Akwarium 450 litrów – 2011

 

MOJE AKWARIUM 2011

styczen2011

 

Pod koniec roku 2010 nabyłem kilka sztuk niebieskich skalarów które wpuściłem do swojego zbiornika z altumami oraz leopoldami. Mimo ze skalarki te były dużo mniejsze, to wyśmienicie dawały sobie radę przy dużo większych rybach, przy zdobywaniu dla siebie pokarmu. Okazało się jednak że skalary te, mimo dobrego żerowania nie wykazywały tendencji do wzrostu.

niebieski ledy

 

Biorąc pod uwagę wielkość ryb oraz ilość miejsca do pływania dla nich, zmuszony byłem do częściowej rezygnacji z roślin. Trzeba tutaj dodać że Żaglowce Leopolda są także przyczyną rezygnacji z niektórych gatunków. Po prostu je zjadają. Biorąc pod uwagę że żaglowce dobrze się czują, przy bardziej przytłumionym świetle, a rośliny które zostały nie wymagają dobrego oświetlenia postanowiłem zastosować za część świetlówek diody LED na taśmie. Zastosowałem podwójne taśmy przyklejone do korytek montażowych, w celach testowania tego rodzaju źródeł światła oraz jego wpływu na wzrost roślin.

mikranta1

W moim akwarium w listopadzie ubiegłego roku zagościła roślina żyworodna Nymhaea micrantha – Grzybień drobnokwiatowy. Roślina ta posiada bardzo ozdobne liście zielone z nieregularnymi brązowo-czerwonymi plamami, których kolor zależy od intensywności oświetlenia oraz dodatku nawozów żelazowych. Na dorosłym liściu tego grzybienia, przy zakończeniu ogonka pojawia się zalążek nowej rośliny.

mikranta

 

Gdy maleńka roślinka wypuści kilka listków oraz system korzeniowy możemy ja oderwać i posadzić jako samodzielną roślinkę. Jest to wegetatywny sposób rozmnażania. Roślina ta rozmnaża się także generatywnie poprzez nasiona uzyskane po zakwitnięciu nad powierzchnia wody.

styczen2011a

Aby doprowadzić do zakwitnięcia tego grążela należy pozostawić roślinie dość dużo miejsca aby wyprowadziła liście nawodne. Nie należy ingerować w rozrost nowych liści oraz nie obrywać starych. Niestety wiąże się to z dużym zacienieniem akwarium gdyż roślina potrafi utrzymać do 20 dużych liści, pływających po powierzchni. Gdy usuwamy starsze liście roślina nie wypuszcza pąka kwiatowego. Nawet gdy pęd kwiatowy dorósł do połowy wysokości akwarium a obciąłem kilka starych pływających liści wzrost pędu kwiatowego został zatrzymany a pąk zgnił.

mikranta2

mikranta3

I oto w marcu długo oczekiwany pąk kwiatowy ponad wodą zaczyna się rozwijać.

mikranta7

 

W tym momencie dwie trzecie powierzchni akwarium przysłonięte są liśćmi wielkości dłoni. Kwiat ma kolor różowo-fioletowy z żółtym środkiem.

mikranta4

 

Jak każdego grążela kwiat rozwija się w dzień a w nocy składa się, kwitnąc kilka dni.

mikranta5

 

Gdy pierwszy kwiat kończył kwitnienie i jego płatki kwiatowe już przysychały na powierzchni pojawił się drugi pak kwiatowy. W tym roślina posiadała cztery pędy kwiatowe. Dwa nadwodne i dwa pąki znajdujące się jeszcze pod wodą. Nie obcinałem w tym momencie żadnych liści oraz nie ingerowałem w rozrost liści nawodnych.

maj2011

 

Po przekwitnięciu nie udało mi się uzyskać owocni oraz nasion więc obciąłem wszystkie liście nawodne a roślina mając dobrze rozrośnięty system korzeniowy, zaczęła wyprowadzać duże liście podwodne.

panakwa

 

Do akwarium przybyła Panaque nigrolineatus – Zbrojnik czarnopasy, który zasmakował w ogórkach podawanych na surowo.