Żółwie

 

Żółw Pelomedusa subrufa

 

 

7

    Chciałbym zaprezentować mój skromny ok. 126L zbiornik w którym przebywa aktualnie stadko 5 młodych pelomeduz afrykańskich (Pelomedusa subrufa). Żółwie te należą do podrzędu żółwi bokoszyjnych (Pleurodira)*, a dokładniej do rodziny pelomeduzowatych (Pelomedusidae). Rodzina ta, obejmuje zaledwie 2 rodzaje: Pelusios oraz Pelomedusa oraz 18 gatunków [Sura 2005]. Na dzień dzisiejszy rodzaj Pelomedusa reprezentuje tylko jeden gatunek: Pelomedusa subrufa, ale całkiem możliwe, że trwające badania przyczynią się do wyodrębnienia zarówno nowych podgatunków jak i gatunków [Rawski 2010]. Pelomeduzy afrykańskie występują jak sama nazwa wskazuje w Afryce; na południe od Sahary oraz na Madagaskarze. Zamieszkują tereny narażone na wysychanie zbiorników wodnych co zmusza gady do częstych wędrówek oraz estywacji w porze suchej [Branch 2008]. Pelomeduza afrykańska dorasta przeważnie do 15-20cm, w naturze odnotowano jednak rekordowego osobnika mierzącego 32,5cm karapaksu [Koziarski 2010].

1
2
3
4

    Część wodna zajmuje w przypadku mojego akwa-terrarium największą powierzchnię; prześwit nad jej lustrem wynosi bowiem 5cm. Podłoże stanowi tutaj żwirek akwariowy o średniej granulacji usypany na wys. ok. 5cm. Wystrój akwarium stanowią jedynie odpowiednio ułożone kamienie tworzące dla zwierząt kryjówki oraz tapeta akwarystyczna. Część lądowa jest podwieszana o powierzchni 14dm2, a nad nią zostało zamontowane odpowiednie dla tych gadów oświetlenie.

5
6
8
9
10
11

Chciałbym polecić wszystkim myślącym nad zakupem żółwi właśnie pelomeduzy. Są to zwierzęta prowadzące niezwykle ciekawy tryb życia, ciągle przekopujące podłoże, aktywnie pływające i wygrzewające się na wyspie. Nie stwarzają problemów, a ich niezwykły wygląd oraz charakter sprawia, że stają się coraz popularniejszymi mieszkańcami wielu akwariów.
12
13
14
15
16

Autor: Wojciech Urynowicz, Kraków

Literatura:
– Koziarski Aleksander, „Uśmiechnięte żółwie w terrarium hodowla Pelomedusa subrufa”, Draco magazyn nr 2(17)/2010
– Branch Bill, „Tortoises Terrarpins & Turtles of Africa”, Cape Town 2008
– Sura Piotr, „Encyklopedia Współczesnych Płazów i Gadów”, Nowy Sącz 2005

Rawski Mateusz, wypowiedź na forum:   http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=489655, 2010

*Podrząd ten nie jest tak popularny w akwa-terrarystyce jak żółwie skrytoszyjne (Cryptodira) (np. żółwie ozdobne (Trachemys scripta), żółwie ostrogrzbiete (Graptemys) etc.). Szyja chowana jest u tych gadów na zasadzie scyzoryka w płaszczyźnie poziomej.