II Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie

0

 

 

II SYMPOZJUM AKWARYSTYCZNE  ŻYCHLIN 16.12.2012

UG-plakat_A3

o1

W dniu 16.12.2012 w miejscowości Żychlin odbyło się II Sympozjum Akwarystyczne. Sympozjum zostało zorganizowane w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Żychlinie. Organizatorem tego spotkania są Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy właściciele sklepu Internetowego OYA.pl    W korytarzu wejściowym zaprezentowano częściowo asortyment sprzętu i akcesoriów akwarystycznych firmy JUWEL. Tam także zaprezentowano wystawę fotograficzną ryb akwariowych. W przerwie można było zakupić kawę czy herbatę z ciastkiem ewentualnie napoje chłodne, ale także ciepłe dania.

juw

Krzysztof Tomaszewski po przywitaniu przybyłych gości oraz przedstawieniu programu sympozjum przystąpił do pierwszego referatu jakim była prezentacja produktów firmy JUWEL.

 

juw1p1Firma JUWEL ma szeroka ofertę. Głównymi produktami są gotowe zestawy akwarystyczne czyli akwarium z oświetleniem, ogrzewaniem, filtrem oraz szafką w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Jednym z nowszych produktów tej firmy jest mini akwarium VIO-40 dostępne w kolorze czarnym i białym. Innymi produktami godnymi uwagi są ozdoby akwarystyczne takie jak tła strukturalne, skały dekoracyjne oraz osłony filtrów według wzoru tła w akwarium. Oświetlenie do akwarium to różnej długości oraz mocy świetlówki akwarystyczne oraz odbłyśniki zwiększające wydajność świetlną. Termometry elektroniczne , automatyczne karmniki, fototapety oraz klej do ich mocowania, no i wreszcie akcesoria takie jak odpieniacze do akwarium morskiego.kel

p4

Drugim prelegentem był Krzysztof Kelman, który jest Kierownikiem Działu Hodowlanego w Płockim Ogrodzie Zoologicznym. Pan Krzysztof jest długoletnim propagatorem hodowli ryb żyworodnych. Jest członkiem Czeskiego Towarzystwa Dzikich Żyworódek oraz Goodeid Working Group. Jest to międzynarodowa grupa, której celem jest reakcja na krytyczną sytuację wielu gatunków żyworódek w środowisku naturalnym. Zadaniem tej grupy jest skupianie ogrodów zoologicznych, publicznych akwariów, uniwersytetów czy też hodowców indywidualnych, dla ochrony ginących gatunków poprzez hodowlę ich w akwariach oraz wymianę. Obecnie istnieje 14 grup w różnych krajach, mające swoich koordynatorów. W Polsce partnerem tej grupy jest Płockie Zoo a koordynatorem jest właśnie Pan Krzysztof Kelman. W swoim referacie przedstawił różnorodność ryb żyworodnych. Skupił się przede wszystkim na przedstawieniu dzikich żyworódek, które niezbyt często albo wcale nie są znane i hodowane przez naszych akwarystów. Przedstawił on ryby z kilku rodzin takich jak: Anablepidae – Czworookowate, Goadeidae – Żyworódkowate, Poecilidae – Piękniczkowate, Zenarchopteridae oraz Potamotrygonidae – Płaszczki słodkowodne które zostały omówione jako oddzielne zagadnienie. Przedstawione i omawiane ryby były lub są nadal hodowane w Płockim ZOO.

  5 

 

o

Dyskusje o różnych rybach prowadzone były także w czasie przerw.

kaz3kaz2

„Problematyka zdrowia ryb ozdobnych w Polsce” to temat z którym zapoznał zgromadzonych gości Pan Krzysztof Kazuń. Jest on pracownikiem Zakładu Patologii i Immunologii Ryb w Żabieńcu, Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Omówił on zagadnienie jakim jest dobrostan ryb czyli jak sprawić aby nasze ryby czuły się dobrze. Na ten stan rzeczy składa się kilka elementów takich jak: stosowanie odpowiedniego zagęszczenia ryb w zbiorniku, stosowanie odpowiedniej diety i właściwej wody, unikanie szybkich zmian parametrów środowiska, unikanie lub łagodzenie stresu, delikatny transport oraz humanitarne uśmiercanie. W drugiej części omówił podstawowe choroby ryb oraz sposoby ich leczenia. Choroby wirusowe takie jak limfocystoza, infekcje bakteryjne – flawibakterioza, choroby wrzodowe – erytrodermatitis, posocznica, mykobakterioza, pleśniawka, pasożyty -kostia, ichtiftirioza – kulorzęsek (ospa), skrzelowce – przywry i inne często spotykane pasożyty. Poruszony został także problem leczenia tych chorób oraz brakiem a raczej możliwością stosowania środków w Polsce. Tak więc akwaryści mając coraz mniejsze możliwości w stosowaniu różnorakich leków, powinni większą wagę przykładać do profilaktyki oraz zapewnienia omawianego wcześniej dobrostanu ryb.

 

49     

kaz1mas1p2

Przemysław Bożek, który jest pracownikiem firmy MASTA in vitro z Brzegu przedstawił temat „Rośliny akwariowe w hodowli in vitro” Zapoznał zebranych ze sposobami hodowli roślin w warunkach sterylnych, metodami ich rozmnażania, problemami oraz sposobami zapobiegania wszelkiego rodzaju chorób w takowej produkcji. Przedstawił gatunki roślin jakie obecnie mogą być namnażane w ich firmie oraz przesyłane do dalszej hodowli w warunkach szklarniowych, ewentualnie sprzedawane jako rośliny do wysadzenia w akwarium. Na zakończenie przedstawił zalety i wady takowych roślin. Zalety to: produkcja masowa, sterylny materiał, łatwa aklimatyzacja roślin, możliwość wprowadzenia do produkcji dowolnych gatunków, namnażanie z dala od naturalnego środowiska, otrzymywanie roślin rzadko rozmnażających się w naturze (podział/nasiona), łatwość transportu dużych ilości, bardzo szybka produkcja niezależna od pogody i pory roku, reintrodukcja gatunków zagrożonych, brak zanieczyszczenia środowiska, rośliny silniejsze i szybciej krzewiące się po wysadzeniu. Wady to: potrzeba wykwalifikowanego personelu, częste infekcje, wysokie koszty produkcji. Na zakończenie przedstawił zagadnienie związane z rozmnażaniem oraz produkcją ostatnio modnych w akwarystyce mchów wodnych.

21a

o2

W świątecznym już nastroju dyskusje akwarystyczne prowadzone były w każdej wolnej chwili.

paw2p3

Ostatnim prelegentem był Pan Roman Pawlak, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem jego wykładu była Polska Wyprawa Hydrobiologiczna nad Jezioro Malawi. Wyprawa odbyła się w 1986 roku i była to jak dotąd jedyna polska wyprawa naukowa nad wielkie jeziora afrykańskie. Wprawę zaplanowano nad Jezioro Tanganika jednak ze względu na panujące tam warunki polityczne oraz możliwości techniczne plany zostały zweryfikowane na miejscu i naukowcy dotarli nad Jezioro Malawi. Po szeregu różnego rodzaju komplikacjach oraz trudnościach rozpoczęto badania środowiska oraz samych pielęgnic, które musiały być złowione jak się okazuje w niezbyt prosty sposób. W czasie prelekcji Pan Roman Pawlak przedstawił szereg zdjęć pochodzących z tamtych lat które były wykonane aparatem tradycyjnym jaki wtedy był dostępny. Efekty robienia zdjęć dostępne było dopiero po powrocie do kraju i wywołaniu filmu. Dochodziły także trudności jak się okazuje poprzez zakazy robienia zdjęć czy też filmowania w wielu miejscowościach. Wiele gatunków ryb zostało zbadanych oraz odłowionych w kilku stanowiskach badawczych Jeziora Malawi z których część została przywieziona do Polski.

paw1

Niestety nie wszyscy prelegenci zaplanowani na II Sympozjum Akwarystyczne dotarli jednak jak się okazało to program wypełnił cały dzień.

nag4

Wszyscy prelegenci otrzymali prezenty, które wręczył osobiście Burmistrz Gminy Żychlin Pan Grzegorz Ambroziak

nag1nag2nag3nag5

Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie wśród wszystkich uczestników sympozjum.

nag6

Wylosowane osoby otrzymały prezenty ufundowane przez firmę JUWEL, sklep OYA.PL oraz prenumeratę Magazynu Akwarium.

nag7

Nagrody wręczyli Agnieszka i Krzysztof Tomaszewski.

nag8

Dodatkowo rozlosowano także zestawy roślin in vitro ufundowane przez firmę MASTA.

zb

Drugie już spotkanie akwarystyczne w Żychlinie pomimo że odbyło się w okresie przedświątecznym oraz niesprzyjającym warunkom atmosferycznym w tym dniu, zaowocowało dużą ilością przybyłych akwarystów. Ciekawi ludzie oraz tematyka przyciąga wielu pasjonatów oraz hodowców ryb akwariowych.
Gratulujemy organizatorom udanej imprezy !

W imieniu organizatorów zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się najprawdopodobniej 16 czerwca 2013r.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.