Oceanika – Chrusty

1

o1Kompleks Świętokrzyska Polana znajduje się w lesie, kilkaset metrów od drogi z Kielc do Zagnańska. W tym kompleksie w wielkim budynku w kształcie statku mieści się OCEANIKA,  która jest jednym z elementów ośrodka Polanika z parkiem miniatur, basenami leczniczymi.oraz wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.   Oceanika została udostępniona publicznie 25.06.2016.

o2Obecnie jest udostępnionych 10 zbiorników akwariowych różnej wielkości w których możemy zobaczyć ryby z całego świata. Na całość składają się akwaria i zbiorniki słodkowodne jak i morskie.

4b

Duży zbiornik w kształcie litery L z trzema szybami przedstawiający biotop Azji. Przy zbiornikach nie ma opisów ryb. W cenie biletu wejściowego jest przewodnik, który opowiada o danym akwarium oraz rybach, które w nim się znajdują.

4

Na wystrój zbiornika składa  się tło wykonane z rur bambusowych, piaszczyste dno z licznymi dużymi otoczakami oraz miejscowo zasadzonymi grążelami.

4cTołpyga biała

4dMłoda tołpyga biała

4eNożowiec ozdobny

4fSum ‚panga’

4gArowana azjatycka

4hStrzępiel słodkowodny

4iCzukuczan chiński

4jGurami olbrzymie

4kGurami olbrzymie

4lGurami olbrzymie czerwonopłetwe

4mGurami olbrzymie czerwonopłetwe

4nGurami olbrzymie

4aW zbiorniku znajduje się wiele innych gatunków ryb azjatyckich takich jak brzanki rekinie, bocje, węgorki oraz sum bagarius.

1bDrugi zbiornik o takim samym trapezowym kształcie oraz trzema szybami przedstawia  wody Amazonii.

1W akwarium tym do wystroju użyto wielu korzeni oraz zasadzono dużą ilość żabienic.

1aDo zacienienia części zbiornika podwieszono kilka korzeni, które  imitują zwisające rzeczne korzenie. W tym zbiorniku pływało dużo gatunków pielęgnic które najczęściej przebywały w ukryciach pośród korzeni. Tutaj podobno jest także  Prapłaziec amazoński.

1gDorado brazylijskie

1fArowana srebrna

1iCichle

1k1hZiemiojad demon

1dPielęgnica cytrynowa

1cZielona papuga

1eZbrojnik lamparci

1jTilapia zebra (ryba nie  z tego biotopu)

 

2Trzecie akwarium to biotop Jeziora Malawi

2nAkwarium to poprzez swoje oświetlenie przypomina z daleka akwarium morskie.

2mW zbiorniku zostało umieszczonych bardzo dużo gatunków młodych pyszczaków, które na razie są jeszcze małe. Podczas dorastania będą utarczki między poszczególnymi gatunkami oraz  zajmowanie poszczególnych rewirów.

2bJak na razie to obserwujemy mnóstwo pomieszanych różnokolorowych ryb.

2a2c2d2e2f2g2h2i2j2k2l5eCzwarty zbiornik w tym pomieszczeniu to akwarium morskie przedstawiające wielką rafę koralową. Na razie koralowców jest jeszcze nie dużo  jednak kolorystykę uzupełniają niesamowicie ruchliwe i barwne ryby.

5Lucjan

5a

Naso

5bUstnik królewski

5cUstnik pierścieniowaty

5dNa rafie żyje jeszcze dużo innych gatunków różnokolorowych ryb.

3Na środku pomieszczenia z czterema dużymi zbiornikami znajduje się zbiornik – niecka imitująca leśną rzekę.

3bPośrodku został umieszczony walec w którym żyją ryby ławicowe z Ameryki Południowej – stado neonów Innesa, otoski oraz pielęgniczki

3cW niecce odwzorowującej biotop leśnej rzeki pływają karasie, karpie, jesiotry i okonie.

3d3e3a

6rNajwiększy zbiornik o pojemności około 62 tys. litrów  możemy obserwować z trzech stron przedstawia on szelf kontynentalny

6aNajwiększą atrakcją w tym zbiorniku są rekiny – żarłacze czarnopłetwe

6Płaszczka klaster miodu

6uW akwarium tym umieszczono wrak kutra w którym ryby mogą znaleźć schronienie a z czasem zostanie on zasiedlony przez bezkręgowce.

6p

6g

6oOrleń nakrapiany

6t6n6m6lPodnawka

6kRocha

6jRocha i Szpadelki

6i6f6hRekiny w towarzystwie podnawki.

6eStrzępiel

6cMurena

6bRekin dywanowy

9W trzecim pomieszczeniu znajduje się cztery zbiorniki znacznie mniejsze. Dwa to akwaria morskie dwa słodkowodne.

9aOdkryty zbiornik morski w kształcie kwadratu w którym na środku umieszczono skalistą wysepkę z rosnącymi mangrowcami.

9bZe wszystkich czterech stron możemy oglądać koralowce oraz kolorowe ryby morskie.

9d9c9e10aNiezwykle kolorowa ściana to paludarium z żywymi roślinami, które zostało utworzone nad zbiornikiem azjatyckim.

10bNad wodą pośród roślin możemy obserwować wygrzewające się żółwie chińskie

10cMożemy także ich znaleźć pod wodą w poszukiwaniu pożywienia.

10dCzęść roślinności schodzi do wody aby żółwiki mogły swobodnie wychodzić na ląd.

10fW zbiorniku na dnie możemy zobaczyć przylgi.

10eZostała utworzona także kaskada ze spływającą wodą pośród kamieni i roślin.

10gKolcobrzuchy karłowate

10Widok z boku paludarium

7lAkwarium morskie z rafą koralową. Zbiornik ten  jak i inne są umieszczone na odpowiedniej wysokości dla oglądających. Długie akwarium pozwala na utrzymanie wielu gatunków mniejszych ryb, które mogą swobodnie pływać pośród skał rozmieszczonych na całej długości.

7a

7k

7b7j

7c

7f7d

7h7e7i7g78aOstatni zbiornik  to akwarium słodkowodne urządzone w stylu naturalnym, którego prekursorem był Takashi Amano

8ePrawa strona zbiornika

8fLewa strona zbiornika.

8gW akwarium umieszczono sporą ilość małych gatunków ryb.

8hDo dekoracji użyto korzenie oraz kamienie w odpowiedni sposób ułożone i obsadzone roślinami.

8i8jPośród wielu ryb kąsaczowatych pływały także młode skalary, kolcobrzuchy oraz  agresory tęczowe.

8b8c8d8k8l8mo3Będąc w niedziele zaobserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie zwiedzających. Pomieszczenie z kasami było do pełna wypełnione oczekującymi ludźmi a kolejka wychodziła na zewnątrz.  Niestety na razie nie wszystkie zbiorniki zostały udostępnione dla publiczności. Będzie je można oglądać  już niedługo – warto więc zaplanować wyjazd wakacyjny i odwiedzić ten ciekawy obiekt w tej części Polski.

Share.

1 komentarz

  1. Pan Pancio on

    Niestety muszę negatywnie ocenić wycieczkę do oceanarium w Chrustach. Dlaczego? Właściciel wymyślił sobie reguły, które nigdzie nie są opisane. Zapłaciliśmy z rodziną za wejście do oceanarium niemałe pieniążki. Bilet okazał się jednorazowym wejściem. Tzn… Weszliśmy grupą do środka, przewodnik nawet ciekawie opowiadał… lecz wycieczka okazała się bardzo, ale to bardzo krótka. W środku znajduje się maksymalnie 20 zbiorników wodnych z rybami. Oczywiście po zakończeniu wycieczki z przewodnikiem mogliśmy zostać jeszcze w środku. Dzieci chciały wyjść, więc wyszliśmy. Opuściliśmy budynek maksymalnie na 2 min. Postanowiłem wrócić do środka, reszta rodziny udała się na zabawy do których dojdziemy w dalszej opowieści. Podchodzę do bramki, lecz zostałem zatrzymany i wyjaśniono mi, że nie mogę wejść, ponieważ już opuściłem „oceanarium”. Mówię, że przed chwilą tutaj byłem, wyszedłem na chwilkę. Poinformowano mnie, że takie panują tutaj zasady. Tak, zasady, które nigdzie nie są opisane. Tzw. zasada na gębę. Miałem kupić bilet ponownie. Oczywiście nie uczyniłem tego, gdyż złodziejowi nie dam zarobić. Przejdźmy do atrakcji dla dzieci. Na każdą atrakcje wyznaczony jest czas zabawy. Ceny są bardzo wygórowane. Atrakcji niewiele. Już z daleka widać, że jest to maszynka do robienia pieniędzy, wystarczy sobie porównać atrakcje z cenami. Może i dlatego nie było wiele ludzi w piątkowe popołudnie w środku wakacji. Zdecydowanie nie polecam!!!! Byłem w różnych oceanariach, np. w Holandii, w Niemczech i nie spotkałem się z taką kradzieżą. Wszystko zrobione jest pod klienta, klient jest najważniejszy i liczy się dobro i miło spędzony czas. Niestety nie mogę tego powiedzieć o tym miejscu. Nawet nie nazwałbym tego oceanarium, tylko jego pierdnięciem. Jeszcze raz powtórzę…. ZDECYDOWANIE NIE POLECAM!!!!!!

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.