Akwarium 330 litrów -2007

 

AKWARIUM 330

pokrywZakładając że nowe akwarium będzie zbiornikiem roślinnym rozpocząłem od zakupienia pokrywy aluminiowej firmy Aquael. Wiedząc że standardowe oświetlenie jest niewystarczające do zbiornika z roślinami postanowiłem wykonać je sam. Świetlówki T-5 o mocy 80 W są długości 144,9 cm, więc idealnie pasują do pokrywy 150 cm. Rozmiar idealny jednak mało jest rodzajów takich świetlówek i nie wszędzie można je dostać. Zastosowałem dwa rodzaje rur: SYLVANIA 865 oraz OSRAM 880. Stateczniki do świetlówek zastosowałem elektroniczne, cztery sztuki aby była możliwość wyłączania i włączania każdej oddzielnie. Umieściłem je w szafce gdzie powstała deska rozdzielcza.

oswiet

ele
Postanowiłem zrobić oświetlenie z czterech świetlówek czyli razem 320 Wat, co daje w sumie wat na litr. Aby można było równomiernie doświetlić całe akwarium wykonałem plastikowe szyny z korytek elektrycznych. Zastosowałem dwa rodzaje uchwytów do świetlówek chcąc sprawdzić, które będą lepsze. Możliwość przesuwania świetlówek pozwala w każdej chwili na ustawienie ich bardziej z przodu, tyłu lub na środku, a zarazem pozwala na swobodne manewrowanie oraz dojście do akwarium po otwarciu pokrywy. Wnętrze pokrywy wykleiłem taśma aluminiową samoprzylepną.

 

swiatlo1 swiatlo
Równomierne rozmieszczenie świetlówek. Pokrywa całkowicie otwarta Świetlówki zsunięte w zależności od potrzeb do prac porządkowych.

 

poziom

Zbiornik 150 x 50 x 45 cm stanął na szafce wykonanej na stelażu metalowym z profilu zamkniętego. Solidne wypoziomowanie jest konieczne przy takim zbiorniku.

bezdrwi

oslona

Zbiornik i szafka zostały ustawione tak aby za akwarium zmieściło się tło wykonane wcześniej ze styropianu o grubości 5 cm i pomalowane na kolor szary w różnych odcieniach. Tło z tyłu akwarium zostało zamaskowane plastikową listwą przypodłogową. Dzięki temu ze tło i listwa zostały zamontowane ponad otworami pokrywy przez które doprowadzone są węże do filtra i przewody do świetlówek, zlikwidowany został poblask światła na ścianie, a więcej światła dociera do tła oświetlając je od tyłu akwarium.

tlo

 

Kolej na podłoże oczywiście kilkuwarstwowe. Podłoże dla roślin Floran – start i Aqua-grunt umieściłem na środku, aby z przodu nie widać było ciemniejszej warstwy. Wszystko zostało przykryte warstwą jasnego żwirku kwarcowego.

podloze1 podloze

woda1

 

 

 

 

 

lazienka

 

Czas na nalanie wody. Aby nie biegać z wiadrami zrobiłem otwór w ścianie dzielącej pokój z łazienką. Wąż prysznicowy podłączyłem do złączki ogrodowej umieszczonej na rurce kończącej się nad akwarium. Podłączamy i patrzymy jak się leje woda.

papug

 

Woda nalana, więc trzeba podłączyć filtr. Tetra EX 1200 powinien być dobry do tego akwarium. Moje prace wzbudzają zainteresowanie wszystkich domowników.

papuga

 

 

 

Nawet papuga jest zdziwiona że tak mało wody. Ale na pierwszy dzień (16.12.2007) wystarczy. Akwarium musi się ustabilizować na szafce.

 

Nast. >>