Krakowski Weekend Akwarystyczny

0

00

KRAKÓW
Dom Kultury „Podgórze”

   przy cichej i wąskiej uliczce Krasickiego 18/20 gdzie w piękny sobotni poranek pojawili się pierwsi akwaryści, czekając na rozpoczęcie jednego z tak nie wielu organizowanych u nas spotkań. Zobaczymy na co stać KSA?

1a
Przybyłych gości na 4 Krakowski Weekend Akwarystyczny przywitał TADEUSZ ZUBER – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Akwarystów

2

A było kogo witać, albowiem sala dosłownie pękała w szwach – ciągle dostawiano krzesła. Zgromadziło się około 60 uczestników. Oprócz członków KSA i akwarystów z Krakowa przyjechali przedstawiciele Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów, Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, Kieleckiego Forum Akwarystycznego. Pojawił się przedstawiciel firmy Tropical – Wojciech Górecki, firmy AtollZoo – Paweł Szewczak, firmy Trofeus – Marta i Robert Mierzeńscy

59
Wątrobowce (Marchantiophyta) – Rośliny znane i nieznane
Temat ten omówiła Pani Marta Mierzeńska
– która zajmuje się naukowo właśnie tą grupą roślin.

1
6

Przedstawiła nam wątrobowce jako grupę roślin których wcale nie znamy, pomimo że wielu z nas uprawia ich w akwariach. Omówiła nam grupy wątrobowców, przybliżyła ich budowę oraz miejsca ich występowania. Okazuje się że w Polsce występuje bardzo dużo, bo aż 235 gatunków spośród około 6-8 tys. spotykanych na całej kuli ziemskiej.

7Najczęściej możemy spotkać wątrobowce w miejscach podmokłych w różnych formach. Występują formy plechowate oraz formy ulistnione. 85% wątrobowców to formy ulistnione gdzie występuje łodyga i liść.
Wątrobowce mogą się rozmnażać płciowo jak i bezpłciowo poprzez wytwarzanie tzw. rozmnóżek.
Pod woda może być uprawianych wiele gatunków. Pellia endiviifolia Pellia epiphylla – Pleszanki, Riccardia latifrons – Lśniątka, 8

Ricciocarpos natans – Wgłębkowiec, Riccia fluitans – Wgłębka, Monosolenium tenerum – nie nasz gatunek który jest zwany potocznie Pelią. Scapania undulata – już jest wprowadzona do akwarystyki. Okazuje się że Riccardia chamedryfolia wprowadzona do akwarystyki jako Mini pelia to nie jest ten gatunek. Tak więc nie koniecznie musimy kupować wątrobowce w sklepie możemy je znaleźć w naszych górach i przystosować do życia w akwarium. I tu zastrzeżenie, że nie wszystkie gatunki możemy zabrać, gdyż wiele z nich jest pod ochroną. Widzimy więc jak dużo gatunków wątrobowców możemy uprawiać pod wodą co czyni dla akwarystów szerokie pole do popisu.


4
Hodowla krewetek Crystal Red – prelekcja Michała Paczkowskiego (Signifer)
10

Michał opowiedział jak urządzić akwarium, jaki filtr, jakie podłoże zastosować aby móc cieszyć się ze swojej hodowli krewetek. Jego wszystkie wywody oparte były na własnych doświadczeniach. Następnie omówił czym karmić krewetki, po czym przeszedł do doboru materiału wyjściowego w hodowli selekcyjnej, aby uzyskać krewetki jak najwyższej klasy.

11
Filmem poświęconym wyprawie do Gujany Francuskiej telewizji Aquanet.tv zakończono oficjalną część pierwszego dnia Weekendu. Film ten został przygotowany przez KSA poprzez opracowanie polskich napisów do wersji niemieckojęzycznej.

ra
30
W kilkuosobowym składzie po wcześniejszym umówieniu, pojechaliśmy na Młyńską 12 odwiedzić znany sklep roslinyakwariowe.pl
31
Grzegorz Mosurek bardzo ciepło nas przyjął oprowadzając nas i pokazując całe swoje gospodarstwo.
33
Największy chyba zbiornik w sklepie to po prostu jedna wielka kolorowa łąka na której rośnie wiele gatunków roślin. Rosną tu rośliny bardzo popularne jak i takie które są od niedawna wprowadzane do akwarystyki.
3435

36373839

40
W akwarium rosną rośliny bardzo wyszukane. Niektóre musieliśmy identyfikować na podstawie książki.
41
Książka ta to atlas roślin wodnych, którą przywiózł Grzesiu z Japonii. Wydawnictwo w języku japońskim, ale dla identyfikacji niezbędna po nazwach łacińskich. Bardzo dobrze wydana książka ze świetnymi ilustracjami. Kiedy doczekamy się takich książek w języku polskim?
42
Akwarium typu „Mizube”
43
Jeszcze jedna podwodna łąka o mniejszych wymiarach. Gatunki tam rosnące pozostawiam czytelnikom do identyfikacji.

4445

46
Akwarium typu „Iwagumi”
47
Na ladzie także akwaria typu kostka urządzone w stylu japońskim
48
Jeszcze jeden przykład świetnie prowadzonego zbiornika.

5253

49
Duży zbiornik urządzony w stylu „Iwagumi” robi niesamowite wrażenie.

5051

54

logo_edit2
55

W restauracji „GALICJA” przy obiedzie spotkaliśmy się z przedstawicielami PKMD, PetMarket, GSA, KSA, AtollZoo i Trpoheus Tanganika. Na spotkaniu poruszono temat utworzenia Federacji, która miałaby za zadanie scalić i pomagać w działalności poszczególnych stowarzyszeń akwarystycznych. Ustalono ze wszelkie sprawy związane z problemami działalności akwarystów można kierować do Marka Widura na adres meilowy:

mwidur@interia.eu
56
logo
60
Czwartym chociaż nie ostatnim punktem soboty była wizyta w firmie Tropheus Tanganika
61
Mastacembelus sp.
62
Ryba drapieżna Bathybates fasciatus bardzo duży osobnik. Uzębienie tego gatunku możemy podziwiać na zasuszonych okazach.

6364

65
Wielokrotnie bywałem w firmie ale za każdym razem można zobaczyć coś nowego i ciekawego.

6768

66
Zbiornik w domu Marty i Roberta Mierzeńskich.
58

59

57
Na pewno w niedługim czasie zobaczyć będzie można zdjęcia spod wprawniejszej ręki Darka Firleja.

logo
29
Wieczorem przy złocistym płynie dalej rozmawialiśmy o akwariach, rybkach i na setki innych tematów.
28

NIEDZIELA – II DZIEŃ KRAKOWSKIEGO WEEKENDU AKWARYSTYCZNEGO 12
Rozpoczynamy „Warsztaty akwarystyczne – zakładanie akwarium roślinnego” 13
Warsztaty poprowadził Grzegorz Mosurek (roslinyakwariowe.pl). Pokaz odbył się na przygotowanych zbiornikach z różnymi rodzajami podłoża.

14
Jak przygotować roślinki zakupiona w sklepie które są w koszyku? W jaki sposób je sadzimy i w którym miejscu? Na te i wiele innych pytań zgromadzeni usłyszeli dogłębne wyjaśnienia wraz z pokazem. Okazuje się że drugi dzień zaowocował także dużą frekwencją co świadczy o tym że ten temat jest interesujący i istniej zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezy.
16
Grzegorz omówił sposoby sadzenia różnych rodzajów roślin. Wyjaśnił jak postępujemy z roślinkami łodygowymi, a jak sadzimy rośliny rozetowe bo istnieje tu pewna różnica.
17
Pokazał również jak możemy dosypywać podłoże do już istniejącego i obsadzanonego roślinami akwarium.
18
Następne zagadnienie to opieka nad roślinami w akwarium roślinnym.
19
Wszyscy na własne oczy zobaczyli jak przycina się roślinki tworzące dywanik w akwarium, jak rośliny rozrastające się w postaci podwodnej łączki, w którym miejscu tniemy rośliny łodygowe i jak postępujemy z roślinami których się w ogóle nie przycina takie jak Cryptocoryna

20
Grześ pokazuje jak przygotować ozdobę do akwarium w postaci korzenia do którego przymocowuje kępkę paproci „Bolbitis”
21
Jakież było zdumienie wszystkich słuchaczy gdy Grzegorz kilkoma wprawnymi ruchami nożyczek obciął wszystkie dorodne liście pozostawiając na korzeniu tylko kłącze. Wyjaśnił zarazem że roślina po obcięciu nie musi zużywać energii na utrzymanie starych liści przez co nowe o wiele szybciej rosną.

22
W podobny sposób pokazał obsadzenie korzenia mchem oraz sposób prowadzenia aby utrzymać ten mech w postaci gęstej darni obrastającej korzeń dookoła.
24
Zajęcia praktyczne czas zacząć. Przygotowanych było kilkanaście pincet, nożyczek, dużo roślinek, korzeni no i cztery zbiorniki z różnorakimi podłożami.
23
Pod okiem Grzegorza oraz Tadeusza każdy mógł samodzielnie posadzić czy tez przyciąć roślinkę.
26
Będziemy sadzić „Małego Heńka”
25
Bardzo szybko wszystkie roślinki się rozeszły, nawet te które były wsadzone do akwarium w czasie pokazu.
27

Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie z głównym organizatorem tego bardzo ale to bardzo udanego spotkania. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tej imprezy. Krakowskie Stowarzyszenie Akwarystów udowodniło że można bardzo ciekawie zorganizować weekend, nie koniecznie jako imprezę lokalną. Świadczy to o tym że nadal rzesze akwarystów z całej Polski potrzebują spotkań, prelekcji, wykładów, pokazów i wystaw. Oby tylko organizatorzy byli dobrze wspierani przez nasze rodzime firmy akwarystyczne w tych działaniach.

 

m McDonald’s
ul. Wadowicka 2a
30-415 Kraków

69
Wracając wstąpiliśmy do pobliskiego McDonald’a zobaczyć wspaniałe akwarium morskie.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.