AKWARIUM Moja Pasja – Paweł Zarzyński

 

AKWARIUM MOJA PASJA

to trzecie już wydanie książki Pawła Zarzyńskiego wydane przez firmę GALAKTYKA w 2020 roku.

Jest to podręcznik akwarysty  zawierający wiadomości potrzebne do założenia pierwszego akwarium, oraz opieki nad nim w późniejszym okresie. Kolejne już wydanie tej książki zawiera szereg niezbędnych wiadomości w obliczu zmieniających się realiów w świecie akwarystyki. Bierzemy tu pod uwagę trendy zmieniające się w obecnych  czasach ale przede wszystkim zmieniające się technologicznie  zbiorniki oraz ich  techniczne wyposażenie. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów z czego możemy uogólnić trzy najważniejsze działy: wyposażenie i zakładanie akwarium, fauna i flora w akwarium oraz ostatni dział to opieka nad akwarium i jego mieszkańcami. Oczywiście sam autor nie robi takiego podziału w swojej książce.

 

Pierwszy dział składający się z czterech rozdziałów omawia wyposażenie akwarium w którym poruszone są kwestie oświetlenia, ogrzewania, napowietrzania,  filtracji i innych urządzeń technicznych. Trzeba tutaj nadmienić że to właśnie w oświetleniu naszych zbiorników w ostatnim okresie nastąpiły duże zmiany które obejmują wprowadzenie do akwarystyki lamp LED-owych. Także grzałki w obecnym czasie to przede wszystkim precyzyjne termostaty elektroniczne utrzymujące stałą temperaturę. Filtry w obecnym kształcie to bardzo wygodne i niezawodne urządzenia których kilkanaście lat temu ciężko było spotkać na naszym rynku. Autor omawiając poszczególne kwestie posługuje się przykładami asortymentów produkowanych przez różne firmy akwarystyczne co daje czytelnikowi szersze możliwości wyboru pośród bardzo rozległego wachlarza różnorakich produktów.

 

W kolejnych rozdziałach autor omawia podłoża i dekoracje co jest ważnym elementem podstawy zakładania akwarium. I tutaj także omówione są nowego rodzaju podłoża aktywne wykorzystywane obecnie w akwarystyce ozdobnej. Omówione zostały także aspekty użycia do ozdobienia akwarium korzeni, kamieni oraz skał. Rozdział o wodzie omawia jakiej wody należy użyć do akwarium oraz sposoby jej uzdatniania. W rozdziale o zakładaniu akwarium autor omówił problemy wyboru samego zbiornika jego ustawienia w pomieszczeniu w odpowiednim do tego miejscu podając wiele przykładów.

Drugi duży dział to omówienie roślin, ryb oraz innych zwierząt hodowanych obecnie w akwarystyce. Przy opisie roślin autor w większości przypadków omawiając dany gatunek starał się zaprezentować jak wygląda sadzonka tej rośliny, którą kupujemy w sklepie oraz w jaki sposób ta roślina będzie się nam rozrastać  w akwarium. Omówione zostały tutaj podstawowe gatunki roślin wykorzystywane obecnie w akwarystyce oraz co ważniejsze że są dostępne one na rynku. W opisie danych roślin pokazano w jaki sposób można ją wykorzystać do aranżacji zbiornika.

Autor opisując dany gatunek ryb przedstawił warunki ich życia, sposoby opieki, karmienia oraz rozmnażania.

 

Przy wielu gatunkach ryb zostały opisane ich odmiany hodowlane czyli odmiany albinotyczne, długopłetwe czy też inne odmiany barwne otrzymane droga selekcji.

Autor zwrócił uwagę na ostatnio pojawiający się trend hodowli ryb  tak zwanych transgenicznych uzyskanych poprzez modyfikacje genetyczną. Mimo że ryby te zaczęły być bardzo popularne w naszych zbiornikach to  ich sprzedaż jest zakazana na terenie Unii Europejskiej. Bardzo pozytywnym efektem jest wycofywanie tego rodzaju ryb z ofert wielu sklepów zoologicznych.

Jednym z nowych trendów akwarystyki jest hodowla krewetek których różnorodność oraz kolorystyka jest bardzo duża. Oprócz krewetek autor opisał wiele gatunków ślimaków, raków i żabek akwariowych.

W ostatnich rozdziałach zostały poruszone metody opieki oraz pielęgnacji akwarium.  Zostały także opisane problemy z glonami, ślimakami oraz wypławkami. Ostatni rozdział traktuje o najczęściej pojawiających się chorobach ryb oraz metodach ich zwalczania.

Książka jako podstawy akwarystyki może być przeznaczona dla początkujących akwarystów jednak  doświadczeni akwaryści także znajda tutaj duży zasób wiedzy oraz osobistych doświadczeń autora z zakresu akwarystyki. Trzeba nadmienić że książka jest bardo ładnie wydana i opatrzona wieloma fotografiami z najnowszymi trendami akwarystycznymi.