Muzeum Radom, Spotkanie KFA

0

 12

W Radomiu na rynku jest Muzeum im.Jacka Malczewskiego. W muzeum znajduje się wiele działów takich jak sztuki współczesnej, archeologii, sztuki dawnej czy też historii. Wśród tych działów znajdujemy także dział przyrody. W dziale tym zgromadzono wiele okazów ssaków, gady i ptaków oraz kolekcje zbiorów związanych z ornitologią, paleontologią, entomologią i botaniką.


13

W muzeum można zobaczyć bardzo ładnie odwzorowane środowiska życia miejscowych rzek i jezior.

14
Na tablicach multimedialnych można zapoznać się z fauną zamieszkującą tutejsze wody. 15

10

Nasze zainteresowanie wzbudziła zamknięta kula z życiem zwana „Ekosferą”


9

Pierwsza „Ekosfera” powstała w laboratorium NASA – Jet Propulsion Labolatory w Pasadenie. Ekosferę zaprojektowali dwaj uczeni, Joe Hanson oraz Claire Folsom, w ramach programu badawczego zamkniętych ekosystemów, na potrzeby załogowych lotów kosmicznych. W roku 1984 Loren Acker z firmy farmaceutycznej współpracującej z NASA zakupił licencje na produkcję ekosfer i wprowadził ten produkt do obrotu handlowego.

4

Radomska ekosfera jest jedyną w Polsce, oraz jedną z 15 tego typu (i rozmiaru) znajdujących się w Europie zarazem jedną z 30 na całym świecie. Ekosfery ekspozycyjne pokazywane m.in. w muzeach mają od 50 cm do półtora metra średnicy. Zobaczyć je można w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Włoszech, Austrii i Francji. Jednak większość to zdecydowanie tańsze, „kieszonkowe” ekosfery mające od 6 do 10 cm, które kupują raczej prywatni użytkownicy.

5

Ekosfera to szklana kula o średnicy 50 cm, w niej kawałek martwego koralowca, przefiltrowana morska woda, glony, krewetki i bakterie. Do podtrzymania życia ekosfery potrzebne jest oświetlenie około 8 godzin na dobę o natężeniu około 200-300 luksów.

11

Ekosfera to modelowy przykład urządzenia przedstawiającego Ziemię w miniaturze. Tym większe robi na nas wrażenie, gdy uświadomimy sobie, że jest to żyjący samowystarczalny ekosystem. Przeżywalność ekosystemu funkcjonującego wewnątrz ekosfery, przy zachowaniu stabilnych warunków temperatury i oświetlenia, oceniana jest na kilkanaście lat.

1

Ekosfera to zespół organizmów:
– glony jedno i wielokomórkowe – należą do wielu grup systematycznych (zielenice, sinice, okrzemki) Poprzez obecność chlorofilu umożliwiają proces fotosyntezy, pełniąc w ekosferze rolę producentów,
– krewetki czerwone (Holocaridina rubra) – w łańcuchu pokarmowym ekosfery pełnią rolę konsumentów
– bakterie – rozkładają związki organiczne z odchodów oraz martwych krewetek i glonów na proste związki przyswajalne przez glony
– powietrze atmosferyczne – zawierające zmienne ilości tlenu i CO2
– woda morska przefiltrowana – stanowi właściwe środowisko życia dla organizmów
– kamyczki, muszle i wewnętrzna powierzchnia kuli – są powierzchnią przyczepną do niewidzialnych gołym okiem jednokomórkowych glonów, a zarazem schronieniem i miejscem żerowania krewetek
– fragment martwego koralowca z rodzaju (Gorgonia)

2

W kuli jest około 50-60 krewetek z rodzaju Holocaridina, zwanych potocznie krewetkami czerwonymi, których wielkość nie przekracza 4-5 mm. W naturze żyją wyłącznie na Hawajach.

8

Radomska ekosfera została wykonana przez firmę Ecosphere Europe Gmbh z Kolonii. Ma dwuletnią gwarancję. Zwykle jest tak, że system żyje nawet 10-12 lat, a zdarzało się, że i 15 lat. W dodatku każda ekosfera jest inna, dwóch jednakowych nie da się wyprodukować.


logo

Kieleckie Forum Akwarystyczne zostało założone w styczniu 2005 przez jednego z kieleckich akwarystów o nicku „Jamar” Jego celem było integrowanie środowiska kieleckich akwarystów jak i akwarystów z innych miejscowości. Po sześciu latach działalności KFA można śmiało stwierdzić że cel ten został w pełni zrealizowany. Już po trzech miesiącach działania forum w internecie odbyło się pierwsze spotkanie kieleckich akwarystów. Od tej pory rozpoczęły się cykliczne comiesięczne spotkania które coraz bardziej integrowały miejscowych akwarystów. Wielokrotnie kieleccy akwaryści byli obecni na imprezach akwarystycznych. Już wtedy byli zauważalni jako grupa zielonych koszulek. W 2007 roku wystawiają się pierwszy raz na wystawie akwarystycznej w Łódzkiej manufakturze. Po raz kolejny wystawiają dwa zbiorniki roślinne w łodzi w 2009 roku. Na Wielkiej Wystawie Akwarystycznej AQUAEL zorganizowanej w warszawskim ZOO ich „akwarium holenderskie” zdobywa I miejsce w kategorii akwarium słodkowodne. „Felcia” – zdobywczyni tytułu Primus Inter Pares 2009 jest także z KFA. W 2010 roku uczestniczą w targach AQUAZOO wystawiając swoje zbiorniki, natomiast ich akwarium zdobywa I miejsce w Konkursie na Najciekawsze Akwarium Targów ZOOBOTANICA 2010. To właśnie comiesięczne spotkania ludzi, którzy nie są zrzeszeni w formalnym stowarzyszeniu, owocują sukcesami w propagowaniu akwarystyki w całym kraju. W każdym spotkaniu uczestniczy kilkunastu akwarystów jednak w sumie takich aktywnych uczestników jest około stu, których celem jest wymiana wspólnych doświadczeń oraz poglądów. Postanowiliśmy odwiedzić 67 spotkanie kieleckich forumowiczów.

k1
Spotkania odbywają się zazwyczaj w Ruskim Barku Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Zielińskich), Kielce, ul. Zamkowa 5. Jest to bardzo przytulne i urokliwe miejsce, gdzie panuje bardzo przytulna atmosfera.

k5
Na spotkaniach odbywa się koleżeńska wymiana nadwyżek roślin akwariowych.

k2
k3
Jamar jako administrator strony internetowej Kieleckiego Forum Akwarystycznego jest tam najwiekszą siła napędową, który poprzez swoją aktywność pociąga za sobą wielu innych.
k4

Wszystkie spotkania oraz historia KFA jest rejestrowana skruplatnie na stronie
Kieleckiego Forum Akwarystycznego
k6
k7
k8
k10
k9
Kieleccy akwaryści przygotowują się do udziału w tegorocznych targach PetFair w Łodzi, Zoobotanica we Wrocławiu oraz ZooEXPO w Warszawie. Wierzymy i życzymy aby zbiorniki Kieleckiego Forum Akwarystycznego były wyróżniające się i przyniosły im dalsze sukcesy oraz motywacje do dalszej wspaniałej działalności w akwarystycznym świecie.

Share.

Leave A Reply