Muzeum Przyrodnicze im. Dzieduszyckich we Lwowie

0

 

1 Budynek muzeum znajduje się na starówce Lwowskiej przy ulicy Teatralnej 18. Jest to muzeum, które zostało założone przez hr. Włodzimierza Dzieduszyckiego, później upublicznione i przekazane miastu.

Za oficjalną datę powstania muzeum uważa się rok 1870. Ekspozycja składała się z 7 działów – zoologicznego, botanicznego, paleontologicznego, archeologicznego, etnograficznego, mineralogicznego, geologicznego. W okresie II Rzeczypospolitej było to największe muzeum przyrodnicze w kraju. Podstawę muzeum stanowiły zbiory liczące około 50 tys. okazów.

13Po wojnie gdy Lwów został wchłonięty przez Związek Radziecki bardzo duża cześć zbiorów została zniszczona lub wywieziona do innych palcówek ZSRR w ramach „akcji depolonizacyjnej”

12Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 rozpoczęto remont generalny, który trwał do roku 2013. W tym czasie większość zbiorów zmagazynowano w pomieszczeniach górnego piętra po ich zabezpieczeniu, do dziś tam się znajdują.

14Obecnie placówka działa pod zarządem Ukraińskiej Akademii Nauk pod nazwą Państwowe Muzeum Przyrodoznawcze. Całość muzeum to cztery sale z niewielką ilością eksponatów.

11W salach wyeksponowanych jest kilkanaście okazów zwierząt z różnych działów zoologi. 15W jednym z kącików pokazano zwierzęta (ptaki, szczury) żerujące na miejskich śmietnikach.

6Jedna z sal poświęcona jest środowisku wodnemu.

9Znajduje się tutaj kilkanaście okazów zwierząt wodnych oraz ryb.

102Jest tutaj umieszczone akwarium z rybami zimnowodnymi.

4Na obudowie akwarium umieszczone są opisy ryb znajdujących się w zbiorniku.

35

78W akwarium wyeksponowano i opisano Trawiankę. Obecnie jest to gatunek inwazyjny w wodach Europy, gdzie została przywieziona w 1912 roku z dalekiego wschodu, jako rybka akwariowa. Wypuszczona do środowiska naturalnego szybko się zaaklimatyzowała potrafiąc przetrwać zamarzanie wód oraz ich wysychanie.

16Bilet do muzeum kosztuje 10 hrywien (1,6 zł)

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.