Atya

Atya gabonensis [Giebel, 1875] – Krewetka gabońska

Pochodzenie: W naturze krewetki te żyją  szybko płynących i czystych rzekach i strumieniach z silnym prądem. Ojczyzną krewetek są tropikalne regiony atlantyckich wybrzeży Afryki Zachodniej – od Senegalu do Zairu.

Wielkość:  dość duża krewetka: samice dorastają do 18 cm, a samce nieco mniejsze –  12-13 centymetrów. Z  powodu „wzrostu”  krewetki te jest łatwo pomylić z rakami.

Opis: Szczególny rodzaj krewetki filtrującej. W krajach anglojęzycznych nazywana jest „Vampire shrimp” ze względu na nieco demoniczną urodę. Na przednich odnóżach posiada ciemne „brodawki”, szczególnie dobrze widoczne u samców. Podstawowym kolorem jest błękitny, przechodzący niekiedy w szary, beżowy, żółtawy bądź różowy odcień – zależy to od nastroju krewetki, warunków wodnych i barw otoczenia. Tuż po wylince A. gabonensis jest prawie biała, o cielistym odcieniu. Tak jak u innych krewetek filtrujących pierwsze dwie pary odnóży zaopatrzone są we włochate „parasolki” służące do odfiltrowywania pokarmu z wody.

Akwarium: Jeśli chodzi o długość życia krewetki, te są prawdziwie długowieczne bo żyją do 10 lat!  Krewetki te mimo ze należą do pokojowych gigantów  absolutnie nie przeszkadzają w życiu innych mieszkańców akwarium, starając się być z dala od miejsc tętniących życiem. Mogą być hodowane z małymi i dużymi gatunkami ryb, oby ryby nie były drapieżnikami.  W akwarium 100 litrów możemy trzymać około czterech  sztuk  tych krewetek.  Akwarium powinno być wyposażone w wiele ukryć, skał, korzeni,  jaskiń i innych kryjówek. Ponadto, należy dbać o dobry przepływ wody, ponieważ bez niego krewetki umierają z głodu. Ponieważ krewetki są filtratorami nie można podawać pokarmów jak wielu innym skorupiakom.

Parametry wody:  temperatura   23 – 26 °C, twardość nie gra roli, odczyn 6,0 ​​do 7,5.

Karmienie: Jak w przypadku wszystkich filtratorów krewetki te dużo jedzą. Zawsze należy się upewnić że jedzenia jest pod dostatkiem. Jako najbardziej odpowiedni pokarm używamy różnego rodzaju drobnych pokarmów dla ryb, drobno posiekana ochotka, rozwielitki, solowiec.  Jeśli widzimy, że krewetki zaczynają zamiatać dno akwarium swoimi „parasolami”, oznacza to, że nie ma jedzenia w zbiorniku i muszą być karmione.

Rozmnażanie: Ciężarną samicę musimy  przełożyć do akwarium ze słoną wodą: potomstwo może rozwijać się normalnie tylko w słonej wodzie.W naturze samica robi długą drogę od słodkich wód do oceanu – gdzie odbywa tarło,  po czym młode krewetki wracają do rzek i strumieni.