Potamonautes lirrangensis (orbitospinus)

 

Potamonautes lirrangensis (Rathbun, 1904)   – Krab z jeziora Malawi

W handlu  jest  sprzedawany pod synonimem Potamonautes orbitospinus.

Przedstawiciele rodziny Potamonidae występują w wielu obszarach, takich jak Ameryka Południowa, jeziora we Włoszech i Grecji, w górnym Kongu i w górskich potokach na Kaukazie. W mokrych obszarach leśnych kraby żyją częściowo na lądzie, a dobrze uszczelnione komory skrzelowe pozwalają im przebywać poza wodą dłużej, a czasem nawet dni. Samice mają szeroką zastawkę brzuszną, która rozciąga się do podstawy ich nóg. Mężczyźni mają tylko wąską zastawkę brzuszną.

Ciało składa się z części głowy i klatki piersiowej, głowonogi i łukowatej tylnej zbroi, pancerza. Z jednej strony znajduje się w sumie pięć par nóg kroczących, z których pierwsza jest wyposażona w szczypce.  Kraby rozdrabniają ofiarę, która została już pocięta szczypcami, i przekazują ją do pary żuchw (górnej szczęki), która miażdży potrawę za pomocą mocnej rzuchwy do żucia i przenosi go do żołądka. Oddychanie zachodzi przez skrzela.

Wyposażenie akwarium: Dekoracje powinny być ustawione tak, aby kraby zawsze miały otwartą drogę ucieczki. Rośliny nie są spożywane nawet po tygodniu głodu. Nie należy kłaść zbyt dużego nacisku na jego wyposażenie akwariowe, krabowi łatwo udaje się poruszać po kamieniach wielkości piłek tenisowych, co  lubi robić. Ciągle kopie w żwirze, przez co rośliny są często uszkadzane. Ponieważ wszystkie kraby Potamonidae są prawdziwymi mistrzami wspinaczki, należy uważać, aby zawsze dobrze przykryć zbiornik.  Jeśli kończyny zostaną uszkodzone w wyniku  konfliktów wewnątrz gatunku, zostaną automatycznie zutylizowane. Odrosną w ciągu następnej wylinki. Zgubiona noga nie stanowi już problemu.

Krab może być karmiony mrożonkami, filetem z mintaja, pokarmami w tabletkach itp.,

Krab ogólnie zachowuje się spokojnie w stosunku do zdrowych, żywych ryb, nawet jeśli czasami ich straszy ale jest to bardziej groźny gest (podnoszenie i rozkładanie szczypiec). Chore, słabe lub padłe ryby atakują  i zjadają. Kraby powinny być trzymane pojedynczo lub w parach, ponieważ zacięte walki mogą mieć miejsce u zwierząt tej samej płci.

Rozmnażania: Kopulacja odbywa się tylko u  samicy tuz po wylince. Samiec odwraca się na plecach, po czym samica rozkłada swoje odnóża i umieszcza je nad samcem. Cały akt kopulacji może potrwać kilka dni, po których nastąpi tarło. Samica przyczepia jaja do wnętrza swojego karapaksu z wydzieliną i tam je inkubuje. Utrzymanie Potamonautes orbitospinus jest dość bezproblemowe, o ile będziemy przestrzegać zasad i wskazówek hodowlanych.