Akwarium 450 litrów – 2012

 

AKWARIUM 450 L – 2012

12

Akwarium 450 litrów o wymiarach 150 x 50 x 60 cm które powstało w pod koniec 2009 roku na bazie akwarium niższego o pojemności 330 litrów. Obecnie w akwarium pływa grupa Żaglowców. Wszystkie są dzikimi formami a Żaglowce Leopolda z odłowu. Akwarium obsadzone jest kilkoma roślinami takimi jak Żabienice, Lotosy tygrysi i micranta oraz Nurzaniec olbrzymi. W akwarium znajduje się duża ilość różnego rodzaju korzeni które są ukryciem a zarazem podstawą żywienia zbrojników.

12l190

Pierwszy drewnojad to Panaque cf. nigrolineatus L-190. Zjada niesamowite ilości różnego rodzaju pokarmów takich jak tabletki dla zbrojników, granulaty a uwielbia surowe ogórki. Trochę rozrabia w akwarium zwłaszcza przy jedzeniu. Wszędzie musi być pierwsza wyganiając mniejsze zbrojniki. Strasznie nie lubi na swojej drodze dużych ślimaków Ampularii, które także ściągają na pożywienie z różnych stron zbiornika. Wtedy Panaqua jednym ruchem płetwy odrzuca takiego intruza na bok.

12l191

Drugi drewnojad to także młodziutka Panaque sp. L-191 która bardzo unika tej większej. Przeważnie siedzi sobie na swoim wybranym korzeniu i nikomu w drogę nie wchodzi.

12adonis

Bardzo młody i jeszcze bardzo ładnie ubarwiony Acanthicus adonis. Jeszcze kilka miesięcy temu bardzo chętnie przesiadywał z przodu akwarium ukazując całe swoje piękno. Teraz zaczyna się chować gdzieś za korzeniami. Wychodzi w porze karmienia. Niestety w zbiorniku tym będzie mógł przebywać do pewnego czasu, ze względu na swoje rozmiary do jakich dorasta.

12ancistrus

Ancistrus sp. dorosły samiec pożywiający się ogórkiem. Wykorzystał moment że Panaqua jeszcze nie wyszła. Co zje to jego, później ogórka dokończy Zbrojnik czarnopasy bo tak w nazywany jest L-190.

latabapo1

Dwa zbrojniki Loricaria sp. `Rio Atabapo` są przywiezione z Czech i bardzo szybko rosną. Praktycznie cały czas są na pierwszym planie co ułatwia ich obserwacje.

latabapo2

Po wrzuceniu do akwarium tabletek Loricarie natychmiast wyczuwają pokarm i zaczynają poszukiwania pływając intensywnie po całym zbiorniku. Widocznie w poszukiwaniach pokarmów pomagają im rozrośnięte wąsy wokół pyszczka.

12l30

L -30 Oligancistrus sp. bardzo spokojny zbrojnik, ale zarazem płochliwy. Wychodzi czasami pokazując się w pełnej krasie. Pozostały czas spędza w zakamarkach korzeni.

12l134

L -134 Peckoltia compta to zbrojnik który odznacza się bardzo intensywnym ubarwieniem. Jednak nie zawsze można go podziwiać gdyż większość czasu spędza w ukryciu, w przeciwieństwie do L-204.

12l204

L-204 Panaqolus sp. ten osobnik jest prawie cały czas widoczny, przebywa zawsze z przodu zbiornika.

12l333

Jeszcze bardzo małe i młode dwa L-333 Hypancistrus sp. Czasami się zastanawiam czy te maleństwa jeszcze są w moim zbiorniku. Są dość intensywnie ubarwione więc można je zauważyć przemykające gdzieś wśród korzeni.

12l243

L-243 Ancistomus sp. Zbrojnik który jest a czasami go nie ma. W zależności gdzie się ulokuje. Gdy znajdzie sobie lokum z przodu zbiornika to przez tydzień potrafi tam siedzieć. Gdy obierze inne ukrycie to można go szukać nawet dwa trzy tygodnie, aż sam się ujawni.

12l14

Podobnie ukrywa się jeszcze jeden mieszkaniec L-14 Scobinancistrus aureatus, którego nie sposób sfotografować pomimo że zawsze zaznacza swoja obecność poprzez intensywne kopanie dołków pod korzeniami. Tylko przez krótki moment można zobaczyć jego piękne pomarańczowe płetwy i ogon.

12

Obok dużego zbiornika stoi kostka AQUAEL SHRIMP SET 10

 

akwarium12Akwarium 450 litrów gdzie przybywa coraz większa ilość różnego rodzaju korzeni, które są ukryciem a zarazem podstawą żywienia zbrojników.

2012Młody zbrojnik z rodzaju Panaque wśród korzeni.

grudzien123Para Altumów a może są to Skalary z Rio Negro ?

grudzien124Ta para składająca ikrę na liściu to Skalary ‚Manacapuru’

12d

Wygląd zbiornika pod koniec 2012 roku.

grudzien12Para Skalarów platynowych z których samiec zdobył złoty medal oraz mistrzostwo polski w klasie hodowlanej.

grudzien121Te połyskujące ryby to nie jest lampa błyskowa. Tak się prezentują ryby w akwarium oświetlonym słońcem.

grudzien122

 

Obok zbiornika 450 litrów powstało akwarium 240 litrów