Synnema triflorum /Nees/O.Kuntze.


    Rodzaj Synnema należy do rodziny Acanthaceae /pol.akantusowate/ i pochodzi z tropikalnej Azji. Ojczyzną Synnema triflorum jest region indomalajski, gdzie rośnie jako roślina wadna lub bagienna. Łodygi ma kruche, często wytwarzają się na nich wiązki korzeni przybyszowych, wyrastających z nasady liści czyli z węzłów. Liście wyrastające z dolnej części łodygi są głęboko wcięte i noszą nazwę klapowanych /wymiary 10 x 3,5 cm/, w środkowej partii liście całobrzegie /dług. 5-6 cm/, a następnie w miarę wzrostu znów głęboko wcinane.
    Gatunek ten wymaga do hodowli wody miękkiej lub średnio twardej, nie za silnego światła w miarę rozproszonego, temp. wody 20-25°C, poniżej 20°C rośnie powoli i wytwarza liście całobrzegie. Rozwija się jednak prawidłowo zarówno przy świetle naturalnym jak i sztucznym.
    Jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin akwaryjnych. Cechuje ją intensywny zielony kolor i dość szybki wzrost. Daje się łatwo rozmnażać wegetatywnie przez sadzonkowanie odciętych części pędu z już wytworzonymi korzeniami przybyszowymi lub bez nich. Aby uzyskać bogato rozgałęzione krzaczki należy odcinać szczytowe części pędów.

H.Skrzyński
Pielęgniczka Klugego /Pelmatochromis klugei/


    Warszawscy miłośnicy wzbogacili się w tym roku o nowego przedstawiciela rodzaju Pelmatochromis, którym jest pielęgniczka Klugego.
   Ojczyzną tej pięknej rybki jest Nigeria. Dorosłe okazy osiągają wielkość 5-6 cm,są więc znacznie mniejsze od znanego u nas gatunku P.kribensis. Młode rybki trudno nawet od tego gatunku odróżnić.
   Dorosła saniczka ma aksamitnoczarny grzbiet ze złotą przepaską. Partia brzuszna jest purpurowoczerwona, w górnej czyści z zielonymi plamami. Płetwy brzuszne są czerwone, płetwy grzbietowa i ogonowa są złote, pierwsza z czarnym obrzeżeniem. Samce są smuklejsze, mają część brzuszną i piersiową złotawo-zieloną, silnie połyskującą, ich płetwa odbytowa ma barwę liliową, a w górnej części płetwy ogonowej znajdują się 3-4 czarne punkty.
Pielęgnacja i hodowla jak u P.kribenis.

H.Szel.