Geosesarma hagen

 

Geosesarma hagen  Ng, Schubart & Lukhaup, 2015

– Krab red devil

 

Krab ten pojawił się stosunkowo niedawno wśród hodowców i został naukowo opisany w 2015 roku. Jego grzbiet i szczypce mają jaskrawoczerwony kolor, który pięknie wyróżnia się na tle czarnej reszty ciała. Razem z jasnożółtymi oczami zadziwiają wszystkich. Dzięki swojemu wyglądowi i niezwykłemu zachowaniu charakterystycznemu dla krabów każde paludarium lub odpowiednio dostosowane terrarium jest wyjątkowe i piękne.

 Krab Czerwony Diabeł (Red Devil) pochodzi z Indonezji z wyspy Jawa. Osiąga rozmiar ciała 2 cm średnicy (bez kończyn). Samce i samice różnią się kształtem pancerza na brzuchu. U samców trójkąt jest łatwo rozpoznawalny, u samic środkowa „płyta” dolnej płytki pancerza jest szersza i okrągła, aby mogły przenosić jaja na brzuchu podobnie do krewetek. Po kilku tygodniach małe kraby wykluwają się bezpośrednio z jaj. Większy wytrzymały zbiornik z wieloma kryjówkami jest bardzo odpowiedni dla przetrwania młodych. Aby zmaksymalizować liczbę młodych, zalecamy wychowywanie ich osobno poza zasięgiem dorosłych. Kraby są zwierzętami towarzyskimi. Lepiej jest nie tylko trzymać je w grupach, ale tolerują także inne zwierzęta (z wyjątkiem raków i innych krabów). W grupie powinno być więcej samic niż samców. W połączeniu z innymi zwierzętami należy zachować ostrożność, aby nie stwarzać zagrożenia dla krabów i odwrotnie. Powinny one współistnieć z krewetkami lub spokojnymi rybami bez większych problemów. W przypadku zbiornika około 60 cm zaleca się 5-6 osobników. W terrarium wystarczy mieć płytką miskę z wodą i wilgotnym środowiskiem. W zbiornikach, w których jest więcej wody, wymagana jest wystarczająca przestrzeń nad powierzchnią, na którą mogą wspinać się kraby. W zbyt głębokiej wodzie i braku miejsca nad wodą kraby mogą teoretycznie utonąć. W terrarium podłoże powinno być stale wilgotne. Zaletą jest bogata roślinność, ale należy również pomyśleć o wolnej przestrzeni, w której kraby mogą się  zakopać. Tam wysokość podłoża powinna osiągnąć więcej niż 4 cm, ale nie powinna być zbyt podmokła. Najbardziej odpowiednie do terrariów są podłoża torfowe lub kokosowe. Są bardzo dobrymi wspinaczami, więc zbiornik musi być dobrze przykryty. Odpowiednim dodatkiem dla krabów jest mech i suche liście dębu, buku lub drzewa migdałowego. Temperatura powietrza powinna wynosić od 20 do 26 ° C.

Kraby Geosesarma są w wiekszości mięsożercami. Wszelkie mniejsze zwierzęta mogą służyć jako pokarm, takie jak skorupiaki, mięczaki,  ale także mrożone pokarmy. Suche liście są nie tylko odpowiednim schronieniem dla nich, ale także służą jako suplement diety. Można też od czasu do czasu podawać im owoce, warzywa lub skorupiaki, aby  urozmaicić i m dietę.