Aquakris

0


AQUAKRISw12

 

    Marian Wojtaszek, znany jest dla większości akwarystów jako znawca roślin oraz twórca zbiorników roślinnych w swoim charakterystycznym stylu. Po wypracowaniu metody tworzenia podłoża na którym uprawia swoje rośliny postanowił swoje podłoża rozpowszechniać. W swoim życiu stworzył wiele zbiorników ozdobnych z roślinami jako prywatny akwarysta a później już jako firma AQUAKRIS, której jest założycielem i właścicielem.

w14

   Kilka lat temu Pan Marian zakupił zabudowania gospodarcze w których umieścił swoją galerie oraz postanowił stworzyć miejsce gdzie będzie mógł przeprowadzać edukację akwarystyczną. Swoje spotkania z dziećmi oraz młodzieżą nazwał „Lekcja przyrody”

w13

    W swojej galerii posiada kilkanaście zbiorników z których część jest ozdobnych a część to uprawa roślin wodnych lub służą do hodowli ryb.

w1

Regał z sześcioma długimi a niskimi zbiornikami do uprawy roślin akwariowych.

w2

W centralnym miejscu Żabienica pozioma – Echinodorus horizontalis, która obecnie jest coraz trudniejsza do zdobycia na rynku jako czysty takson.

w5

Inne gatunki żabienic sercolistnych.

w4

Żabienice oraz Zwartki, które coraz częściej nazywane są po prostu Kryptokorynami.

w3
Zbiornik z roślinami drobnolistnymi i łodygowymi.
w6

   Na samym dole korzenie porośnięte roślinami, mchami oraz wątrobowcami.

w8

Wolnostojące akwarium ozdobne.

w7

W zbiorniku różnorodność korzeni oraz roślin.

w17

Wspaniale w tym akwarium prezentują się Kruszczyki wielkołuskie – Chalceus erythrotrurus.

w9

Inny zbiornik roślinny wkomponowany w ozdoby z bambusa oraz kamieni a dookoła rośliny doniczkowe.


w10

Wśród roślin możemy znaleźć Krynię rzemieniolistną Alternatery, Rotale, Żabienice, Lobelie, Anubiasy oraz różnorodne mchy


w11

    Kompozycja roślinna wkomponowana w oknie z bardzo płytkim zbiornikiem akwariowym na dole, w którym stoją korzenie podtrzymujące rośliny nadwodne.

w16
w18

    Latem Pan Marian przenosi „Lekcje przyrody” dla najmłodszych na wolne powietrze.

w15

   Przed domem ustawiony jest duży namiot w którym ustawiono stoły i ławki. Przygotowano także zbiorniki akwariowe w których dzieciaki mogą dokonywać prób zakładania oraz wyposażania akwarium pod bacznym okiem oraz z pomocną ręką Pana Mariana. Sponsorem i inicjatorem projektu Lekcji w przyrodzie jest Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dałkowskich” a ostatnio do współpracy dołączyło Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „SONAR” w Głogowie

Opis wizyty wykonany przez uczennicę uczestniczącą w Lekcji przyrody u Mariana w ubiegłym roku.

 

w19

To koza Pana Mariana, która też ma swój charakterek.

w21

    Marian Wojtaszek w swoich dalszych planach ma zamiar swoją zagrodę przekształcić w Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego wieku XIX. Oby tylko znalazł sponsorów oraz wykonawców tego projektu a na pewno podoła temu zaszczytnie postawionemu sobie celowi, ku chwale rozwijającej się w tamtych stronach akwarystyce.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.