Symphysodon discus Heckel – ogólnie o rozmnożeniu

1
0

Nazywam się Andrzej Nowicki i jestem od wielu lat hodowcą dyskowców. Kilka lat mam w swojej hodowli dyskowce z odłowu Symphysodon Discus Heckel, Symphysodon aequifasciatus Pallergin Grenn Discus, Red Brown Discus rejon Aleuquer.
Jestem członkiem GSA od początku, a także należę do PKMD

2

Na prezentacji chcę omówić i przedstawić dyskowce dzikie w tym dyskowce Heckla i jego rozmnożenie oraz dyskowce hodowlane w mojej hodowli.

3

Na konkursach dyskowców są oceniane cztery klasy dyskowców dzikich:
A – Heckel
B – Brown
C – Blue
D – Grenn

4

Dyskowce żyją w dopływach Amazonki Rio Negro i inne. Nie występują w głównym nurcie rzeki lecz małych odnogach, dopływach, jeziorkach lub przy spiętrzeniach wód. Środowiska te charakteryzują się niewielkim ruchem wody, małą głębokością i stromymi brzegami. Dyskowce żyją na głębokości 1 metra. Są zawsze w pobliżu zwisających konarów, gałęzi lubią korzenie co w razie niebezpieczeństwa jest dla nich kryjówką. Dyskowce żyją w stadach.

5

Mapa sporządzona przez Heiko Blehera z jego wypraw, opublikowana w Naszym Akwarium. Na mapie mamy zaznaczone obszary występowania poszczególnych gatunków dyskowców.
– czerwony – Discus Heckel – Rio Negro, Rio Abadaxis, Rio Marimeri dopływ Parena Uraria
– żółty – Discus Grenn
– niebieski – Discus Brown i Blue S. Heraldi
– jasno niebieskim oznaczył Heiko miejsca w których krzyżują się S.D. Heckel x S. Heraldi

W mojej hodowli przeprowadziłem takie próby i mam krzyżówki:
D. Heckel x Turkus (niebieski)
D. Heckel x Brown (rejon alenquer)
Crossy Heckel x Turkus mają 10 – 12 cm
Crossy Heckel x Brown mają 1 – 2 cm

6

Mamy tu przedstawiciela gatunku Symphysodon aequifasciata Pallergin – Discus Grenn

 7a

Przedstawiciel dzikiego czerwonego dyskowca Red Brown Alenquer

Na filmie jest przedstawiciel Symphysodon Heraldi – brązowa Alenquer. Jest to krótki film zrobiony w mojej hodowli. Proszę zwrócić uwagę na odgłosy, które słychać w tym filmie. To świerszcze które zadomowiły się w hodowli i stworzyły klimat Amazonii. Dały sygnał Hecklom do rozmnożenia się. (To tylko drobny żarcik ale coś w tym jest)

8a

9

10

Ryby sprowadzone z dorzecza Amazonki przychodzą w boxach styropianowych. Każdy dyskowiec jest w oddzielnym worku napompowanym tlenem. Czas podróży jest wyczerpujący dla ryby. Bardzo ważne jest odpowiednie przyjęcie ryb. dobre przyjęcie gwarantuje ze ryby po wpuszczeniu do zbiornika szybko dochodzą do siebie i po kilku dniach już jedzą. Dobrym odkażalnikiem jest sól niejodowana. Brak wiedzy nabywców sprowadzających ryby dzikie. Przeważnie nie umią stworzyć warunków dla ryb dzikich.
11

Najlepszym podłożem jest piasek. Z piasku dyskowiec łatwo pobiera pokarm, charakterystycznym jest dmuchanie w piach. Dyskowce biorą piasek do pyska i plują nim, będzie to widoczne na filmie. Wystrój jak w naturze ubogi, jakiś korzeń, patyki i parę roślin. Żabienice Blehera, valisnerie, pistie, hiacynty. Bardzo ważne jest karmienie i dostarczanie rybom witamin. Bardzo dobrym pokarmem jest granulat dla dyskowców. Podaje także mix serca wołowego. Około 30% serca z dodatkiem pokrzywy, szpinaku, krewetek koktajlowych, vibovitu, ryba morska, dorsz, mintaj, zarodki pszenicy, artemię mrożoną i żelatynę.
12
13
14
15
16

Film przedstawia moje akwarium ozdobne. Na filmie widać jak dyskowiec bierze piach w pysk i pluje nim.
17

W hodowli dyskowce Heckla trzymam w zbiorniku w którym podłożem jest piach budowlany. Te dyskowce zakupiłem w styczniu 2009r – 8 sztuk i w lutym 2009r następne 8 sztuk. Z pierwszych zakupionych dobrała się jedna para, a z drugich dwie pary. Wielkość ryb 14 – 17 cm, wiek około 2 – 3 lata. Ryby pochodzą z Rio Negro dorzecza Amazonki
18

19

Pomieszczenia hodowlane dla dyskowców z odłowu

Dymorfizm płciowy: trudno rozpoznać samca i samicę. Różnice są w budowie ciała lecz jak wynika z moich doświadczeń można się pomylić. Samiec jest zazwyczaj większy i lepiej zbudowany. Najpewniej można określić płeć podczas tarła.
Warunki: pH – 3,8 – 4,5   GH- 3,   kH- 0 – 1   temperatura 27 – 30°C
Stale pH utrzymuje poprzez częściową podmianę wody przy spadku poniżej pH – 4
Mam zastosowany filtr kubełkowy z gąbką na przewodzie ssącym, którą czyszczę co pewien czas, gdy widać bród. Natomiast kubełek nie był otwierany od dwóch lat.
Stymulacja: można robić podmiany wody, ale przede wszystkim ryba musi chcieć. Podstawowym warunkiem przystąpienia do tarła jest utrzymanie stabilnych parametrów wody. Ryba dobrze odżywiona ale nie tłusta jest zdrowa i przystępuje do tarła
Taniec godowy: Oznacza że ryba jest dojrzała. Każdy hodowca mający dyskowce na pewno zaobserwował taniec godowy.
Wychowanie młodych: Para zdrowych dobrze odżywionych dyskowców przystępuje do tarła po 12 – 18 miesiącach, opiekuje się ikrą i podejmie wychowanie młodych jeśli na ciele dyskowca pojawi się pokarm, a narybek wyczuje ze pokarm jest. Zdarzają się przypadki zjedzenia ikry, larw a nawet narybku.
21

Dyskowiec Heckla Rio Negro – złożenie ikry.
Wiek moich dyskowców to około cztery lata, tak wynika z moich obliczeń. Można powiedzieć że na ten moment czeka każdy akwarysta, chociaż nie zdaje sobie sprawy że jest to początek pracy i nierzadko kłopotów z utrzymaniem narybku w zdrowiu. Podstawą zdrowia jest odżywianie i utrzymanie stabilnych parametrów wody. Każda zmiana powoduje zmianę w zachowaniu, która może doprowadzić do chorób.
22

23

Drugi dzień. Słynna w świecie płytka klinkierowa którą dyskowce Heckla polubiły.

Ikra jest zapłodniona i są już larwy. Okres od złożenia ikry do wylęgu larw waha się od 48 -56 godzin i zależny jest od temperatury. Po kolejnych 64 – 72 godzinach narybek już żeruje. Jest to około 5-6 dni od złożenia ikry do żerowania (karmienia przez rodziców gdy jest pokarm)
24

Żerowanie rybek pierwszy dzień. 25

Kolejne dni. 27

Para discus Heckel z młodymi około 10 dnia. Rybki w 8 – 10 dniu dokarmiane są artemią do wylęgu i zaczynają szukać pokarmu w piasku.
28

Narybek podczas posiłku. Zdjęcie „makro” 11 – 12 dzień
29

32

Zbliżenie „makro” poszukiwanie pokarmu w piachu. Rybki nie żerują już intensywnie na rodzicach, jedzenia szukają w piasku. 18 dnia narybek jest odłowiony do osobnego zbiornika. Dalszy wychów jest prowadzony bez rodziców.
34

Wiek jeden miesiąc
35

Wiek dwa miesiące

Mimo że jedzenia nie brakuje rybki rosną nierówno. W hodowli panuje klimat Amazonii – słychać świerszcze, które stymulują pokolenie F-1 do prawidłowego wzrastania.
37

38

 39

40

41

42

43

 

d6

Rozmnożenie w naszej hodowli Discus Heckel opisane jest w Discus Live nr 39 Marzec 2011r. i w najnowszej ksiażce Heiko Blehera „Historia rozmnażania dyskowców”.

 

d2 d3

 

d4 d5

44

Chciałbym jeszcze przedstawić część dyskowców hodowlanych które pływają w moich zbiornikach.
45

46

47

48

49
50
51

Po lewej regały z parami. 34 akwaria i pary. Po prawej akwaria z rybami do sprzedaży. W sumie mam 118 zbiorników. Ilość wody to 27 tysięcy litrów.
52
53

Materiał zamieszczono za zgodą autora