Akwarium 330 litrów – szósty miesiąc – 2008

 

AKWARIUM 330 – Szósty miesiąc

Walka z glonami trwa.

maj08
02.05.2008

Pomimo ze akwarium prezentuje się nieźle to jednak na roślinach nadal pojawia się nalot brązowo- zielony. Barklaja po wypuszczeniu kilku pędów kwiatowych zakwita nad powierzchnią wody.

6mies

6mies1

Część kwiatów rozwija się pod wodą. Po zakwitnięciu zaczyna zawiązywać się owocnia w postaci gruszkowatej bulwy, która ciągle się powiększa.

6mies3

Po około miesiącu czasu bulwa pęka i na powierzchni wody unoszą się nasionka w białych otoczkach bardzo podobnych do pływającego steropianu.
6mies5
6mies8

Zakwita pływający Filantus maleńkimi białymi kwiatuszkami.

6mies6

Do akwarium trafia także Cryptocoryne ciliata

 

6mies2
 

 

To jest zielenica z którymi walka nadal trwa. Stosuje torf granulowany jako wkład do filtra.
Na dodatek nastały gorące dni i temperatura zaczęła podnosić się do 30 stopni. Włączyłem więc wentylatorek z komputera skierowany na powierzchnię wody. Z racji że wentylatorek jest bardzo lekki, umiesciłem go między świetlówkami zawieszając go bezpośrednio na nich.
Wentylatorek zasilany jest zasilaczem 12 V oraz podłączony jest do termoregulatora temperatury RT – 2O. Jest to wersja normalnego termoregulatora do grzałki tylko działa w odwrotny sposób właczając wentylator gdy temperatura się za bardzo podniesie. Po schłodzeniu wody do ustawionej temperatury wentylator się wyłacza.

 

6mies46mies9