Pierwszy „Ogólnopolski Zlot Krewetkomaniaków”

0

Materiał ze strony  http://www.mack.neostrada.pl     autorstwa Macieja Nielubowicza


Pierwszy „Ogólnopolski Zlot Krewetkomaniaków”

 

W dniach 12-13 maja 2007 w Warszawie odbył się pierwszy „Ogólnopolski Zlot Krewetkomaniaków”. Najważniejszą część zlotu zaplanowano na pierwszy dzień, tj. sobotę. Aby móc uczestniczyć w zlocie należało się wcześniej zapisać. Swoją obecność zadeklarowało dość dużo osób, przyjechało trochę mniej, ale dostatecznie dużo by razem świetnie spędzić czas. W sumie na zlocie było około 26 osób. Oficjalna część zlotu odbyła się w Centrum konferencyjno – kongresowym PWSBiA (Google Maps), gdzie w Sali Lustrzanej odbyły się m.in. prelekcje, rozstrzygnięto konkursu fotograficzny „Krewetka” oraz wśród przybyłych uczestników rozlosowano nagrody. Sponsorami zlotu były firmy AtollZoo, Tetra oraz Tropical.

 

Pierwsza prelekcja została przeprowadzona przez przedstawiciela firmy Tetra – Ireneusza Budzika i była prezentacją tej firmy, jej produktów (szczególnie tych przeznaczonych dla krewetek) oraz planów dotyczących polskiego rynku akwarystycznego. Dowiedzieć się można było, że Tetra prowadzi darmowe kompleksowe badania wody wraz z poradami jak zmienić jej parametry na pożądane przez nas. Firma Tetra przygotowała upominki dla wszystkich uczestników zlotu w postaci próbek preparatów TetraVital i AquaSafe oraz pokarmów TetraMin Crisps i TetraWaferMix.

Druga prelekcja zatytułowana „Krewetka Crystal Red – hodowla i selekcja” została przeprowadzona przez Michała Paczkowskiego – Saiqpat. Każdy hodowca tej krewetki chciałby, aby te z jego akwarium były jak najładniejsze. W tym celu, poprzez dobór najlepszych osobników do rozrodu, prowadzi się selekcję krewetek. Zgodnie z tym, co powiedział Michał taka metoda, jest skuteczna do 5-6 pokolenia, później krewetki zaczynają się „uwsteczniać”, co objawia się spadkiem w jakości ich ubarwienia. Aby zapobiec temu procesowi stosuje się dwie metody.
Pierwsza z nich polega na dokupywaniu jak najlepszych krewetek Crystal Red i mieszaniu ich z tymi do tej pory przez nas hodowanymi. Robi się tak w celu powiększenia puli genów. Wadą tej metody jest to, że jest ona dość kosztowna.
Druga metoda polega na krzyżowaniu Crystal Redów z krewetkami Biene, czyli z inną odmianą barwną tego samego gatunku. Niestety forma czerwona tej krewetki to forma recesywna (R), natomiast czarna dominująca (B). W związku z tym, krzyżując Crystal Redy z Biene, otrzymamy osobniki o ubarwieniu czarnym – nie będzie to ani czysta postać Crystal Reda ani Biene, a przedstawiciel mieszanki (R+B = RB+RB). Naszym celem jest skrzyżowanie takiego przedstawiciela mieszanki o czarnym ubarwieniu z czystym Crystalem. Otrzymamy wtedy 50% potomstwa o ubarwieniu czarnym (przedstawieciele mieszanki) i 50% czerwonego – czyste Crystal Redy o większej puli genów, wśród których możemy liczyć na krewetki wyższej klasy niż te, które zastosowaliśmy na początku (RB+R = RB+RR). Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku krzyżowania dwóch osobników mieszanki uzyskamy 25% czystych Biene, 50% przedstawicieli mieszanki o czarnym ubarwieniu i 25% czystych Crystali (BR+BR = BB+BR+BR+RR). Mieszając przedstawiciela mieszanki z Biene otrzymamy 50% czystych Biene i 50% przedstawicieli mieszanki o ubarwieniu czarnym (RB+BB = BB+BB+RB+RB). Trzeba więc uważać, gdyż w skrajnym przypadku może dojść do zaniknięcia w naszej hodowli czerwonej recesywnej formy. Aby temu zapobiec, Michał zaleca utrzymywanie populacji czarnych przedstawicieli w wielkości około 5% w stosunku do całej populacji krewetek z gatunku Caridina cf. cantonensis. Jeżeli chcielibyśmy zacząć krzyżować dwie powyższe odmiany, najlepiej byłoby kupić czy dobierać z posiadanych dotychczas jak najładniejszych przedstawicieli Crystal Red oraz Biene.
Ponadto Michał opowiedział nam jak malezyjscy hobbyści selekcjonują krewetki Crytal Red.

Kolejna prelekcja była przygotowana przez Arkadiusza Olesiaka – „Mchy w krewetkarium”. Opowiadał on o swoich doświadczeniach hodowlanych z mchami. Ponadto zaprezentował piękne zdjęcia mchów, na których często „pasły” się krewetki. Arek ma niesamowitą kolekcję tych roślin. Pozyskuje je z natury przystosowując do hodowli pod wodą lub sprowadza od zagranicznych hodowców. Niektóre prezentowane gatunki są wyjątkowo trudno u nas dostępne.

Czwarta prelekcja autorstwa Magdaleny Wdowiak poświęcona była produktom firmy Tropical przeznaczonym dla krewetek. Ponadto firma Tropical przygotowała dla wszystkich uczestników próbki Ketapangu oraz pokarmów Mini Wafers Spirulina, Spirucell i ArteMin.

 

Przedostatnia prezentacja – „Moje krewetki” – została przygotowana przez Renatę Wolanin. Renata zaprezentowała swoje przepiękne zdjęcia krewetek. W sumie można było zobaczyć ogromną ilość niesamowitych ujęć aż 15 gatunków krewetek, w tym rzadziej spotykanych na rynku polskim jak np. Atyoida pilipes, Euryrhynchus amazoniensis czy Caridina ceylanica. Renata opowiadała także o swoich licznych doświadczenia w hodowli poszczególnych gatunków oraz dokonała zestawienia różnych pokarmów komercyjnych i własnej produkcji, z których zadowolone są jej krewetki.

 

 

Po siedmiu godzinach prelekcji został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Krewetka”. Klasyfikacja była następująca:

1: Przemysław Malicki / malik [I]
2: Marcin Niezabitowski / Marcin N
3: Dariusz Bydołek / Astaroth [II]
4: Elwira Nogal / fryga
5: Witold Majewski / checkme
6: Michał Paczkowski / Saiqpat [III]
7: Ewa Majewska / mustang
8: Paweł Patysiak / polobis
9: Justyna Adamczyk / mysia [IV]
10: – / Lady in red

Główną nagrodą w konkursie był kompletny zestaw akwariowy (akwarium, pokrywa, filtr, grzałka, podłoże itd.) firmy Tetra wyprodukowany z myślą o krewetkach. Jest to pierwszy taki zestaw w Polsce. Miejmy nadzieję, że niedługo będzie dostępny w sprzedaży.

 

Ostatnia prelekcja została wygłoszona przez Grzegorza Soszkę – „Słowo o środowisku raf koralowych”. Pan Grzegorz opowiedział m.in. skąd się wzięły krewetki oraz jak przystosowały się do różnych warunków środowiskowych. Pokazał też swoje przepiękne zdjęcia z wypraw na rafy koralowe.

 

Na zakończenie części oficjalnej została przeprowadzona loteria wśród uczestników zlotu. Dla każdego uczestnika były zagwarantowane dwie paczki roślin akwariowych, niektórzy mieli szczęście wylosować dodatkowo plakaty ze zdjęciami skorupiaków autorstwa Chrisa Lukhaupa czy torbę z gadżetami. Główną nagrodą w loterii był zestaw akwariowy Brillux – także nie dostępny jeszcze w sprzedaży, przeznaczony dla osoby, która wylosowana została jako ostatnia.
Następnie zlot przeniósł się do lokalu w centrum Warszawy.

Kilka zdjęć z pierwszego dnia zlotu:

Niestety nie mogłem brać udziału w zlocie drugiego dnia jego trwania. Wiem jednak, że w programie było zwiedzanie akwariów Tomka Kaszuby oraz wizyta w sklepie AtollZoo, w którym każdy „zlotowiec” mógł zrealizować bon na 5 darmowych krewetek z gatunku Neocaridina cf. zhangjiajiensis „White Pearl”.

Chciałbym bardzo podziękować sponsorom, organizatorom i wszystkim uczestnikom – mam nadzieję, że na kolejnej edycji spotkamy się w co najmniej tak licznym gronie. Wierzę, że „Ogólnopolski Zlot Krewetkomaniaków” stanie się imprezą cykliczną i że już za rok znowu się zobaczymy.

Copyright by Maciej Nielubowicz.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.