.

1

Akwarium jest jednym z elementów Mini Parku Edukacyjnego – Milicz Zamek.

5

Ustawione jest przy głównej drodze przy wjeździe do Milicza od strony Trzebnicy oraz dawnej stacji kolejki wąskotorowej Milicz – Zamek.4

 

Akwarium ma wymiary 400 x 200 x 100 cm. Całość wznosi się na wysokość około 3m dlatego został wybudowany pomost ułatwiający obserwacje ryb.

2

Całoroczne akwarium plenerowe zamieszkują ryby naszych wód czyli: Karp, Szczupak, Sum, Jesiotr, Karaś, Okoń, Węgorz, Tołpyga17

Akwarium obserwowaliśmy w pełnym słońcu więc zrobienie zdjęcia rybom przez podwójne szyby było prawie niemożliwe.

10

Szczupak i Karp

12

Zakopany w żwirze Węgorz.

13

Szczupak z Karpiami

14

Sum

15

Karp i Jesiotr

11

Szczupak

18

Widok akwarium z krótszego boku.

3

Akwarium jest wykonane z szyb o grubości 1,9 cm. W akwarium zastosowano wzmocnienie w postaci wklejanych profili ze stali nierdzewnej plus struny naciągowe. Na zewnątrz umieszczono dodatkowe szyby osłonowe z poliwęglanu o grubości 0,8 cm. Ogrzewanie akwarium zapewnia system kaskadowy oraz 14 grzałek każda po 300 W. Oświetlenie to trzy oprawy metalhalogenowe po 250 W, oraz dodatkowe oświetlenie LED RGB. Filtracja: filtr główny SUMP o wydajności 36000l/h, cztery filtry kubełkowe po 200 l/h. Podmiana wody automatyczna około 400 litrów na dobę. Temperatura wody: 18-23°C, zimą – 10-12°C

6

Przy akwarium zostały wybudowane płytkie baseny w których woda z akwarium przepływa kaskadowo i wraca do zbiornika głównego.

7

W basenach ustawiono donice z roślinami wodnymi.

8

W poszczególnych basenach pływają inne ryby takie jak karasie.

9

Jesiotry

16

Na planszy przedstawiony został system filtracji zastosowany w akwarium całorocznym.

19

Przejeżdżając przez okolice na północ od Wrocławia drogą nr 15 warto wstąpić do Milicza i zobaczyć jedyne w swoim rodzaju całoroczne akwarium plenerowe.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.