Brzanki

Brzanki należą do rybek o pięknym ubarwieniu i żywym usposobieniu. Należą do rodziny karpiowatych /Cyprynidae/. Ojczyzną ich jest Azja. W naszych akwariach osiągają wielkość od4 do 7 cm /długości/. Poza brzanką sumatrańską, wymagającą ciepła, tlenu i czystej wody, pozostałe brzanki są wdzięczne i łatwe w pielęgnacji. Najładniejszą bezsprzecznie jest brzanka sumatrańska, pospolicie zwaną "sumatrą". Nie wolno nam jednak zapominać o pozostałych, by wyginęły w naszym kraju. W chwili obecnej prawdopodobnie wyginęła brzanka stoliczki. Rzadko spotyka się także brzankę różową, purpurową / odpowiedniejszą wydaje się nazwa "purpurogłowa"/ wielkołuską i zieloną.

Samca brzanek rozpoznajemy po barwniejszym i intensywniejszym ubarwieniu. Brzanki tarło odbywają wśród i nad wodorostami.

Puntius conchonius - brzanka różowa

Pochodzi z Azji, jest żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna; pielęgnujemy ją w temperaturze 18-24 °C; tarło odbywa przy 22-26 °C.

Puntius nigrofasciatus - brzanka purpurowa

Pochodzi z Cejlonu; pielęgnujemy ją w temperaturze 22-25 °c; tarło odbywa przy 24-28 °C; żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna.

Puntius oligolepis - brzanka wielkołuska

Pochodzi z Sumatry i przyległych wysp, jest najmniejszą wśród brzanek; pielęgnujemy ją w temperaturze 23-26 °C; tarło odbywa się przy 25-28 °C; żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna.

Puntius schuberti - brzanka brokatowa

Pielęgnujemy ją w temperaturze 22-25 °C; tarło odbywa się przy 24-28 °C; żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna.

Puntius semifasciolatus - brzanka zielona

Pochodzi z Azji wschodniej /Hong-Kong/; pielęgnujemy ją w temperaturze 18-24 °C; tarło odbywa przy 23-26 °C; żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna.

Puntius stoliczkanus - brzanka stoliczki

Pochodzi z Burmy, pielęgnujemy ją w temperaturze 20-24 °C; tarło odbywa przy 24-28 °C; żywego i pokojowego usposobienia, wszystkożerna.

Puntius tetrazona - brzanka sumatrańska

Pochodzi z Sumatry i Borneo, jest usposobienia żywego, lekko egzesywnego, skubie inne rybki, pokarm przyjmuje żywy i suchy; potrzebne przewietrzanie akwarium; pielęgnujemy ją w temperaturze 24-26 °C; tarło odbywa przy 25-28 °C.