Magazyn Akwarium nr 3/2019 (175)

0

Magazyn Akwarium nr 3/2019 (175)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!

To było wielkie i ważne wydarzenie: Akademia Magazynu Akwarium zaskoczyła „bogactwem bioróżnorodności” i kompleksową ofertą edukacyjną, a nade wszystko przygotowaniem całej strefy na Animals’ Days 2019 na najwyższym poziomie – tak przynajmniej orzekli świadkowie i uczestnicy. Było to możliwe dzięki sponsorom i rzeszom akwarystów z całego kraju – dziękujemy Wam gorąco za wsparcie! „Czy było warto?” – pytali potem retorycznie przyjaciele z Wawarium.pl, po czym odpowiadali: „Tak, tak, tak i jeszcze tysiąc razy tak!!! Fantastyczna impreza i przesympatyczne towarzystwo z całego kraju, pełne akwarystycznej pasji i energii. Mamy szczerą nadzieję, że kolejne edycje również przebiegną w tak wyśmienitej atmosferze”. My też żywimy taką nadzieję!

Teraz przed nami kilka imprez akwarystycznych (możecie o nich przeczytać na łamach mA), zaś przede wszystkim finał PolishBiotopeContest 2019, który odbędzie się na targach Pet Fair w Łodzi. Niezmiernie nam miło, że konkurs zdobył już sobie znaczny rozgłos i renomę, bo to przecież dopiero pierwsza jego edycja…

A co znajdziecie w bieżącym wydaniu mA? Przede wszystkim znakomity artykuł Piotra Korzeniowskiego o pielęgnicach z Madagaskaru. Te endemiczne ryby, pochodzące z arcyciekawej afrykańskiej wyspy, wciąż nie cieszą się w Polsce takim zainteresowaniem, na jakie zasługują. Liczę jednak na to, że po lekturze tekstu sytuacja się zmieni i liczba admiratorów tych ryb u nas wzrośnie. Hubert Zientek zaprasza do stanięcia oko w oko i zmierzenia swych sił hodowlanych z ukleją nagą, natomiast Aleksandra Kwaśniak-Płacheta uczy, jak żywić ryby w oczku wodnym.  Albert Sobczak omawia podstawy opieki nad przydomowym stawem, a Grzegorz Grzegorowski zdradza tajniki swych przepięknych aranżacji, pokazując je „na sucho” i „na mokro”. Z kolei Mirosław Karpiński instruuje, jak odpowiednio zajmować się krabami tęczowymi, podczas gdy Bartłomiej Stańczyk namawia do stosowania filtra RODi. Zapytam wprost: czy przestrzegacie reguł kwarantanny i aklimatyzacji w przypadku nowo pozyskanych ryb? Nie? To sięgnijcie po artykuł Tomasza Jabłońskiego, a przekonacie się, że naprawdę warto. Agnieszka Sowa pisze o bakteriach i dojrzewaniu zbiornika, podczas gdy Paweł Walenciak – w dziale Terrarystyka – udziela bezcennych wskazówek wszystkim tym, którzy myślą o hodowli fascynujących jaszczurek – biczogonów. I na koniec Kamil Hazy w felietonie nieco przewrotnie charakteryzuje stan umysłów polskich akwarystów, a tekst ten znakomicie ilustruje Monika Żurek.

Prawda, że każda i każdy z Was znajdzie w tym numerze coś dla siebie?

dr Paweł Czapczyk

redaktor naczelny

 

Spis treści

 ARTYKUŁY

AQUASCAPING

Grzegorz Grzegorowski

Dwa projekty akwarystyczne

RYBY – AFRYKA

Piotr Jan Korzeniowski

Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru w Polsce

AKWARYSTYKA | PORADY

Tomasz Jabłoński

Kwarantanna i aklimatyzacja ryb

RYBY – AZJA

Hubert Zientek

Ukleja naga (Sawbwaresplendens) – rzadki karpiowaty rodem z Mjanmy

AKWARYSTYKA MORSKA

Bartłomiej Stańczyk

Stosowanie filtra RODi

KRABY

Mirosław Karpiński

Krab tęczowy (Cardisomaarmatum) – kolejny przedstawiciel w mojej hodowli

OCZKO WODNE

Albert Sobczak

ABC profesjonalnego oczka wodnego

Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Żywienie ryb w oczkach wodnych

CHEMIA WODY

Agnieszka Sowa

Niecierpliwy akwarysta, czyli doświadczenie z bakteriami w tle

TERRARYSTYKA | GADY

Paweł Walenciak

Biczogony – jaszczurki z pustyni

FELIETON

Kamil Hazy

Śmigus-dyngus, czyli o obecnym stanie akwarystyki w Polsce

STAŁE RUBRYKI

Aktualności

Encyklopedia akwarystyczna

Produkty na rynku

 

https://magazynakwarium.pl/

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.