DROBNE WIADOMOŚCI


Wystawa słodkowodnych ryb Polski.

    Kierownictwo Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Katowicach posiada na swym koncie wiele cennych i ciekawych inicjatyw. W cyklu "Poznaj krajowe zwierzęta" zorganizowano wystawę słodkowodnych ryb Polski, w pawilonie "trójkątnym" wystawowym na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury w Chorzowie.
    Wystawa odbyła się w dniach od 13 do 27 czerwca 1965 r.
    Na pięknie zorganizowanej wystawie ozdobionej poglądowymi planszami w licznych akwariach zgromadzono około 40 gatunków ryb.
    Miłośników akwarium szczególnie interesował okoniopstrąg, sprowadzony do Kraju w 1885 r. z Ameryki Północnej. Na terenie Polski jest hodowany w nizinnych gospodarstwach stawowych.
    Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem społeczeństwa.


Ryby egzotyczne na etykietach zapałczanych

    Ciekawą serię etykiet zapałczanych wydały ostatnio Czechowickie i Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałozanego.
    Etykiety te są barwne i przedstawiają kolejno 10 najczęściej spotykanych ryb egzotycznych jakie aktualnie znajdują się w kraju. I tak: złota rybka, zmienniak plamisty, mieczyk czarny, welon, razbora klinowa, danio pręgowany, bystrzyk neonowy, brzanka sumatrzańska, wielkopłetw wspaniały i skalar - żaglowiec. Efektowne te etykiety zapałczane na pewno jeszcze bardziej spopularyzują to piękna "hobby" w naszym kraju.

S.Sitko


Nowa odmiana mieczyka

    Chorzowski miłośnik akwarium Kol. Andrzej Biliński bawiąc jesienią 1965 r. w Niemieckiej Ropublice Demokratycznej przywiózł nową odmianę hodowlaną mieczyka czerwonego, odznaczającą się wydłużoną, weloniastą płetwą grzbietową, sięgającą u samca, poza płetwę ogonową.
   W Niemczech mieczyka tego nazwano "mieczykiem Simpsona" lub "mieczykiem flagowym".
    "Mieczyk Simpsona" jest rybą delikatną, wymagającą stosunkowo wysokiej temperatury - 28°C. Akwarium winno posiadać kryształowo czystą wodę i być dobrze zarośnięte roślinami. Pokarm podajemy urozmaicony i pożywny. Mieczyka tego nie można trzymać w jednym akwarium w towarzystwie ryb agresywnych i lubiących obskubywać płetwy innym rybom. Jest podatny na choroby. Środki lecznicze i dezynfekcyjne trzeba podawać bardzo ostrożnie, najlepiej stosować tylko połowę dawek minimalnych przewidzianych dla innych.

A.M.


Suszona wątroba jako pokarm

    Mało znanym pokarmem, nadającym się dla ryb egzotycznych jest wątroba przygotowana w następujący sposób: Wątrobę gotujemy, następnie krajemy na drobne kawałki i suszymy w piekarniku, uważając by jej nie spalić. Tak przygotowaną wątrobę do karmienia, rozcieramy stosownie do potrzeby.
    Wątroba suszona jest wysoko wartościowya pokarmem, jednakże podawać ją należ tylko w takiej ilości, jaką ryby zjedzą natychmiast. Pokarm nie zjedzony należy usunąć z akwarium.

Wam