Akwarium 30 litrów – 2009/10

 

AKWARIUM 30

Zlikwidowane 29 marzec 2010 roku.

1 2

ZBIORNIK:    50 cm x 22cm x 29cm

FILTRACJA:    Filtr wewnętrzny HJ-111B

OŚWIETLENIE: Świetlówka 15 W PHILIPS 640

PODŁOŻE: ACTI SUBSTRATE AQUAEL przykryte żwirkiem kwarcowym o granulacji 2-4 mm

OGRZEWANIE: Grzałka z termostatem AQUAEL 25W. Temperatura utrzymywana 26°C

3

Zbiornik powstał jako eksperymentalne akwarium w którym posadziłem szczepki żabienic otrzymanych od dr. Ryszarda Kamińskiego na wrześniowym Zlocie Klubu Miłośników Roślin Wodnych we Wrocławiu. Były to rośliny wyrośnięte na pędach kwiatowych, z których większość nie miała nawet korzeni. Posadziłem około dwudziestu różnych szczepek żabienic. Roślinki były sadzone 26 września.Od 12 września 2009 przetrzymane były w zbiorniku z wodą na parapecie okiennym.

4
W akwarium tym na początku utrzymywałem poziom wody w granicach 10 cm. Filtr musiał pracować w pozycji poziomej. W miarę wzrostu roślin poziom wody podnosiłem.

7

Po miesiącu dał się zauważyć wzrost nowych liści, jednak przy oświetleniu zwykłą świetlówką wszystkie wybarwiły się raczej na zielono.

 

9 10 11

Młode szczepki żabienic przed posadzeniem. Po około miesiącu czasu podrośnięte roślinki przesadziłem do dużego akwarium. Te same rośliny po trzech miesiącach na zdjęciu poniżej.
8

STYCZEŃ 2010

6

Podłoże zastosowane do wzrostu roślin powoduje brązowe zabarwienie wody, utrzymujące się pomimo podmian. Akwarium stoi w pobliżu okna bez jakiegokolwiek tła, mimo to nie rosną glony. Jedynie na tylnej szybie pojawiają się nieznaczne plamy zielenic.
Do akwarium wpuściłem kilka sztuk młodych Skrzeczyków karłowatych – Trichopsis pumila

5

Ptasiński z zainteresowaniem obserwuje co się dzieje w akwarium. A tam pod liściem skrzeczyki składają ikre.

 

skrz0 skrz1
skrz2 skrz3

12
Skrzeczyki karłowate nie budują jak inne labiryntowce pienistego gniazda na powierzchni wody. Tarło odbywa się nie koniecznie pod samym liściem a w większości w toni wodnej. Samiec obejmuje samiczkę w połowie. W czasie uścisku samica wyrzuca jedno jajeczko, które samiec umieszcza w gniazdku wśród korzeni rośliny pływającej Limnobium rozłogowego – Limnobium laevigatum.

13

Po tarle samiec pozostaje przy ikrze natomiast samica zostaje odpędzona. Trzeba dodać że skrzeczyki są bardzo płochliwe i każde podejście do akwarium kończy się ucieczką samca w rośliny. Jednak bardzo szybko powraca do opieki nad ikrą. Po około 30-40 godzinach wylęgają się larwy które nadal zwisają pod liśćmi rośliny pływającej, a samiec pilnuje swoich maluchów.

14

Zlikwidowane 29 marzec 2010 roku.