Caridina gracilirostris

Caridina gracilirostris „Red Nose”

Wygląd:     Przezroczysty karapaks z czerwoną linią biegnącą wzdłuż dolnej części odwłoka do wachlarza ogonowego. Wyjątkowo długie, czerwone rostrum. Czerwień w ciele C. gracilirostris staje się intensywniejsza gdy krewetka ta znajdzie się na ciemnym podłożu, gdy do wody dodamy niewielką ilość garbników, a także gdy akwarium nie jest zbyt silnie oświetlone. W pewnym stopniu czerwień można wzmocnić podając pokarmy bogate w karotenoidy. Pod wpływem stresu czerwień może całkowicie zniknąć.

Pochodzenie:     Indie.

Rozmiar:     Samce do 3,5 cm, samice do 4 cm.

Warunki wodne:     Temp. ok 25 st. C, KH 8, pH 6,5 – 7. Urządzenie zbiornika:     Zarośnięte akwarium z licznymi kryjówkami w postaci np. korzeni. Podłoże z ciemnego piasku.

Pokarm:     Glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną. Larwy owadów. Warzywa, owoce i pokarmy sztuczne zawierające karotenoidy.

Rozmnażanie:     Przeobrażenie zupełne. Samica nosi jaja w ilości 50-100 sztuk przez ok. 4 tygodnie. Wyklute larwy są maleńkie i potrzebują słonej wody do rozwoju.    Spokojna i atrakcyjna krewetka. Mało problemowa, w każdym razie mniej wrażliwa niż większość innych Caridina na związki azotu (co nie znaczy że w ogóle nie jest na nie wrażliwa). Nie lubi zbyt wysokiego pH.

Akwarium od 50 litrów wzwyż dla grupki kilkunastu sztuk, odpowiednio większe gdy chcemy hodować w nim również inne Caridina. Niewskazane łączenie z agresywnymi rybami i krewetkami.  Caridina gracilirostris często pływa w toni wodnej. Podczas transportu należy uważać by nie złamała sobie wyjątkowo długiego rostrum (odrasta ono jednak podczas kolejnych wylinek).  Krewetka ta niegdyś wystepowała pod nazwami Caridina serratirostris i Palaemon scarletti. Nazwy handlowe to: „Red Nose Shrimp”, „Rudolph Red Nose Shrimp”i „Needlenose Shrimp” oraz „Rote Nashorngarnele”.