Pokaz zakładania akwarium w sklepie Bajcik

0


Marian Wojtaszek
Pokaz zakładania akwarium roślinnego

w1

W dniu 25.02.2012 w Sklepie zoologicznym Bajcik w Przeźmierowie k. Poznania odbył się pokaz zakładania akwarium roślinnego przez Mariana Wojtaszka, który jest specjalistą w zakresie hodowli roślin akwariowych oraz aranżacji akwariów. Pan Marian na wstępie przedstawił krótko swoje doświadczenia w uprawie i hodowli roślin akwariowych, prezentując swój film zrealizowany kilkanaście lat temu jednak treści tam zawarte są nadal jak najbardziej aktualne.

 

 

w2

Oczywiście zbiornik był wcześniej przygotowany. Jako podłoże zastosował NATURAL SUBSTRATE. Jest to podłoże produkowane przez niego, które składa się z kilku składników między innymi z iłów z dużą zawartością żelaza. Grubość podłoża w granicach 2 – 3 cm. Trzeba pamiętać aby nie przedawkować podłoża czyli do zbiorników mniejszych jego grubość może być wystarczająca 1 – 1,5 cm. Podłoże rozkładamy równo na całości dna zbiornika, odsuwając od szyby przedniej i bocznych aby nie widać było go z zewnątrz.

w3

Bezpośrednio na podłoże sypiemy warstwę żwiru kwarcowego o granulacji 1-3 mm, lub 3-5 mm. Można też te granulacje mieszać. Nie można zastosować za drobnego żwiru aby nie zahamować jonizacji w podłożu. Pan Marian nie zaleca warstwy dystansowej w postaci siatki, gdyż korzenie roślin przerastając przez siatkę często są wyhamowane a później urywane w czasie wysadzania lub przesadzania. Trzymając się zasad holendrów trzeba wyznaczyć tak zwane mocne punkty. Dzielimy zbiornik na trzy części wzdłuż i w poprzek a na przecięciu linii powstają cztery mocne punkty. Pan Marian trzyma się dwóch mocnych punktów pamiętając te miejsca przy układaniu korzeni.

w4

Następny punkt to wybór korzeni które można zastosować przy tej wielkości zbiornika. Korzenie były już spreparowane i mokre. Pan Marian wybrał dwa do swojej kompozycji spośród wielu, które przywiózł.

w7

I w tym momencie akwarium zostaje napełnione wodą do trzech czwartych pojemności. Woda musi być nalewana do naczynia aby jej strumień nie zburzył podłoża. W czasie nalewania wody Pan Marian odpowiadał na zadawane pytania. Poruszona była tematyka oświetlenia. Długości oraz jakości światła użytego. Sam preferuje świetlówki T-5 typu NARVA. Oświetlenie powinno być włączane na około 10 – 12 godzin na dobę. Dobiera się tak oświetlenie aby przypadało co najmniej 1/3 wata na litr przy wysokości zbiornika do 50 cm.

w5

Rozpoczynając obsadzanie zbiornika Pan Marian posadził duże rośliny w mocnych punktach, wybierając Krynię rzemieniolistną oraz Żabienicę sercolistną.

w6

Duże rośliny sadzone były ręcznie dbając o to aby dobrze rozłożyć ich system korzeniowy wcześniej lekko przycięty. Sadząc krynię trzeba zwrócić uwagę aby cebula była przysypana tylko w dwóch trzecich a nie w całości aby nie gniła. Następnie przystąpił do sadzenia roślin drobnolistnych i łodygowych. Tył lewej strony zbiornika obsadził Rotalą okrągłolistną czerwoną w kilku kępkach. Rotala pochodziła z uprawy akwariowej Pana Mariana.

w8

Alternatera Reineka to roślina intensywnie czerwona którą Pan Marian wysadził w centralnym miejscu zbiornika. Pierwszy plan z lewej strony zbiornika został obsadzony przez Anubiasy. Na tylnym planie po stronie prawej zostały posadzone Kryptokoryny brązowego ubarwienia, natomiast z przodu Kryptokoryny zielone. Na przykładzie Lobelii cardinalis zostały pokazane różnice jak wyglądają sadzonki tej rośliny uprawiane w akwarium a jak wyglądają sadzonki w koszykach z hodowli emersyjnej.

w9

Do obsadzenia wykorzystane zostały jeszcze Ludwigie oraz Bakopy. Rośliny były sadzone przy zalanym zbiorniku aby widać było podczas prac jak roślina się rozkłada oraz jak komponuje w zbiorniku.

w10

Po uzupełnieniu wody akwarium zostało przykryte standardową pokrywą oraz oświetlone.

w12

Czyli mamy gotowe akwarium typu „Low -Tech”. Oczywiście na właściwy efekt urządzenia tego zbiornika trzeba będzie jeszcze trochę poczekać oraz dobrze go poprowadzić. Prowadzenie takiego zbiornika ogranicza się tylko do podmian wody gdyż nie stosujemy w nim nawozów ani dwutlenku węgla.

 

w11

Po zakończeniu prelekcji Pan Marian udzielał wielu odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin akwarystyki zadawane przez uczestników spotkania.

w13

Spotkanie odbyło się w sklepie Bajcik, który jest chyba największym ze sklepów zoologicznych w tym rejonie. Spotkanie takie to ciekawa inicjatywa korzystana dla sklepu, który zyskał ciekawe ozdobne akwarium oraz dla akwarystów, którzy mogli na żywo obserwować sposób zakładania akwarium roślinnego. Oby więcej było takich sklepów gdzie organizowane są takie spotkania promujące oraz integrujące środowiska akwarystyczne. W sklepie znajduje się bardzo ponad 200 zbiorników o różnej wielkości. Można tam znaleźć ryby popularne mniej znane a także bardzo rzadko spotykane.

w15

Niszczuka

w16

Proporczykowiec Walkera

w17

Bardzo pomysłowy sposób aby wyeksponować Duchy amazońskie które lubią wciskać się w różne szczeliny i ukrycia a mimo to są widoczne.

w14

Bardzo dużym plusem w sklepie są opisy ryb ze zdjęciem, umieszczone przy każdym zbiorniku.

w18

Spokojny odpoczynek kota świadczy o dobrej atmosferze w tej rodzinnej firmie.
SKLEP BAJCIK

 

w19

Przy sklepie wybudowany jest ciąg wolier w których mieszka niezliczona liczba różnorodnych papug.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.