Akwarium 30 litrów – 2002/03

 

AKWARIUM 30L

moje30WYMIARY:

 • 50 cm x 20cm x 30cm
 • FILTRACJA:
  Filtr szklany przelewowy z wkładem torfowym
 • WODA:
  GH-6 °N, KH-3°N , Ph- 7
 • OŚWIETLENIE:
  żarówka 40W
 • PODŁOŻE:
  żwirek kwarcowy o granulacji 2-4 mm
 • WYSTRÓJ:
  korzenie, kamienie z wgłębką

  Zlikwidowane w maju 2006 roku.

Akwarium to pojawiło się po zakupie czterech Guramii czekoladowych (Sphaerichtys osphromenoides), z których pozostał tylko jeden. Później dokupiłem jeszcze pięć i największym błędem było dokupienie do tych wszystkich jeszcze dwóch z innego źródła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

male

male109

Pojawiła się ospa rybia, która niestety spowodowała mimo leczenia zakończenie przygody z guramii czekoladowymi. Z obserwacji zachowania się zauważyłem że jedna z samiczek symulowała inkubację ikry. Przez dwa dni miała powiększone podgardle w porównaniu z innymi rybkami. Na trzeci dzień wypluła. Przypuszczam że mogła ona przetrzymywać żywy pokarm np: larwę wodzienia. Mimo piękna jakie one reprezentują są rybkami bardzo delikatnymi i wrażliwymi.
Razem z nimi mieszkały dwa Otocinclus flexilis.

 


male9 male12
male10 male21

 

 

Następnymi mieszkańcami tego akwarium zostały trzy Parosphromenus deissneri. Ryby labiryntowe bardzo mało znane bez polskiej nazwy. Rybki są na razie wielkości około 2 cm i są słabo wybarwione, a dorastają do wielkości 4-5 cm.


malen2
malen3 malen4


akwa30

W nowym 2003 roku akwarium zmienia swój wystrój. Pod korzeń na którym rośnie mech jawajski przybywa grota z łupiny orzecha kokosowego. Aby rozproszyć światło żarówki na powierzchni wody pojawia się wgłębka wodna. Takie warunki sprzyjają rozrostowi mchu jawajskiego.

akwa301

Po miesiącu czasu jak widać przyrost mchu jawajskiego jest bardzo duży, bardzo ładnie i szybko rośnie także wgłębka przymocowana na kamieniu oraz grocie zrobionej z orzecha kokosowego.

akwa302

Do tak urządzonego akwarium wpuszczona zostaje para bojowników które po kilku dniach przystępują do tarła pod pienistym gniazdem. Nie dbając o wylęg młodych rybek do akwarium trafia parka ostrogonów Pseudospromenus Day, które znajdujac dogodne warunki oraz miejsce pod łupinką orzecha kokosowego przystępują do tarła.W akwarium zamieszkują także glonojady weloniaste oraz brązowe zbrojniki kolumbijskie .

 

 

akwa303 akwa304
akwa308 akwa305

 

 


 

 

akwa306

Młode ostrogony wychowywały się wśród pływającej wgłębki wodnej a później wśród mchu jawajskiego. W międzyczasie zmieniłem oświetlenie akwarium na dwie świetlówki 18W. Później przyszedł czas na zmianę korzenia, oraz obsady rybek. Młode ostrogony były juz na tyle duże aby mogły być wpuszczone do akwarium ogólnego 240 litrów.

akwa307

W miesiącu grudniu 2003 roku do zbiornika po długiej przerwie znowu zawitały Gurami czekoladowe. Niestety z zakupionych sześciu sztuk po dwóch dniach pada dwa i pozostaje cztery, które aklimatyzują się do warunków panujących w zbiorniku i zaczynają ładnie rosnąć.
akwa309

akwa3010

Z początkiem 2004 roku do akwarium przybywa do towarzystwa Gurami czekoladowych trzy krewetki filtrujące zwane „Amano”


akwa3012