Białostocka akwarystyka

0

 W dniu 27.01.2017 uczestniczyliśmy w konferencji „Skumaj się z naturą” oraz II Akwarystycznym Kuligu, którego organizatorem byli akwaryści z Forum Akwariumonline.pl. Forum to gromadzi akwarystów z Białegostoku i okolic,  którzy wkładają bardo dużo pracy na rzecz propagowania akwarystyki w swoim regionie i nie tylko. Akwariusze to frakcja Forum Akwariumonline.pl i  jak sami siebie nazywają „ludzie lubiący mokrą robotę”.  Na zaproszenie lidera „Akwariuszy” –  Roberta Kiercula odwiedziliśmy jedną ze szkół podstawowych w Białymstoku.

W Białostockiej szkole podstawowej nr 38,  Robert Kiercul  wraz z innymi z akwarystami zorganizował  w jednej z klas bardzo efektowny kącik akwarystyczny.

W miejscu starych i zniszczonych zbiorników powstał regał z trzema akwariami, które zostały ufundowane przez wielu sponsorów. Jenak to zasługa Roberta, że potrafił to wszystko zorganizować a ponadto czuwa nad funkcjonowaniem tych zbiorników, cały czas pomagając młodym szkolnym akwarystom w opiece nad akwariami.

W tej samej klasie czwarte akwarium stanęło na bardzo ładnej szafce tuż przy wejściu do sali.  Gratulujemy wspaniałej inicjatywy oraz życzymy miłej  atmosfery do nauki w takiej klasie. Trzeba jeszcze dodać że jest to nie jedyna szkoła w Białymstoku w której „Akwariusze” pomagają w temacie akwarystyki.


„MIEWAN”

 

Jednym z czołowych działaczy Forum Akwariumonline.pl oraz  organizatorów drugiego już Kuligu Akwarystycznego jest Andrzej Nieborak  – „Miewan” Mieliśmy przyjemność zobaczyć jego akwaria i ryby.

Zbiornik o nietypowych wymiarach z nietypowymi mieszkańcami. Akwarium odkryte oświetlone lampami LED w którym wystrojem są skały i korzenie. Roślina natomiast rośnie nad akwarium. Akwarium zamieszkują iglicznie, różnorakie babki, nożowiec oraz kolcobrzuchy karłowate.

Drugi zbiornik również nie typowy bo zalany wodą do  połowy . Wystające korzenie są podporą dla roślin nadwodnych. Akwarium zamieszkują proporczykowce, trzciniaki i zbrojniki.


 

No i trzecie akwarium Miewana jest również nietypowe. Na wystającej z wody  skale wygrzewają się poskoczki mułowe. W toni pływają strzelczyki indyjskie oraz kolcobrzuchy. W podwodnych częściach skał ukrywa się „Dragon – Fish” którego mogliśmy zobaczyć tylko głowę wychylająca się do pokarmu.

 

 


Akwarystyczny wieżowiec
w
Instytucie Biologii
Uniwersytetu Białostockiego

W czasie konferencji naukowej „Skumaj się z naturą” która odbyła się w Instytucie Biologii Uniwersytetu Białostockiego mogliśmy odwiedzić tak zwany „akwarystyczny wieżowiec”.  Jest to konstrukcja gromadząca prawie 40 zbiorników w których znajdują się akwaria,  terraria, akwa-terraria, paludaria oraz vivaria. Wędrując po poszczególnych pietrach możemy podziwiać zbiorniki akwariowe przedstawiające różne kontynenty oraz części świata. Pośród zbiorników akwariowych są także terraria z żabami oraz żółwiami. Ryby żyjące na kontynentach amerykańskich zajmują najwięcej zbiorników bo aż osiem. Azjatyckich i afrykańskich akwariów jest po pięć oraz jedno  australijskie i europejskie. Najwyższe kondygnacje poświęcone są tak zwanym oknom kwiatowym w których zasadzono rośliny różnorodnych stref światowych. Tam też mieszkają żabki zwane drzewołazami.

 

Akwarium w którym mieszkają Aksoloty

 

 

Zbiornik z żabami szponiastymi.

Akwaterraium dla żółwia czerwonolicego.

Zbiornik z częścią nadwodną zamieszkały przez żaby szponiaste.

 

Europejskie akwarium z karasiami.

Pielęgnice niebieskołuskie

Akwaterrarium dla poskoczków mułowych.

Ameryka południowa z różnorakimi rybami strefy środkowej oraz dennymi sumami.

Akwarium dla sumików szklistych.

Środowisko afrykańskie ze świecikami, barwniakami, buszowcami i trzciniakami. Pośród roślin przemykał także mruk nilowy a pod powierzchnia wody unoszą się motylowce.

Ślepce jaskiniowe to obraz wód meksykańskich

Eustarium to nazwa wód słonawych w których żyją  strzelczyki, babki oraz kolcobrzuchy.

Pyszczaki z jeziora Malwi

Zbiornik dla krewetek karłowatych.

Zbiornik azjatycki z gurami, brzankami i  glonojadami syjamskimi

Akwarium typu „low – tech” zamieszkałe przez mieczyki oraz molinezje.

Australijskie tęczanki

Jeden z większych zbiorników zamieszkały przez ryby z jeziora Tanganika.

Amazonia z czarnymi wodami zamieszkała przez pielęgnice skośnopręgie, gujanokary, skalary, neony czarne i kiryski.

 

 

Kondygnacje górne wieżowca z oknami kwiatowymi oraz zbiornikiem zamieszkałym przez drzewołazy.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.