Palmiarnia w Gliwicach

0

 

Palmiarnia Gliwice 2013

o2

Gliwicka palmiarnia istnieje już od 1925 roku. Do chwili obecnej składała się z czterech pawilonów, gdzie były wyeksponowane rośliny tropikalne, użytkowe, sukulenty oraz najstarsze palmy w pawilonie historycznym. W dniu 29.07.2013 został udostępniony dla zwiedzających dział akwarystyczny, który zajmuje pomieszczenia z tyłu palmiarni (widoczne na zdjęciu po lewej stronie)

o4

Przed wejściem do pawilonów akwarystycznych możemy zapoznać się z historią jego powstawania oraz odpoczywając na ławeczkach poobserwować na zamontowanym monitorze życie w akwarium z rybami amazońskimi. Wszystko za sprawą zamontowanej podwodnej kamery, wewnątrz zbiornika.

o5

Dział akwarystyczny składa się z dwóch połączonych ze sobą pawilonów. W pawilonach są urządzone cztery zbiorniki akwariowe o łącznej pojemności około 100 tys. litrów wody.

o8

W pierwszym pawilonie który jest w kształcie okręgu znajduje się trzy półkoliste zbiorniki, każdy po około 10 tys. litrów wody. Znalazły się tam akwaria środowiskowe odzwierciedlające życie ryb z Azji, Afryki oraz Europy. Przy zbiornikach zamontowano monitory na których wyświetlane są wiadomości na temat danego środowiska oraz opisy wszystkich gatunków ryb znajdujących się w danym akwarium.


e

Zbiornik z aranżacją zakola koryta rzecznego z naniesionymi konarami oraz typowymi dla takiego środowiska roślinami oraz rybami.


e3

 

Znalazły się tam między innymi Pstrągi, Okonie, Sumy, Karasie i Miętusy


e1

Pstrąg tęczowy nie należy do naszych rodzimych ryb. Został przywieziony z Ameryki Północnej do Europy w celach hodowli stawowej.

e2

Pstrąg źródlany posiada bardzo charakterystyczne dla siebie czerwone plamki rozsiane wzdłuż linii bocznej.

e8

Okoń europejski

e4

Karaś srebrzysty

e7

Wśród trzcin i tataraków ukrywał się Jazgarz.

e6

Nie zawsze można obserwować spokojnie wędrującego Raka błotnego. Większość czasu spędza w ukryciu między kamieniami oraz pod korzeniami.

e9

Podobnie Sumy i Miętusy odpoczywały spokojnie w ukryciu czyli grocie utworzonej z kamieni. Dociekliwy obserwator z powodzeniem mógł je znaleźć.

t

Drugi zbiornik to środowisko afrykańskiego Jeziora Tanganika. Większość tych ryb to endemity czyli ryby występujące tylko w wodach tego jeziora. Ryby te żyją w otoczeniu skalistych ścian, rumowisk skalnych oraz na piaszczystym podłożu. Nie znajdziemy więc w tym środowisku roślin wodnych, które tam nie występują lub można je spotkać sporadycznie.

t6

Obserwując tak wiele gatunków ryb, które w naturze występują w różnych częściach jeziora nasuwa się pytanie czy dadzą sobie radę we wspólnym zbiorniku. Wielkość zbiornika oraz utworzone poprzez skały terytoria dają wiele ukryć oraz oddzielnych enklaw dla jego mieszkańców. W innym przypadku nie można by pokazać różnorodności życia w Jeziorze Tanganika.

t1

W zbiorniku tym można wyróżnić kilka gatunków Pielęgnicy brabanckiej które są nazywane popularnie Trofeusami od ich łacińskiej nazwy. Są tam także ryby z gatunków takich jak: Szczelinowiec wąskogłowy – Altolamprologus compressiceps, Szczelinowiec Leleupa – Neolamprologus leleupi, Petrochromis trewavasae, Naskalnik wężogłowy – Julidochromis transcriptus, Naskalnik Regana – Julidochromis regani, Księżniczka z Burundi – Neolamprologus brichardi, Cyprichromis sp. leptosoma jumbo, Ctentochromis horeii, Pielęgnica piaskowa – Xenotilapia sp., Giętkoząb ziarnisty – Synodontis granulosa, i inne.

t2

t3

t4

t5

t7

az

Trzeci półkolisty zbiornik to środowisko rzek Południowo-Wschodniej Azji. Akwarium to w większości zbiorowisko różnorodnych roślin wodnych pośród których pływają różne gatunki Brzanek,(różowa, sumatrzańska ,Denisona) Bocji (wspaniała, Kubota, siatkowana)oraz inne ryby takie jak Grubowargi, Strzelczyki, Długonosy czy też popularne Kosiarki.

az1

az2

az3

az4

az5

az6

o7

Z okrągłego pomieszczenia przechodzimy do przyległego pawilonu w którym znajduje się największe akwarium o pojemności około 60 tys. litrów.

am2a

W tym zbiorniku zaprezentowano środowisko oraz ryby z największej rzeki świata Amazonki.

am

Zbiornik ten posiada przednią, akrylową szybę łukowato wygiętą sprawiającą wrażenie że znajdujemy się pod wodą pośród zatopionego lasu.

am1

Prześwietlające lampy poprzez wodę sprawiają że pojawiają się piękne refleksy, które upodabniają naturalne oświetlenie słoneczne.

am3

Wśród ryb z tego środowiska możemy zaobserwować Płaskoboki czerwonopłetwe, które utrzymują się raczej w grupie.

am5

Brycon hilarii

am8

Cichla monoculus

am4

W zbiorniku tym nie zabrakło największych na świecie typowo słodkowodnych ryb.

am6

Arapaima gigas – ryby te dorastają w naturalnym środowisku do ponad 3 metrów długości.

am7

Ze względu na swój wygląd niekiedy nazywane są „żywymi skamielinami”

am10

Charakterystycznymi dla tego środowiska są płaszczki słodkowodne, których w tym zbiorniku jest kilka gatunków różniących się ubarwieniem. Najpopularniejsza jest Płaszczka plamista – Potamotrygon motoro

 

am11

Potamotrygon leopoldi

 

am13

Potamotrygon leopoldi i Potamotrygon motoro

 

am15

Potamotrygon sp.„pearl”

 

am12

Najaktywniejszymi rybami tego zbiornika są najbardziej widoczne Paku czarne, które docelowo mają być odłowione z tego zbiornika.

 

am14

o6

W czasie rozmowy z Kierownikiem palmiarni Panem Markiem Bytnarem dowiedzieliśmy się że akwaryści są mile widziani w palmiarni, a kierownictwo jest otwarte na wszelkiego rodzaju uwagi i sugestie. Wychodząc naprzeciw Górnośląskim akwarystom udostępniono im pomieszczenie do spotkań członków stowarzyszenia, które mieści się nad największym zbiornikiem działu akwarystycznego.

 

o3

W czasie wizyty w palmiarni oprowadzał nas członek zarządu Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów
– Andrzej Nowicki.

 

 

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.