Dennerle Vinningen

0

 

 

logo.png

1

W dniu 16.04.2015 zwiedziliśmy firmę Dennerle w miejscowości Vinningen (Niemcy). Wizyta zrelizowana była dzięki Patrykowi Wiśniowskiemu, który jest przedstawicielem i dystrybutorem produktów Dennerle na Polskę. Firme założył Ludwig Dennerle w 1966 roku jako sklep zoologiczny w Pirmasens. Centrala firmy znajduje się dawnym budynku szkoły od 1974 roku, gdzie w następnych latach dobudowano i rozbudowano szklarnie.

2

Rzozbudowując szklarnie które mają łączną powierzchnię około 9000 metrów kwadratowych., firma Dennerle stała się dostawcą szerokiej gamy produktów dla nano akwariów. Swoje produkty eksportuje do wielu krajów w europie a od 2012 otwiera swoją pierwszą filię za granicą (Polska). Nosi ona nazwę DENNERLE POLAND

3

Po wejściu do firmy napotykamy dwa ozdobne nano akwaria.

4

5
6

Sala w której zaprezentowane są produkty firmy Dennerle.

7

Naszym przewodnikiem oraz gospodarzem spotkania był Stefan Hummel.

8

Przy śniadaniowym poczęstunku Stefan Hummel przedstawił wszystkim plantacje roślin firmy Dennerle na Sri Lance.

9

Przechodzimy do pierwszych pomieszczeń gdzie są zgromadzone materiały do aquascapingu.

64

Tutaj znajdują się także materiały, które wykorzystuje się do tworzenia gotowych kompozycji roślinnych takich jak kawałki drewna, lawa, lignity czy kamienie i skałki.

10

Wchodzimy na hale szklarniowe gdzie na stołach rozciągają się ogromne ilości roślin akwariowych.

11

Alternanthera reineckii ‚Mini’

12

Rotala rotundifolia

13

Stefan Hummel prezentował nam poszczególne gatunki roślin ich metody i sposoby właściwej uprawy.

14

Hygrophila corymbosa

15

Sagittaria subulata var. pusilla

16

W czasie wędrówki pomiędzy stołami uprawnymi niejednokrotnie zastało nas nawadnianie roślin. Odbywa się to za pomocą zamgławiaczy rozpylających wode nad stołami w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza.

17

Te kolorowe poletka roślin to nie są rośliny akwariowe ale wykorzystywane w terrarystyce bo i takie tutaj się uprawiane.

63

Ophiopogon to roślina, która rośnie nad wodą jednak często jest polecana do akwarium.

18

Główne dostawy roślin z rodzaju Echinodorus są ze Sri Lanki, które są starannie aklimatyzowane po przywozie.

19
Głównie ze względu na lepszy wzrost prawie wszystkie rośliny są uprawiane emersyjnie (nad wodą).
 

20
 

Eleocharis acicularis w dużej ilości tworzący przepiękny trawnik. Ale i pojedyncze sztuki prezentują się okazale.
67

Na stołach rośliny znajdują się w specjalnych pojemnikach.

21

Pod pojemnikami przepływa woda uzdatniona odpowiednimi nawozami. Rośliny pobierają poprzez korzenie substancje odżywcze.

22

Echinodorus „Kleiner Bar”23Przygotowane rośliny o odpowiednim rozmiarze do sprzedaży zaopatrzone są w plakietki z nazwą.24Przygotowane elementy zarośnięte Lilaeopsis, które można układać jak klocki.25Na kolejnym stole widzimy kawałki lawy na których przymocowuje się rośliny tworząc gotowe elementy aquascapingu.26 Helanthium tenellum68Każdy z tych stołów jest przesuwny, aby można było wejść pomiędzy nie w celu pielęgnacji oraz dopilnowania roślin.27Na poszczególnych stołach umieszczone są rośliny w poszczególnych fazach wzrostu.28Uprawa Bolbitis heteroclita2930Odmiany hodowlane żabienic, których w tej firmie jest uprawianych naprawdę dużo.

7131W dobrych warunkach żabienice szybko wypuszczają pędy kwiatowe i kwitną jednak tutaj nie są rozmnażane poprzez wysiew nasion.33Stefan Hummel prezentuje sadzonkę Pogostemon helferi32Rośliny tego typu rozmieszcza się na palecie w ten sposób aby wzajemnie nie przeszkadzały sobie przy wzroście. Gdy wzrokowo paleta jest cała zielona bez przerw między sadzonkami to rośliny są gotowe do sprzedaży.34Ranunculus inundatus a obok Pogostemon stellatus35Przechodzimy do części gdzie znajdują się rośliny do oczek wodnych: Eichhornia crassipes i Pistia stratiotes36W następnej szklarni uprawiane są rośliny z rodzaju Cryptocoryne37Uprawianych jest tutaj kilkanaście gatunków Zwartek38Żółte wiszące tablice nie są przeznaczone do opisów po prostu są to lepy na muszki, które przy takich uprawach są szkodliwą plagą.50Cryptocoryne affinis która ma charakterystyczne fioletowe zabarwienie dolnej części liścia i jest ostatnio mało spotykana w akwarystyce.44Rozkładanie sadzonek roślin, które przyjechały z hodowli ze Sri Lanki.39W tym miejscu zostało zebranych kilka nowych gatunków i odmian roślin które są lub będą dopiero wprowadzone do handlu.40Nowy duży gatunek Lilaeopsis41Odmiana barwna – Lagenandra42Odmiana barwna – Lagenandra43Tutaj też do rozmnażania wykorzystuje się rośliny z hodowli in vitro.66Roślinę z kubeczka dzieli się na kilkanaście części i wsadza do przygotowanych kawałków wełny mineralnej.
47Przechodzimy do kolejnych upraw tym razem są to Anubiasy.
45Rośliny ze Sri Lanki przychodzą zapakowane w foliowe worki z których są rozkładane na stoły aby zaaklimatyzowały się do naszych warunków.49Część roślin wymaga podwyższonej wilgotności dlatego muszą być umieszczone w foliowych tunelach. Tym razem prezentowany jest Anubias barteri var. nana „Bonsai”60Kolejny tunel z Anubiasami w oddali widać ozdobne Bonsai Palme with Anubias nana61Kolorowa odmiana Anubiasa46Takie korzenie to kłącza Bolbitisów, które przyjechały ze Sri Lanki. Z nich wyrosną w szklarni piękne rośliny.48Crinum natans którego kwiat pięknie pachnie.51Odsłaniamy kolejny tunel foliowy w którym widzimy wysokie rośliny.52Są to kompozycje z Aniubasów na kawałkach drewna. Przebywają one w tunelu foliowym od 4 do 6 tygodni, aby prawidłowo rozwinęły swoje korzenie przyrosły do drewna.53Prezentacja nowej odmiany Żabienicy oraz liścia z dorosłego egzemplarza.54Alternathera reineckii ‚Red Ruby’55Duże okazy roślin z rodzaju Bucephalandra5657Kawałek lignitu z mchami oraz sadzonkami Bucephalandra58Uprawa pływającej rośliny, która jest mało popularna wśród akwarystów – Hygroryza aristataWśród pływających roślin z rodzaju Salwinia zauważyliśmy poustawiane plastikowe pudełeczka w których jak się okazuje był to środek przeciwko robakom.

69

59Stanowisko na którym przygotowuje się ozdobne kule porośnięte mchem.62Pomieszczenie do hodowli i rozmnażania roślin in vitro.65Andrzej Nowicki przekazał Stefanowi swoją książkę o Dyskowcach. My również otrzymaliśmy od firmy Dennerle prezenty.72Po szklarniach firmy Dennerle oprowadzał nas Stefan Hummel i Ana Maria Cosma Scheu.70Na zakończenie wspólne zdjęcie przed wejściem do firmy DENNERLE w Vinningen. Stefan Hummel, Patryk Wiśniowski, Ana Maria Cosma Scheu, Maria Kociołkowska, Andrzej Kociołkowski, Piotr Kierzkowski, Andrzej Nowicki.
Foto Kazimierz Kraćkowski


Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.