NAZEWNICTWO RYB EGZOTYCZNYCH


Rodzina: Centrarchidae - bassowate

MAPA XIII          

 1. Centrarchus macropterus (Lacepede 1802) - okoń pawik

  Wschodnie stany USA, od Illionois do Florydy. Na swobodzie dorasta do 16 cm, natomiast egzemplarze hodowane w akwariach zaledwie osiągają 8 cm długości. Płetwa odbytowa u samicy jest biało obramowana. Pokarm żywy. Akwarium obficie obsadzone ludwigią, moczarką, strzałką wodną i wywłóczni-kiem. Czysty piasek, kilka kamieni dla dekoracji. Silne przewietrzenie. Temperatura 10-25°C, przy rozmnażaniu 24-28°C. Zestawienie płci 1 :1. Samiec buduje gniazdo w piasku.

 2. Elassoma evergladei (Jordan 1884) - okończyk moczarowy

  Południowe stany USA. Długość ciała 3,5 cm. Samiec ciemniej ubarwiony, w odcieniu niebiesko-czarny. Żywy pokarm małych rozmiarów. Akwarium oogato obsadzone roślinami. Miękka (3-5°n), czysta i dobrze przewietrzana woda. Temperatura 18-25°C, przy tarle 20-22°C. Samica składa 30-60 jaj w gęstwinie roślin. Dorosłe ryby mogą pozostać w akwarium tarliskowym. Narybek karmić drobnym, żywym pokarmem.

 3. Elassoma zonatum (Jordan 1877) - okończyk paskowany

  USA, od Illinois do Alabamy, na zachodzie do Teksasu. Długość ciała 3,5 cm. Płetwa grzbietowa u samca jest większa niż u samicy. [191]

 4. Enneacanthus obesus (Girard 1854) - okoń diamentowy

  Wschodnie stany USA. Długość ciała do 10 cm, w akwariach nieco mniejszy. Samica skromniej ubarwiona od samca. Czysta, dobrze przewietrzana woda. Dużo roślin. Temperatura 18-22°C. Zestawienie płci 1 : 1. Samiec opiekuje się ikrą. Narybek należy karmić drobnym, żywym pokarmem.

 5. Mesogonistius chaetodon (Baird 1854) - okoń tarczowy

  USA. Długość ciała 6 cm. Płeć trudno oznaczyć. W czasie tarła samica staje się intensywniej zabarwiona. Wymaga chłodnej wody. Wystrzegać się zmian wody. Odczyn poniżej pH 7 jest szkodliwy. Po złożeniu ikry do piaskowego gniazda, należy usunąć samicę. Samca przetrzymujemy w akwarium tarliskowym do momentu, kiedy narybek zacznie się rozpływać w poszukiwaniu pokarmu. Żywy pokarm.


Rodzina: Centropomidae - przeźroczkowate

MAPA XIV          

 1. Chanda agassizi (Steindachner 1877) -przeźroczka Agassiza

  Wschodnia Australia. Wody słodkie i słonawe. Długość do 6,5 cm. Płeć nie jest łatwo do rozpoznania. Żywy pokarm. [198]

 2. Chanda buruensis (Bleeker 1856) - przeźroczka czernica

  Półwysep Malajski, Sumatra, Celebes, Filipiny. Długość ciała do 7 cm. Żywy pokarm. Samica jest nieco silniej zbudowana od samca, a jej ubarwienie ma odcień żółty. [198]

 3. Chanda nana (Hamilton et Buchanan 1822) - przeźroczka większa

  Indie i Birma, w słodkich i słonawych wodach. Długość ciała do 11 cm. Płetwy u samicy są jednobarwne, w odcieniu żółtym. Żywy pokarm. [198]

 4. Chanda ranga (Hamilton et Bu-chanan 1822) - przeźroczka indyjska

  Indie, Burma, w słodkich i słonawych wodach. Długość ciała do 7 cm na swobodzie i 5 cm w akwariach. Płetwy grzbietowa i odbytowa u samca posiadają błyszczące, niebieskawe obrzeżenia. Żywy pokarm. Lubi słoneczne akwarium, gęsto obsadzone kryptokoryną. Temperatura 18-25°C, pH 6,5 do 7,5. Zestawienie płci 1 :1. W czasie tarła należy podwyższyć temperaturę do 24-26°C. Młode lęgną się po 24 godzinach. Dorosłe ryby usuwamy po odbytym tarle. Larwy wiszą na roślinach i szybach przez 3-4 dni. Wychów młodych napotyka na trudności. Narybek jest bardzo mały i nie "idzie" za pokarmem, lecz "stoi" w nim, chwytając żywe kąski tylko wtedy, gdy te skaczą mu przed pyszczkiem. Najlepiej do tego celu nadają się drobne larwy czerwonego komara.


Rodzina: Toxotidae - strzelczykowate

MAPA XV          

 1. Toxotes jaculatrix (Pallas 1766) - strzelczyk indyjski

  Wschodnie Indie, Malaje, Australia - w słonych i słodkich wodach. Długość ciała na wolności do 24 cm, w akwariach zaledwie 12 cm. Odróżnienie płci jest trudne. Pokarm żywy, głównie owady. Duże, pełne roślin akwarium. Woda nie za świeża, z dodatkiem soli (2-3 łyżeczki na 10 litrów). Temperatura 26-28°C.