Muzeum Jeziora w Ełku

0

 

Ełk – Centrum Edukacji Ekologicznej – Muzeum Jeziora

0

W Ełku nad brzegiem Jeziora Ełckiego znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, które istnieje od 2001 roku

a1

Jedną z atrakcji w centrum jest Muzeum Jeziora. Są to akwaria o łącznej pojemności około 4 tys. litrów. Przy akwariach znajdują się plansze o tematyce stref ekologicznych w jeziorze oraz czynników kształtujących jezioro. W zbiornikach można obejrzeć rodzime gatunki ryb.

a1b

Największy zbiornik ma długość 3,2 m oraz około 60 cm wysokości i szerokości co daje około 1200 litrów wody. Zbiornik ten jak i inne wyposażony jest w jeden filtr przelewowy umieszczony nad zbiornikiem, zasilany pompą, która znajduje się wewnątrz akwarium. Na pompach są gąbki, które są dodatkowymi filtrami. Przy zbiornikach znajdują się opisy ryb co ułatwia ich identyfikację oraz zapoznaje z cechami charakterystycznymi danego gatunku. Pływają tam Płocie, Krąpie, Karpie, Liny, Kiełbie i Ślizy

r4

r5

r6

r7


a1c

 

W drugim mniejszym zbiorniku o długości 1,5 m mieszkają Sumiki karłowate. Co prawda jest to ryba pochodząca z USA, ale obecnie dobrze się zaaklimatyzowała w naszych wodach. Jest to gatunek uznany za szkodnika wypierającego rodzime gatunki. Słusznie więc należy pokazywać jakich ryb nie należy wypuszczać do naszych akwenów. Tak więc lepiej niech one żyją w zbiornikach akwariowych.

r1

a1d

W kolejnym akwarium mieszkają Karasie oraz Ukleje

r8

r10
a2a

Kolejne dwa zbiorniki które maja około 2 m długości zamieszkują ryby drapieżne czyli Okonie oraz Szczupak. Okazuje się że Sumik karłowaty daje sobie świetnie radę także z drapieżnikami żyjąc wśród nich.

r2

r9

r3

a3

Jest jeszcze cztery zbiorniki w tym jeden był nie zasiedlony, ale w nich pływają ryby tropikalne.

a3a

a3b

a3c

a3d

a3e

a4

a4a

a4b

a5

a5a

a5b

a5c

 

Szkoda że zrezygnowano z pokazania większej ilości gatunków ryb naszych wód, na koszt może bardziej ozdobnych ryb tropikalnych ale nie pasujących do nazwy Muzeum Jeziora. Przecież mamy w naszych jeziorach bardzo dużo gatunków ryb które są mało znane i spotykane. Myślę że problem tkwi w utrzymaniu tych ryb przy życiu w warunkach akwariowych. Zbiorniki są na tyle duże że można w nich utworzyć naprawdę piękne akwaria ukazujące piękno naszych ryb oraz środowiska z których pochodzą. Na pewno sztuczne rośliny oraz kolorowe tapety jako tła ułatwiają obsługę oraz prace przy zbiornikach, ale nie przyczyniają się do tego aby ukazać prawdziwe oblicze jeziora. Oby w Ełku znaleźli się prawdziwi pasjonaci akwariów biotopowych i pomogli wyprowadzić zbiorniki w taki sposób aby Centrum Edukacji Ekologicznej mogło się szczycić Muzeum Jeziora.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.