Syntripsa matannensis

 

Syntripsa matannensis (Schenkel, 1902)

Ciekawie ubarwiony krab, typowo wodny jeśli ma możliwość to bardzo rzadko będzie wychodził z wody. Jest to szybki skorupiak, występuję w różnych wariantach barwnych. Może być z rybami natomiast może próbować na nie polować i słabsze będą zjadane. Mogą uciekać z akwarium dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć. Przysmakiem dla niego są ślimaki.

Krab Matano (Syntripsa matannensis) jest znany z wielu miejsc wokół jeziora Matano w południowym Sulawesi w Indonezji, gdzie wydaje się, że jest równomiernie rozmieszczony na całym jeziorze i zamieszkuje z innymi krabami słodkowodnymi, takimi jak krab pantera (Parathelpusaa pantherina). Zasadniczo nazwa „Matano” pochodzi od jeziora. Gatunek ten występuje głównie w piaszczystych i skalistych dnie jeziora Matano, które jest jego naturalnym środowiskiem i ma powierzchnię około 164 km². Kraba Matano można obserwować w ciągu dnia wędrującego i żerującego na ślimakach i innych substancjach organicznych na otwartym dnie jeziora.

Podobnie jak inne skorupiaki, kraby Matano zrzucają swój szkielet zewnętrzny w miarę wzrostu. Częstotliwość linienia zależy od wieku kraba. Na przykład w przypadku dorosłego kraba proces ten zachodzi co 8 tygodni, co oznacza zrzucenie pancerza. W tym okresie kraby będą wykazywać oznaki zmniejszonej aktywności, a nawet mniejszego związku z innymi towarzyszami w zbiorniku. Zaleca się, aby nie dotykać kraba, ponieważ w tym momencie są one bardzo wrażliwe i można doprowadzić do ich śmierci . Po zakończeniu linienia zjadają swój stary egzoszkielet, aby dostarczyć sobie składników odżywczych do tworzenia nowego egzoszkieletu.  Kraby Matano potrzebują wapnia do mineralizacji (stwardnienia) skorupy. Wapń jest niezbędny dla dobrego wzrostu skorupy.
Te młode kraby mają do 2,5–5 cm (rozmiar zakupowy) w młodym wieku i osiągają maksymalne rozmiary przekraczające 7–12 cm w poprzek nóg. Średni rozmiar szerokości pancerza wynosi około 3 – 6 cm. Po założeniu odpowiedniego akwarium i zapewnieniu optymalnych warunków życia gatunek ten może rosnąć, rozmnażać się i żyć do 3 lat.
W akwarium trzeba zapewnić pompę powietrza lub mocny wylot filtra, aby zapewnić napowietrzanie. Preferowane jest piaszczyste podłoże na dnie zbiornika. Aby naśladować ich naturalne środowisko, możesz również dodać żwir lub małe skały.Temperatura: 24-30°C Woda średniotwarda – twarda.
Aby hodować kraby Manato, potrzebujemy zbiornika o pojemności co najmniej 80 litrów, lub większy. Najlepiej jest uzyskać największe akwarium, które może zmieścić się w dostępnej przestrzeni, w ten sposób kraby Matano nie będą miały ciasno, gdy rosną / dojrzewają i będzie wystarczająco dużo miejsca, aby włączyć do akwarium różnych towarzyszy akwariowych.
Krab Matano jest z natury wszystkożernymi padlinożercami, nie jest wybredny i zjada wszelkiego rodzaju pokarmy, od martwych ryb po rozkładającą się materię organiczną. Nie będzie  trudności z wykarmieniem, ponieważ mogą one również odżywiać się mrożonymi pokarmami, dżdżownicami i suplementami wapnia, aby pomóc zachować zdrowie ich skorup.

Należy unikać wszelkich leków, które zawierają dużo miedzi, ponieważ miedź jest śmiertelnie niebezpieczna dla bezkręgowców.