PZA
IZA

Wiadomości akwarystyczne


XXI SPRAWOZDAWCZY ZJAZD DELEGATÓW
Polskiego Związku Akwarystów

W dniu 29 września 2001 roku w Zabrzu został zwołany - zgodnie ze statutem - XXI Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Akwarystów.
Na Zjeździe przedstawiono sprawozdanie z działalności związku za lata 1999 - 2001 oraz sprawozdanie finansowe związku za te lata.
Do w/w sprawozdań delegaci nie mieli żadnych zastrzeżeń.
Zjazd zatwierdził dokooptowanie do Zarządu Głownego, na miejsce kol. M. Nowakowskiego z Wrocławia - kol. Wojciecha Kapryana z Zabrza, który będzie odpowiedzialny za sprawy związane z kontaktami z innymi organizacjami oraz sprawy handlowe.

Na Zjeździe udekorowano srebrnymi Honorowymi Odznakami PZA kolegów: Roberta Augustyn z Suwałk oraz kol. Stanisława Lis z Chocianowa.
Pierwszego za prowadzenie witryny Serwisu Akwarystycznego, drugiego za prowadzenie stron "Akwarium" na Serwisie Akwarystycznym.

Uhonorowano także dyplomami za współpracę i działalność na rzecz akwarystyki, kol: Henryka Kilka - wieloletniego prezesa PZA, p. Adama Koszowskiego z Euro ZOO, p. Andrzeja Ogrodnik z firmy Tropical, p. Piotra Rusieckiego z Jeleniej Góry z firmy ZETO, Mariusza
Tojżę ze Szczecina, Helmuta Krosny z Katowic, a także stowarzyszenia: Toruński Klub Akwarystyczny, Warszawski Związek Akwarystów oraz Stowarzyszenie Akwarystyczno Terrarystyczne - Pirania' 59 z Tych i Stowarzyszenie Akwarystyczno Terrarystyczne "Bystrzyk Pereza" z Zabrza.
Delegaci na Zjeździe ustalili dalsze kierunki działania Polskiego Związku Akwarystów na lata 2001 - 2003.
Na tym Zjazd zakończono.

W Zjeździe oprócz delegatów z PZA udział wzięli koledzy ze stowarzyszeń akwarystycznych z Kędzierzyna Koźla, Tych, Wodzisławia i Zabrza

Po Zjeździe dzięki staraniom kolegów z SAT "Bystrzyk Pereza" z Zabrza, zaproszeni specjalnie na tą okazję, koledzy z Niemiec wygłosili dwie prelekcje: o środkowoamerykańskich żabkach oraz o hodowli żywych pokarmów stosowanych w akwarystyce.
Pełna informacja o Zjeździe już w najbliższym czasie znajdzie się na Serwerze Akwarystycznym, na stronach związanych z PZA.

WYSTAWA AKWARYSTYCZNA w ZABRZU

W dniach od 22 września do 7 października 2001 roku w sali Miejskiego Ośrodka Kultury "GUIDO" w Zabrzu odbyła się kolejna wystawa akwarystyczno - terrarystyczna. Organizatorami podobnie jak w latach poprzednich byli koledzy ze Stowarzyszenia Akwarystyczno - Terrarystycznego "Bystrzyk Pereza".

Wystawa zmieniła znacznie swój charakter i wystrój. Już przy wejściu "rzucały się w oczy" potężne zbiorniki (3 - osiemset litrowe i jeden 1500 l). W największym pływały wielkie piranie czarne, które wzbudzały strach w zwiedzających a nieznających tych ryb , jako, że ten gatunek nie jest groźny, a żywi się głównie roślinami, w przeciwieństwie do piranni Natera, które też były na wystawie.

Jeden z dużych zbiorników był zbiornikiem morskim a zamieszkiwała go piękna cętkowana murena.
Po prawej stronie rząd 40 mniejszych (ok. 60 litrowych) zbiorników, w których mieniły się kolorowe rybki. Zbiorniki były gustownie urządzone, sporo w nich było dobrze dobranych roślin. Po całej wystawie artystycznie "porozrzucanych" było siedem 200 - litrowych akwarii.

Tym razem wyeksponowana była część terrarystyczna. Koledzy z Zabrza tym razem pokazali 20 terrarii, w których wystawiono wiele gatunków gadów, płazów i owadów.

Na środku wystawy pokazano prawdziwe oczko wodne.
W trakcie trwania wystawy urządzono kilka konkursów, m.in.: na najpiękniej urządzone akwarium, na najpiękniejsze zwierzę w terrariach oraz konkurs na najliczniej odwiedzającą wystawę - szkołę.
Do udziału w wystawie zaproszono akwarystów z Tych i Piekar Śląskich oraz kolegów z Niemiec.

Koledzy z Niemiec nie dość, że wystawiali swe okazy na wystawie, ale wygłosili 3 prelekcje. Bardzo ciekawe było "sprawozdanie" ilustrowane licznymi przeźroczami z wyprawy do Ameryki Południowej a raczej jej środkowej części w poszukiwaniu pięknych kolorowych maleńkich żabek.
Bardzo ciekawy i pouczający był wykład o domowej hodowli pokarmów dla zwierząt a głównie ryb.
Przywieźli z sobą i omówili hodowle znanych już u nas ale jeszcze mało popularnych pokarmów. Pod koniec wykładu pokarmy te zostały rozdane wśród akwarystów. Mam nadzieję, że rozpowszechnią się na tyle, że będą w powszechnym użyciu, tym bardziej, że ich hodowla jest bardzo łatwa i mało uciążliwa.

Bardzo ciekawym był też wykład o rybach karpieńcowatych. Jak piękne są te rybki nie trzeba nikogo przekonywać.
Wystawa nie była by możliwa, gdyby nie sponsorzy.
Z głównych sponsorów wymienić należałoby: firmę Tropical, Euro ZOO a także właściciele kilku sklepów akwarystycznych z Zabrza i Chorzowa.
Akwaryści z Zabrza cieszą się, że ich praca miała dość szeroki odzew w społeczeństwie Zabrza. Odwiedziło ją ponad 5000 zwiedzających, w głównej mierze dzieci i młodzież. Jest to bardzo pocieszająca wiadomość. Z tych młodych ludzi zafascynowanych pięknem akwarystyki wyrośnie na pewno wielu hobbystów.

KONKURS PAWIEGO OCZKA w SZCZYRKU

Tradycyjnie w Szczyrku akwaryści zrzeszeni w Klubie Poecilia Reticulata z Bielska Białej urządzili w dniach od 14 - 16 września 2001 roku, konkurs pawich oczek.
Konkurs był organizowany w ramach Europejskich Mistrzostw Pawich Oczek.
Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy jeszcze wyników konkursu.
O całym konkursie napiszemy w następnym numerze.

GIEŁDA ZWIERZĄT NA ŚLĄSKU

Jak nas poinformowano 10 listopada 2001 roku w Katowicach ul. Gliwicka przy Żelaznej (barak Huty Baildon) w godzinach od 8.oo do 14.oo odbędzie się GIEŁDA ZWIERZĄT.
Na giełdzie każdy będzie mógł kupić, sprzedać zamienić interesujące go zwierzęta oraz sprzęt. Giełda będzie odbywać się cyklicznie w każdą sobotę .Zapraszamy

 


wsteczSpis treści"Akwarium"
Dalej