Akwarium 50 litrów – 2005

 

Gurami czekoladowe

 

czek7

Po pewnym czasie akwarium zapełniajac się roslinami przybrało bardzo ładny wygląd.
Gurami czekoladowe w takich warunkach czuły się bardzo dobrze.

czek5Trawnik z przodu utworzył Eleocharis vivipara zaś alejkę z jednej strony utworzyła Żabienica delikatna Echinodorus tenellus oraz Hemianthus micranthemoides. Tło tworzy Valisneria americana oraz Rotala rotundifolia i wallichii. Korzeń częściowo obrasta Mech jawajski Vesicularia dubyana.

czek6

Przyszedł czas na odświeżenie dna a przy okazji zmianę wystroju. Podstawową rośliną w nowej aranzacji jest Eleocharis który miał utworzyć pieknie porośniety wzgórek.

czek2

Niestety zwiekszenie intensywnosci oswietlenia przyniosło wprost kleskę. Zamiast szybkiego wzrostu roślin rozpoczęły szybko rozprzestrzeniać się glony.

czek3

Nawet krewetki oraz młode glonojady nie dawały rady szybko rozrastajacym się glonom.Częste podmiany wody nie dawały dobrych rezultatów a źle wpływały na samopoczucie gurami czekoladowych.

czek1

Zmniejszyć intensywność oświetlenia przez zastosowanie roślin pływajacych to jeden ze sposobów walki z glonami zielonymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maj 2005 po rozrośnieciu się paprotek światło zostało ograniczone i powoli glony ustepują.

 

male

Niestety nadszedł kres hodowli gurami czekoladowych, które nie przeżyły wakacji. Wniosek nasuwa się taki że te ryby są bardzo delikatne i ciężkie w przygotowaniu do tarła. W akwarium pozostały młode glonojady oraz ślimaki Neritiny, a także dwie krewetki.