Caridina serrata

Caridina serrata [Stimpson, 1860]

Tangerine Tiger   to krewetka pochodząca z Chin. Udostępnione komercyjnie około roku 2011. . Nazywane są też „Golden tiger” – jak sama nazwa wskazuje złoto/pomarańczowa barwa „nakrapiana” czarnymi wzorami . W hodowli jest dość agresywna, ponieważ samce często walczą z innymi  i nie mają preferencji do rozmnażania się z innymi tygrysami, co często dotyczy wielu krewetek Caridina. 

Samica może produkować 20-30 jajek co 30 dni. Samice są większe i mają zaokrąglony karapaks do trzymania jaj.   Krewetki te można adaptować do szeregu parametrów wody. Podobnie jak wszystkie krewetki, należy ją odpowiednio zaaklimatyzować w zależności od różnicy w dostarczonej wodzie i wodzie w zbiorniku, ale gdy przyzwyczai się, ma tendencję do szybkiego rozwoju. Temperatura może wynosić 20-25ºC, ph od 6 do 8, gH 4-8, kH 3-6

 

Karmienie:  Jedzą większość dostępnych w handlu produktów spożywczych, blanszowanych warzyw, płatków, granulek i prawie wszystkie rodzaje pokarmów, które jedzą inne  krewetki. Może być problemy z podawaniem granulek w większych koloniach, ponieważ większa agresywniejsza krewetka może zagarnąć pokarm dla siebie, ale łatwo usunąć ten problem przez podział granulek na wiele mniejszych kawałków.

 


Caridina serrata „Apple Green” „Green Tupfel”. Nowa odmiana powstała z połączenia dwóch krewetek:  Caridina serrata sp. „Aura Blue” i Caridina serrata sp. „Tangerine Tiger”. 

 Podobnie jak w przypadku wszystkich krewetek Caridina Serrata / Tupfel, Apple Green ma ciemne kropki na całym ciele.  Po latach pracy hodowcom z Francji , udało się wreszcie utrwalić zielony kolor u krewetki Caridina serrata „Apple Green”.

Nie należy mylić z zieloną krewetką (Caridina babaulti green). Apple Green (caridina serrata) jest podobna w zabarwieniu, ale ma ciemne kropki  lub paski wzdłuż swojego ciała.


Caridina serrata „Aura Blues” Podobnie jak w przypadku wszystkich krewetek Caridina Serrata / Tupfel, Aura Blue poosiada szereg ciemnych punktów na całym ciele.   Nie należy mylić z niebieską krewetką (Rili)  lub niebieskimi (neocaridina sp.). Aura Blue (caridina serrata) jest podobna w zabarwieniu, ale ma ciemne kropki  lub pasma wzdłuż swojego ciała.

 


 

 

Caridina serrata  „Red Tupfel”  Jest to rzadka krewetka w akwariach, poza tym ma bardzo niejasną historię pochodzenia. Wiele źródeł  zapewnia, że wyhodował ją  Kurt Mack z Niemiec w wyniku żmudnej pracy z krewetkami Bee i Tiger. Inni twierdza że jest wyhodowana przez niemieckich hodowców  z dzikiej krewetki żyjącej w Azji

Krewetka posiada głęboki brązowo czerwony kolor ciała i wiele małych czarnych plam, największa koncentracja jest  na głowie oraz w „siodle” u samic. Określenie „pręga” jest często stosowany w odniesieniu do tego chaotycznego nagromadzenia plam oczywiście nie odpowiada rzeczywistości.

Utrzymujemy je w akwarium z  roślinami akwariowymi oraz wieloma schroniskami, szczególnie w przypadku hodowli wraz z rybami. Red Tupfel często są trzymane jako krewetki w akwarium ogólnym, jednak mogą istnieć tylko z gatunkami bardzo spokojnych ryb.  Krewetki rosną powoli, mają tendencję do ukrycia w zaroślach mchów i innych roślin,  podatne są  na choroby, słabo tolerować  zmiany środowiska np: transport. Ponadto, czerwone zabarwienie stopniowo zanika w każdej nowej generacji, które jest słabe ich w genach. Wszystko to wydaje się być prawdą, ponieważ dzikie gatunki Caridina serrata mają właśnie te cechy. Okres ich życia 1  do 1,5 roku

Karma: Płatki i tabletki dla dennych  ryb blanszowane warzywa (szpinak, cukinia). Należy unikać przekarmiania,  prowadzi to do śmierci krewetek. usuwamy resztki pokarmu po trzech godzinach po podaniu.

Rozmnażanie: Uważa się, że w stabilnych i prawidłowych parametrach wody, przy braku stresu, dobrym  karmieniu Red Tupfel będą często i w dużych ilościach się rozmnażać.  Samica nosi około 25 jaj w ciągu miesiąca. Gdy na przykład podczas nieudanej wylinki samica zgubi jajka,  jest znowu gotowa do odtworzenia własnego rodzaju w tydzień po incydencie. Red Tupfel mogą krzyżować się z Bee i Tiger.


 

Caridina serrata “Chinese Zebra shrimp”

–  Południowe Chiny. 2,5-3,5 cm. Korpus jest pokryty nieregularnymi paskami o różnych szerokosciach czarny, żółty i biały, na przemian na całym grzbiecie. Ciemne smugi świetlne zwykle grubsze. Powierzchnia głowy często ma ciemniejszy kolor. Sześć jasnych białych pasków sprawia, że jest to bardzo atrakcyjny dodatek do  akwarium. W zależności od właściwości wody, charakter koloru ciała  może się znacząco różnić. Warunki przetrzymywania są takie same jak u krewetek Bee. Te zwierzęta są nocne, ukrywając się przez cały dzień. Ale nawet w ciągu dnia ciągle utrzymują czystość w akwarium. Żerują na dnie  na pozostałościach roślin i  glonów.  Zachowanie tych krewetek pokojowe. Gdy ich liczba jest niewielka, są one nawet trochę nieśmiałe, ale wraz ze wzrostem liczby  staje się aktywna i może stać się dominująca w stosunku do krewetek mniejszych rozmiarów. W akwarium powinny znajdować się rośliny (mchy i wątrobowce). W akwarium są karmimy pokarmami dla bezkręgowców, zarówno suchymi, jak i mrożonymi. Potrzebuje miękkiej, kwaśnej do obojętnej wody, gdzie czuje się dobrze i się mnoży. Krewetka ta może przetrwać przez pewien czas w wodzie lekko zasadowej, ale potomstwo nie przeżywa po wykluciu.  Młode śa ubarwione jak dorosłe krewetki.  T 23-25 ​​° C; dH 6-12 ° C;  pH 6,8-7,2.