Ogród zoologiczny – Walencja

0

W Walencji w 1957 roku  miasto zostało zalane przez rzekę Turia, podjęto więc decyzje o zmianie koryta rzeki wyprowadzając ją poza miasto. Stare koryto zagospodarowano tworząc w nim park ciagnący się przez całe miasto. Właśnie jedną z części tego parku jest ogród zoologiczny nazwany  „Biopark” Zoo powstało w 2008 roku i zajmuje powierzchnie około 100 m2. Na powierzchni tej żyje prawie 4000 zwierząt Afrykańskich z ponad 250 gatunków. Po zakupie biletu oraz wrażeniach  bardzo ubogiej architektury przy wejściu przechodzimy 145 metrowy most w towarzyszącym Zoo parku.  Chwile  niepewności co zobaczymy w Zoo zwanym  Bioparkiem.

Widok na Park de Cabecera

 

Obszar zoo jest podzielony na 3 strefy: Sawanna, Afryka równikowa i Madagaskar od którego rozpoczynamy zwiedzanie.

Strefa Madagaskaru jest zamieszkała przez zwierzęta występujące na tej wyspie.

Wokół wysepek oraz miejsc gdzie żyją zwierzęta rozciąga się płynąca bardzo czysta woda w której mieszkają niezliczone ilości ryb.

Brak jest tutaj widocznych barier dla odwiedzającego i każdy może podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Jest tutaj kilka  gatunków lemurów, które chodzą swobodnie jednak nie można ich karmić i dotykać.

Na Madagaskarze jest duża liczba endemitów czyli zwierząt, które żyją tylko na wyspie i nigdzie indziej na świecie. Cryptoprocta ferox jest takim endemitem.

 

Jest to  zoo gdzie zwierzęta żyją  w warunkach bardzo podobnych do naturalnych. Pomiędzy ludźmi i zwierzętami nie ma  bariery oddzielającej, zamiast tego są stawy, rośliny i skały, więc odwiedzający wydają się być zanurzeni w środowisku zwierząt.

Przechodząc do  strefy równikowej Afryki spotykamy różne gatunki małp karłowate hipopotamy, jak również stada bawołów i antylopy bongo.

Przez cały czas napotykamy na cieki wodne, potoki, katarakty i wodospady czyli nieodłączny element życia wszystkich zwierząt.

. Wchodzimy do odtworzonego fragmentu jaskini   Kitum, która powstała w naturze w wyniku drążenia skał solnych przez stado słoni.

 

Już z góry rzucają się nam w oczy pierwsze zbiorniki z kolorowymi pyszczakami z jeziora Malawi

Wchodząc dalej do jaskini  obserwujemy niezwykłe  zjawisko jakim jest oszklony basen w którym pływa niesamowita ilość pyszczaków.

Przyglądamy się bliżej i okazuje się że jest to tył hipopotama, który spoczywa spokojnie wśród skał. Skóra jego czyszczona jest przez czarne labeo.

Obok w drugim akwenie pośród ryb wyleguje się krokodyl.

Kolejny zbiornik to ryby z jeziora Tanganika

Przy zejściu do groty w kolorowej ścianie usytuowane są  terraria z żabkami

Mantella aurantiaca

Alytes muletensis

Na terenie afrykańskiej sawanny żyją zwierzęta roślinożerne, takie jak żyrafy, zebry i antylopy, które także bytują w pobliżu wody.

 

Kolejną atrakcją  są baobaby chociaż nie są żywe.

Wybiegi oraz miejsca obserwacji zwierząt są bardzo dobrze przemyślane gdyż przechodząc przez nie na pewno zobaczymy dane zwierzęta w swoim środowisku.

Jest też wydzielone miejsce gdzie ptaki możemy oglądac na wyciągniecie ręki.

Mamy okazję zobaczyć podziemne życie Afryki, a mianowicie termity, mrówkojady i wiele innych gatunków zwierząt afrykańskich..

Cena biletu dla dorosłych – 23,80 € jest dość wysoka ale warto będąc w Walencji zobaczyć „Bioparc”

Walencja ma bardzo dużo zabytków miedzy innymi jest to katedra powstała miedzy XIV a XV wiekiem, w której znajduje się tak zwany Święty Graal.Niesamowity jest dworzec kolejowy oraz największa arena w Hiszpanii. Na pewno polecamy zjeść  specjalność walencji  –  paella

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.