PZA

XX wystawa akwarystyczna w Warszawie

 

Robert B. Ginglas


Miło nam poinformować, że koledzy z Warszawskiego Związku Akwarystów, tra-dycyjnie już od wielu lat na wiosnę organi-zują wystawę akwarystyczną. Obecna wy-stawa jest XX a więc jubileuszowa i trwała od 25.III do 2.IV br. Dobrze jest wiedzieć , że pomimo ciężkich czasów dla akwarystyki są miejsca w kraju, gdzie niezmiennie od wielu lat akwaryści spotykają się po to by pokazać społeczeństwu swe osiągnięcia. Otrzymaliśmy zaproszenie przysłane nam przez prezesa WZA Bogdana Bułaja.
     Tradycyjnie miejscem wystawy był Pałac Kultury i Nauki.

Zaraz po wejściu na salę wystawową po-witał gwar dużej ilości zwiedzających. Wy-stawa w porównaniu do poprzedniej, chociaż na pierwszy rzut oka, podobna, miała swój charakter. Różniła się jakby cieplejszą atmosferą. Może to spowodowała sadzawka napełniona wodą z szemrającą fontanną, a może sami zachwyceni zwiedzający? Nie wiem. Wiem. Że podobała mi się bardziej niż poprzednia.
     Z ciekawszych okazów zobaczyłem płaszczkę słodkowodną (?!) Potamotrygen motoro, widziałem zawsze piękne tęczanki, a także kilka rodzaji zawsze pięknych pielęgnic. Przyciągał zwiedzających, swym pięknem zbiornik ze zdawałoby się bardzo popularnymi mieczami. Lecz miecze pływające w nim to indywidualne okazy - dowód, jak człowiek może "udoskonalać" naturę, i co można zrobić ze znanej i opatrzonej ryby. Ja najdłużej stałem przy zbiorniku morskim. Nie był on największy, raczej mały, około 80 litrów, ale znajdujące się w nim pulsujące życiem ukwiały, korale, ryby, czy jeżowiec, poruszający się majestatycznie, przyciągały wzrok i przykuwały uwagę.
     Wystawcami byli głównie hodowcy z WZA, ale prezentowali tu swe zbiorniki także przedstawiciele handlowców z Warszawy i okolic.
     Bardzo ładne stoiska, tradycyjnie już, mieli Euro Zoo i firma Tropikal.

Nie sposób w tak krótkim reportażu opisać wracenienia z tej wystawy. Być może uda się nam wydrukować dodatkową wkładkę zem zdjeciami z tej wystawy.
     W dniach 1 i 2 kwietnia hodowcy urządzili giełdę akwarystyczną na której sprzedawali swoje nadwyżki hodowlane.


wstecz Spis treści "Akwarium" Dalej