Caridina cantonensis

Caridina cantonensis   (Yu, 1938)

jest gatunkiem krewetki słodkowodnej pochodzącym z Chin i okolic Hong Kongu. Niestety nie wiadomo kiedy po raz pierwszy krewetki pojawiły się w akwariach. Ponieważ jest to krewetka łatwa w hodowli bardzo szybko zadomowiła się wśród akwarystów, którzy wyhodowali różne jej odmiany. Ponieważ  krewetki te krzyżują się łatwo z innymi krewetkami żyjącymi na wolności nie wiadomo do tej pory jakie krewetki dały początek odmianom „Biene” i „Tiger” i nie wiadomo czy są to czyste gatunki czy tez hodowcy dodali trochę innych genów. Dla pewności odmiany hodowlane są nazywane Caridina cf. cantonensis czyli  Caridina podobna do cantonensis

 

Krewetka nazywana „Bee Shrimp”, „Biene Shrimp”. Południowe Chiny, Hong Kong. Wielkość : 2,5-3 cm ciało przezroczyste,  dominuje kolor brązowy, bywają osobniki z czarnymi pasami i plamami, a czasami nawet do niebieskawo czerwonawo-brązowych wzorów. Samice są nieco bardziej intensywnie ubarwione, bardziej aktywne.  Akwarium z dużą ilością roślin i mchów. W porze nocnej są bardziej aktywne, mimo że nie zaprzestają się poruszać  przez cały dzień. Są wrażliwe na wszelkie zmiany parametrów wody w akwarium. Poszczególne odmiany krewetek nieznacznie różnią się co do wymagań odnośnie parametrów wody. Ogólnie można przyjąć, że wymagają wody o temperaturze nie wyższej niż 18-26°C, miękkiej o twardości ogólnej do 10 dGH oraz lekko kwaśnej (pH 6,5). Konieczna jest regularna podmiana wody w celu utrzymania jej w odpowiedniej czystości, a także wskazany jest dodatek garbników i kwasów humusowych.  Bardzo ważna jest dobra filtracja biologiczna.  Staje się dojrzałe płciowo po 4 miesiącach.  Rozmnaża się tylko w dobrych, stabilnych warunkach.  Młode są bardzo wrażliwe na jakość wody w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Średnia długość życia jeden roku lub dłużej, w zależności od jakości i warunków w akwarium.

Japoński hodowca w 1996 roku Pan Hisayasu Suzuki – odkrył wśród krewetek Bee jedną z czerwonymi paskami zamiast czarnych. Tak powstała krewetka „Red Bee”. Doskonalenie tych krewetek poprzez selekcje doprowadziło do utrwalania coraz większej ilości koloru białego pośród czarnego lub czerwonego. W ren sposób powstało wiele klas krewetek „Crystal Black” Crystal Red”

Obecnie istnieje osiem klas, które zaczynając od najniższej oznacza się literami C, B, A, S, SS, SSS. W klasyfiikacji niemieckiej oznacza się klasy od K-0 do K-14

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKrewetki klasy C (K 0) są bez białego pigmentu lub z jego śladową ilością. Czerwone ubarwienie pokrywa prawie 100% ciała krewetki z bardzo małymi wyjątkami – kilka cienkich przezroczystych lub białych pasów. Jest to najniższa klasa tej krewetki. Klasę można podwyższyć poprzez krzyżowanie z osobnikami wyższych klas. Są one najczęściej spotykane i są najtańsze. Krewetke „Red Crystal” klasy C łatwo pomylić z krewetkami Necaridina davidi „Red Cherry”

Caridina cf. cantonensis „Super Red Crystal”

Typową cechą krewetek Crystal Red klasy B (K 2) jest słabe czerwono – białe ubarwienie z brakiem całych białych pasów. Klasa charakteryzuje się słabym białym kolorem tła na korpusie nierównomiernie ubarwionym w kolorze czerwonym, posiada 3 lub 4 szerokie białe pasy. Lekko czerwona głowa i ogon, paski na brzuchu rozmyte, nierównomierne, białe pasy mają w miejscami dużo przejrzystości. Ale na białym tle istnieją obszary, w kolorze czerwonym. Czerwony i biały kolor nie jest wyraźny, bezbarwny w wielu miejscach. Jest to odpowiednia krewetka dla początkujących a także dla hodowców, którzy chcą poćwiczyć selektywne rozmnażanie. Ze względu na cenę, cieszą się dość dużą popularnością. Krewetki w tej klasie mogą być trudne do znalezienia, ponieważ nie  wiele osób korzysta z tego rodzaju ubarwienia.


Klasa A (K 4) Crystal Red jest jedną z najbardziej popularnych krewetek. Klasa ta ma charakterystyczne plamy przezroczystego czerwonego koloru i białe ubarwienie. Cechą charakterystyczną dla tej klasy jest brak specjalnych wzorów. Rozkład białego i czerwonego zabarwienia jest zmienny, jedne osobniki mogą mieć trzy a inne cztery białe pasy. Czasami  krewetki te mogą być błędnie przypisane do klasy S. Klasy te są niemal całkowicie identyczne. Jedyna różnica polega na jednorodności białych i czerwonych pasków. W klasie A biały kolor nie jest stały i zawiera szereg odcinków bezbarwnych,  czerwone paski są bardzo szerokie. Krewetki w klasie S białe pasy mają bardziej równomiernie, a  czerwone smugi intensywniejsze.

 

 

Klasa S (K 6-8)  Crystal Red krewetki te są zaliczane do klasy wyższej. Już na pierwszy rzut oka widać różnicę w porównaniu do niższych klas. Wyraźne kontrasty w ubarwieniu. Duża ilość bieli, która jest inna niż u klasy B czy A. Jest bardziej „perłowa”. Klasę tą możemy podzielić na dwie podklasy:

 

Tigertoothkrewetki przypominające wyglądem gradacje A, na odwłoku widać wyraźny rysunek zęba tygrysa,
V-bandkrewetki tej klasy zamiast pręgi na odwłoku mają wyraźny rysunek litery „V”

 Klasa SS (K 10) – jest to jedna z najwyższych klas krewetek black bee. Tą gradacje można podzielić na kilka podklas:

    Hinomaru – od nazwy Japonia, gdyż na ciele tej krewetki widnieje czerwona kropka na białym tle (wzór flagi Japonii). Wzór ten jest na odwłoku a głowa pozostaje czarna z białym rostrum (nosem). Na zakończeniu ogona jest widoczna czarna pręga. krewetki takie nazywamy pojedynczymi Hinomaru

  Double Hinomaru – krewetka bardzo podobna do Hinomaru z tą różnicą, że na zakończeniu ogona jest kropka a nie kreska jak to w przypadku Hinomaru pojedynczego

  Moon – krewetki tej podklasy charakteryzują się tym, że zamiast kropki na odwłoku mają wzór przypominający księżyc,

No entry sign – podklasa bardzo podobna do Hinomaru z tą różnicą, że wzór na odwłoku (czerwona kropka) jest przedzielona białą kreską (znak drogowy „zakaz wjazdu”).

Klasa SSS (K 12-14) – według jednych najwyższa klasa krewetek, według drugich jest jeszcze wyższa klasa i tej wersji będziemy się trzymać. Do tej gradacji zaliczamy krewetki nazywane „Mosura”. Są to osobniki o całym białym ciele z czarnym rysunkiem na głowie. Nogi krewetek i rostrum powinny być białe. Wśród nich wyróżniamy Mosura Crown (K12) – Wzór przypominający półkolistą koronę umieszczoną u góry i po brzegach głowy.

Mosura Heart (K12)

Mosura Flowerhead (K14) –  wzór kwiatu umieszczony na głowie klasy SSS Mosura. Pochodzenie nazwy „Flower” nie jest znane, gdyż wzór nie przypomina kwiatu.

Mosura Lighting (K14)

 


Caridina cantonensis “Orange Bee” Uważa się, że krewetka pomarańczowa jest kolorową formą lub przynajmniej ściśle związana z „normalną” krewetką Bee, z której pochodzą Crystale. Ponieważ krewetka z pomarańczą jest hodowana  prawie przez dziesięć lat, niezwykle trudno jest ocenić dokładnie jej pochodzenie, i jaki hodowca został  jej odkrywcą.

Parametry wody dla krewetek ‚orange’ powinny być bardzo zbliżone do wymagań podobnych gatunków, w szczególności krewetek Crystal. Krewetka pomarańczowa preferuje miękką lekko kwaśną wodę. Czysta woda jest również koniecznością, podobnie jak przy wszystkich krewetkach karłowatych. Pomarańczowa Krewetka Bee może nie być tak wrażliwa,  w porównaniu z kuzynem Crystal Red, ale jakość wody jest nadal bardzo ważna. Podmiany  wody są koniecznością dla tego gatunku. Temperatura powinna być niższa niż 26°C, a pH powinno wynosić od 6,2 do 6,8, gH   4-6, kH powinno wynosić 1-2. Bardzo ważne jest, aby krewetka pomarańczowe znajdowała się w odpowiednich dla nich warunkach. Należy unikać ekstremów w wymienionych parametrach wody.

 Nie przeprowadzano selektywnej hodowli, więc wyglądają w zasadzie jak dzikie krewetki. Ze względu na brak selektywnej hodowli, mają kilka białych pasków, a także czarne paski pojawiają  się na nich. Największą cechą jest intensywny kolor pomarańczowy. Kolor pomarańczowej krewetki Bee Shrimp pochodzi z wnętrza ciała, a nie z pancerzyka.

 Samice są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są większe niż samce, mają dużo wyraźniejsze pomarańczowe zabarwienie, a także mają zakrzywione podbrzusze.

Krewetka zjada wszystko od blanszowanego szpinaku, cukinii, prasowanych glonów, poprzez granulaty dla krewetek, do płatków dla ryb i inne.    Karmimy najlepiej  raz dziennie. Podaj tylko ilość jedzenia, którą krewetki mogą skończyć w ciągu maksymalnie 2-3 godzin. Nie jest dobrze, aby karmić nadmiernie. Nadmierne karmienie  może powodować problemy z jakością wody i jest przyczyną śmierci krewetek.  Nie karmienie przez jeden lub dwa dni  nie zaszkodzi tym gatunkom w ogóle. Czasami niekarmimy przez kilka dni, aby krewetki czyściły swoje systemy i utrzymywały czystość w akwarium.


Caridina „White Bee” jest hodowlana formą  naturalnej odmiany krewetek „Bee Shrimp”. Podczas hodowli z ich kolorów zostały wycofane niemal wszystkie pigmenty inne niż biały i niebieski (ten ostatni widziany tylko u samic – ikra i siodełko są koloru niebieskiego). Nie jest znany  hodowca, którzy jako pierwszy uzyskał taką formę krewetek.  Przypuszczalnie był to jeden z niemieckich hodowców. Jeśli warunki są korzystne w akwarium krewetki „White Bee” są  łatwe do rozmnażania. Samica  za jednym razem nosi około  20 do 25 młodych.  Prawie niczym się nie różnią  od samców – może są trochę dłuższe i szersze.  Parametry wody i wymagania dotyczące pielęgnacji w akwarium dla nich są takie same jak w przypadku innych rodzajów Caridina.  

Najważniejsze – należy pamiętać, że jakość wody jest szczególnie ważna dla wszystkich krewetek.  Krewetki te mają dokładnie taką samą dietę, jak wiele innych krewetek słodkowodnych w akwarium. Są gotowe do jedzenia o każdej porze dnia i nocy, przez 24 godziny na dobę. Parzone wrzątkiem warzywa ( cukinia, ogórek, dynia, szpinak),  specjalne pokarmy dla  krewetek  (płatki, granulki, tabletki ).  Podane pokarmy powinny być spożyte przez co najmniej 3 godziny, inaczej będzie przekarmienie (które nie powinny być dopuszczalne w żadnym przypadku), gdyż zostanie zachwiana normalna równowaga biologiczna.  W okresach między karmieniami krewetki chętnie zjadają unoszące się  kawałki gnijących  substancji organicznych (roślin, ryb, krewetek). Tak więc w przypadku gdy trzeba zostawić krewetkarium  bez nadzoru na kilka dni – nie martwimy się. Brak żywności krewetkom nie zaszkodzi, a nawet wyjdzie im to na ich korzyść.


 

Caridina cantonensisGolden Bee są to majestatyczne i niepowtarzalne krewetki. Korpus krewetek jest  w kolorze pomarańczowo-złotym oraz w białawo kremowym na całym ciele, kolory są tak intensywne i jasne jak y krewetki Crystal red. Pomimo podstawowego koloru białego to ich wygląd i kolor może się różnić będąc w  różnych odcieniach kolorystycznych. Mają różne kolorowe plamy od prawie białej do pomarańczowych.

 Z reguły  gęstość i kolor różowej lub czerwonawej barwy na  białej części ciała wskazuje, że białe krewetki skrzyżowano z crystalami.  Jeśli krewetka jest zdrowa i parametry  w akwarium odpowiadają jej pancerz będzie  w bogatym, intensywnym i pięknym białym kolorze.  Niektóre z tego rodzaju krewetek  nie mają  całkowicie zapełnionego pancerza kolorem białym, więc wyższej klasy są te, których powłoka jest całkowicie biała.

Na głowie może mieć wzór podobny do „Mosura Flower”. Uważa się, że „Snow White Bee” przenoszą  geny z czarnych Crystali,  a “Golden Bee” – czerwonych Crystali. Nie wszystkie białe krewetki mają idealny kolor biały, często biały kolor dość słaby z dużą ilością przezroczystych pasów.

Сaridina cf. cantonensis “Golden Bee”, “Golden White”.  Krewetki z idealnie żółtym, różowym odcieniem, a czasem nawet pomarańczowym do czerwonego.

Сaridina cf. cantonensis “Golden Bee High”, “Snow High (Snow flake)”, “Snow White Bee”.  Całkowicie  biała kolorystyka i ma miejsc bez pigmentacji (w tym biały ogon, nos i podbródek), ale na zmarszczki kilka małych plam czerwonawych, jelito nie jest zauważalne. Przedstawiciel wyższej klasy, jest najdroższym w tej klasie.

Сaridina cf. cantonensis “Golden Bee Super High” Pokryta lśniącą bielą, nie ma bezbarwnych miejsc, nie ma czerwonego zabarwienia, nogi  białe, jelita nie widać.

Сaridina cf. cantonensis “Golden Bee Medium/Mid”, “Snow Medium/Mid-High”  Nie jednolita  biała kolorystyka, istnieje wiele miejsc przezroczystych, można zobaczyć jelito. Biały kolor może być czerwonawego lub brązowawego zabarwienia, zwłaszcza na głowotułowiu. Jeśli mają odcień czerwonawy lub brązowawy  bieli, zwłaszcza Głowotułów, są one nazywane „Golden Snow White”.

Сaridina cf. cantonensis “Golden Bee Low”, “Snow Low” niska klasa białej krewetki. Białe nierównomierne, słabe i nieregularne czerwone i pomarańczowe kolorowe plamy, wiele indywidualnych przezroczystych miejsc, nogi bez kolorów.

Сaridina cf cantonensis “Golden Bee Skeleton”,  słabe biało-pomarańczowe ubarwienie jest częściowo przezroczyste w  paski, nogi nie ubarwione.

Bardzo aktywna, uwielbia pływać. Nie agresywna. Preferuje wodę kwaśną i miękką, nie mniej ważne aby była czysta. bez zawiesin. Temperatura wody powinna wynosić poniżej 26°C (20-24°C), pH 6,2-6,8, dH 4-6 °, i około 1-2 kH. Regularne podmiany wody są ważne dla zdrowia krewetek a jakakolwiek obecność azotynów i amoniaku spowoduje ich śmierć. Kiedy  parametry wody nie są odpowiednie  biały kolor blednie albo staje się przeźroczysty. Ważne, aby utrzymywać te krewetki w stabilnych parametrach, gdyż inaczej krewetki są zestresowane i  stracą kolorystykę,  mogą być chore i ostatecznie wszystko skończy się śmiercią.  Krewetka ta nie różni się od innych w preferencjach żywnościowych. Odnosi się do tych rodzajów krewetek, które jedzą glony i  stale  poszukują pożywienia. Żywi się liśćmi dębu, wodorostów i małymi ilościami pokarmu dla ryb. Karmienie jest najlepiej wykonywać raz dziennie. Czasami warto zorganizować dla krewetek dni bez karmienia.

Krewetka ta rozmnaża się łatwo. Odróżnienie samica od samicy jest trudne. Samice są większe i pancerz w obszarze brzucha mają znacznie szerszy niż w przypadku samców. Hodowla  jest podobna do hodowli czerwonych Crystali.  Samica nosi  20-25 jaj. W czasie ciąży na brzuchu samicy zbiera się ikra koloru brązowego. Im  woda będzie miała lepsze i odpowiednie parametry, tym więcej będzie potomstwa.  Nie powinno się ich hodować z innymi Crystalami, aby nie stracić jakości i intensywności bieli. Duża  kolonia zdrowych krewetek odtwarza się  konsekwentnie. Młode są podobne do dorosłych krewetek i szybko rośną. Można od razu zobaczyć biały kolor powłoki, która jest coraz bardziej intensywna, aż krewetka dojrzeje. Spokojne i mogą być umieszczone z  małymi rybami, ale lepiej jest  utrzymywać je  oddzielnie. Żyje do 1,5 roku.


Сaridina cf. cantonensis   Taiwan Bee Blue Bolt to mutacja krewetek  o niebieskiej kolorystyce wyhodowana na Taiwanie najprawdopodobniej z Pandy. Kolor niebieski jest najbardziej intensywny na głowotułowiu krewetki, na odwłoku barwa może być biała (Blue Bolt Snow) Najbardziej wartościowe są osobniki, które są całe koloru ciemno-niebieskiego (Deep Blue Bolt). Samice podobnie jak w przypadku innych krewetek akwariowych są bardziej zaokrąglone, a samce są mniejsze i smuklejsze. Dorosłe samice potrafią osiągnąć wielkość 3,5cm, samce zaś dorastają do 2,5cm, są smuklejsze i mniejsze.

Krewetki Blue Bolt najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej o temperaturze pomiędzy 21-25°C. Woda o pH 5,5-6,5 twardości około 6 GH. W osiągnięciu odpowiednich parametrów i stabilności pomocne jest aktywne podłoże przeznaczone dla krewetek. Niezbędne jest też odpowiednie przygotowanie wody do podmian. Krewetki te  są bardzo czułe na związki azotu i miedzi w wodzie, oraz na zbyt wysoką temperaturę.

Żywią się  glonami  znajdującymi się w wodzie. W akwarium warto wzbogacać ich dietę o dostępne na rynku pokarmy przeznaczone dla krewetek. Można też podawać pokarmy naturalne takie jak na przykład pokrzywa, czy szpinak. Do akwarium wskazane jest dodać liście migdałecznika (ketapang) lub dębu, które chętnie są wyjadane przez krewetki, a dodatkowo dostarczają przydatnych garbników.

 

Dojrzałość płciową osiągają po około czterech miesiącach. U samic w okolicach grzbietu powstaje siodełko, w którym produkuje ona jajeczka. Kiedy jajeczka te są dojrzałe samica przechodzi wylinkę jednocześnie wypuszczając do wody feromony, które dają samcom impuls do zapłodnienia. Po zapłodnieniu samica przenosi jajka pod odwłok gdzie inkubuje je przez około cztery tygodnie. Po tym czasie wypuszcza młode, które mają wtedy około półtora milimetra. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki będą się rozmnażały bezproblemowo.

Krewetki  Blue Bolt  nie należy trzymać  w jednym zbiorniku z innymi krewetkami z tej grupy, jeżeli nie chcemy żeby się krzyżowały. Po skrzyżowaniu z krewetkami np. Crystal Red powstają tak zwane hybrydy, które w następnych pokoleniach mogą rodzić krewetki Tai. Najlepiej nie krzyżować ze sobą blisko spokrewnionych osobników (chów wsobny).

Caridina Taiwan Bee Blue Bolt

 


Сaridina cf. cantonensis Taiwan Bee ‚Panda’

 Jest to mutacja, pierwsze egzemplarze pojawily się na Tajwanie.   Samce do 2,5 cm, samice do 3,5 cm w zależności od warunków jakie im zapewnimy.  Temp. wody ok. 21-26 stopni, woda miękka (TWO <10 ) o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,4), krewetki wrażliwe na związki miedzi i azotu w akwarium.  Zjadają glony rosnące w zbiorniku, dodatkowo warto urozmaicać im dietę o inne pokarmy dostępne na rynku przeznaczone dla krewetek. Karmę można przyrządzić również we własnym zakresie.  Rozmnażają się poprzez przeobrażenie niezupełne, czyli samica rodzi już w pełni rozwinięte krewetki. Do rozrodu wybieramy najlepiej ubarwione osobniki tak aby uzyskać najlepsza gradację. Na grzbiecie samicy tworzy się charakterystyczne „siodełko”, czyli miejsce gdzie samica produkuje jajeczka. Miejsce to jest widoczne zaraz pod pancerzem- zazwyczaj jest koloru ciemnogranatowego. Zapłodnienie wygląda tak, że samiec dosiada samicy. Samica po akcie przenosi jajeczka pod odwłok, gdzie nosi je przez ok. 4 tygodnie. Po tym czasie rodzą się młode, które od pierwszych dni żerują jedząc to co dorosłe krewetki. W jednym miocie ilość młodych waha się od 5 do ok. 30 sztuk krewetek wielkości ok. 1,5 mm . Młode dojrzewają w wieku około 4 miesięcy. Najlepiej nie krzyżować między sobą osobników blisko ze sobą spokrewnionych.

  Krewetka ta należy do grupy serrata i nie powinna być trzymana z innymi osobnikami tej grupy poza jednym wyjątkiem ale o tym w innym wątku. Tak więc należy ustrzegać się trzymania tej krewetki między innymi z Cardina sp. „Tiger”. Jak większość krewetka ta również lubi przebywać w stadzie. Dlatego też odpowiednim zbiornikiem dla nich będzie zbiornik powyżej 20 litrów.

Caridina cf. cantonensis „Panda”  „Pinto Black”

Caridina Taiwan Bee King-Kong

Caridina Taiwan Bee Panda

Caridina cf. cantonensis „Pinto zebra” black, red taiwan bee  Pierwsze egzemplarze pojawily się na Tajwanie.   Samce do 2,5 cm, samice do 3,5 cm w zależności od warunków jakie im zapewnimy. Środowisko: Temp. wody ok. 21-26 stopni, woda miękka (TWO <10 ) o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,4), krewetki wrażliwe na związki miedzi i azotu w akwarium.  Zjadają glony rosnące w zbiorniku, dodatkowo warto urozmaicać im dietę o inne pokarmy dostępne na rynku przeznaczone dla krewetek. Karmę można przyrządzić również we własnym zakresie.  Rozmnażanie: Przeobrażenie niezupełne, czyli samica rodzi już w pełni rozwinięte krewetki. Do rozrodu wybieramy najlepiej ubarwione osobniki tak aby uzyskać najlepsza gradację. Na grzbiecie samicy tworzy się charakterystyczne „siodełko”, czyli miejsce gdzie samica produkuje jajeczka. Miejsce to jest widoczne zaraz pod pancerzem- zazwyczaj jest koloru ciemnogranatowego. Zapłodnienie wygląda tak, że samiec dosiada samicy. Samica po akcie przenosi jajeczka pod odwłok, gdzie nosi je przez ok. 4 tygodnie. Po tym czasie rodzą się młode, które od pierwszych dni żerują jedząc to co dorosłe krewetki. W jednym miocie ilość młodych waha się od 5 do ok. 30 sztuk krewetek wielkości ok. 1,5 mm . Młode dojrzewają w wieku około 4 miesięcy. Najlepiej nie krzyżować między sobą osobników blisko ze sobą spokrewnionych.  Inne: Krewetka ta należy do grupy serrata i nie powinna być trzymana z innymi osobnikami tej grupy poza jednym wyjątkiem ale o tym w innym wątku. Tak więc należy ustrzegać się trzymania tej krewetki między innymi z Cardina sp. „Tiger”. Jak większość krewetka ta również lubi przebywać w stadzie. Dlatego też odpowiednim zbiornikiem dla nich będzie zbiornik powyżej 20 litrów.

Caridina cf. cantonensis „Super Crystal Red” taiwan bee red

 

Caridina cf. cantonensis „Red ruby” taiwan bee  Samce do 2,5 cm, samice do 3,5 cm w zależności od warunków jakie im zapewnimy. Środowisko: Temp. wody ok. 21-26 stopni, woda miękka (TWO <10 ) o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,4), krewetki wrażliwe na związki miedzi i azotu w akwarium.  Pokarm: Glony rosnące w zbiorniku, dodatkowo warto urozmaicać im dietę o inne pokarmy dostępne na rynku przeznaczone dla krewetek. Karmę można przyrządzić również we własnym zakresie.  Rozmnażanie: Przeobrażenie niezupełne, czyli samica rodzi już w pełni rozwinięte krewetki. Do rozrodu wybieramy najlepiej ubarwione osobniki tak aby uzyskać najlepsza gradację. Na grzbiecie samicy tworzy się charakterystyczne „siodełko”, czyli miejsce gdzie samica produkuje jajeczka. Miejsce to jest widoczne zaraz pod pancerzem- zazwyczaj jest koloru ciemnogranatowego. Zapłodnienie wygląda tak, że samiec dosiada samicy. Samica po akcie przenosi jajeczka pod odwłok, gdzie nosi je przez ok. 4 tygodnie. Po tym czasie rodzą się młode, które od pierwszych dni żerują jedząc to co dorosłe krewetki. W jednym miocie ilość młodych waha się od 5 do ok. 30 sztuk krewetek wielkości ok. 1,5 mm . Młode dojrzewają w wieku około 4 miesięcy. Najlepiej nie krzyżować między sobą osobników blisko ze sobą spokrewnionych.  Inne: Krewetka ta należy do grupy serrata i nie powinna być trzymana z innymi osobnikami tej grupy poza jednym wyjątkiem ale o tym w innym wątku. Tak więc należy ustrzegać się trzymania tej krewetki między innymi z Cardina sp. „Tiger”. Jak większość krewetka ta również lubi przebywać w stadzie. Dlatego też odpowiednim zbiornikiem dla nich będzie zbiornik powyżej 20 litrów.


 

 

 Caridina cantonensis „Tiger” –  Azja Południowo-Wschodnia, południowe Chiny. Wielkość 2,5-3,0 cm. Korpus  przezroczysty  z brązowymi, żółtym i szarymi przebarwieniami. Posiada 5  czarnych  poprzecznych pasków. Mogą mieć pomarańczowe lub czarne oczy. Krewetki z pomarańczowymi oczami noszą  gen niebieski, więc w potomstwie  wychodzą  “Blue Tiger”. Często mają ogon pomarańczowy. Przy nasadzie ogona ciemny punkt. Istnieją dwa warianty kolorystyczne tych krewetek. Mogą one posiadać głowę pomarańczową i ogon. Druga forma niebieskawa z ciemnobrązowymi paski. Głowy i ogon mogą być również pomarańczowe, ale częściej są szare. Niektóre krewetki posiadają czerwone paski. Samice są większe, bardziej intensywnie wybarwione. Są one jednym z najprostszych gatunków karłowatych w zakresie pielęgnacji. Jeżeli woda jest lekko kwaśna i miękka, nie wymagają szczególnej uwagi. Dorosłe krewetek można dostosować do bardziej zasadowej wody, ale ich żywotność i rozmnażanie zostanie znacznie zmniejszona. Podobnie jak w przypadku wszystkich krewetek karłowatych jest ważne, aby zachować wszystkie parametry wody na optymalnym poziomie. Kiedy krewetki są utrzymywane w dużej grupie,  potrzebują więcej karmienia. Nie są agresywne. Jeżeli w zbiorniku nie ma drapieżników lub agresywnych ryb, są zawsze w zasięgu wzroku. Krewetki wymagają  temperatury poniżej 25°C Dla doświadczonych akwarystów hodowla nie jest trudna. Samica nosi około 20-25 jaj. Młode pojawiają się po 4 tygodniach i stają się dojrzałe po 3-4 miesiącach. Młode są bezbarwne i szybko rośną do 1,5 cm, a następnie rosną wolniej. Paski pojawiają się do 1 cm. W tydzień po wykluciu samica jest znowu gotowa do zniesienia jaj. Krewetki te są zalecane dla akwarystów, którzy mają doświadczenie w hodowli karłowatych krewetek. Żyją około 2 lat.    Parametry wody: pH 6,5-7,3; dH 4-12 °C; Temperatura – 20-26 ° C, optymalna 24 ° C

 

 


Caridina cantonensis „Red Tiger” –  Rozmiar :. 2,5-3,0 cm Kolorystyka w czerwone paski jest naturalna,  nie są sztucznie wyhodowane, są to  pięknie ubarwione krewetki  dziko żyjące. Krewetki te są złapany w strumieniach i rzekach, na dnie których znajduje się wiele kamieni w kolorze czerwonym, więc czerwone paski  krewetek są kamuflażem. Od zwykłej Tiger oprócz koloru niczym się nie różnią. Zamiast czarnych pasów posiadają czerwone. Korpus z pomarańczową poświatą podświetlony czerwonymi  poprzecznymi paskami, często mają korpus  połyskujący niebiesko. Wszystkie wysiłki, aby  krewetki  posiadały szersze paski  nadal nie powiodły się. Oczy są zawsze czarne a ogon jest głównie  żółty lub pomarańczowy. Określenie płci jest dość proste – samice są większe, a z kolei pancerz mają one znacznie szerszy niż samce. W odniesieniu do intensywności barwy, u samca i samicy  czerwone paski na korpusie   nie różnią się.  Wartość pH nie powinna przekraczać 7,5,  woda musi być czysta i miękka, o temperaturze 22-25 ° C Do obniżenia pH można użyć korzeni mangrowca, liście dębu lub torfu. Podmiany wody powinno być wykonywane raz w tygodniu. Umieszczenie  mchów akwariowych i innych roślin, a także liści dębowych, jest idealnym uzupełnieniem,  będą nie tylko jako dekoracja, ale także jako źródło składników odżywczych. W obecności  mchów i roślin akwariowych można karmić krewetki dwa razy w tygodniu, będą one znajdowały pożywienie wśród roślin. Karmimy specjalnymi pokarmami dla krewetek, zjadają  rozkładające się rośliny, spirulinę w płatkach, wodorosty, sałatę, cukinię, etc. Rozmnażają się regularnie. Po osiągnięciu wieku dojrzałości płciowej na samicy jaja są przeznaczone, do tak zwanego „siodełka”. Każda samica naraz może mieć 20-25 jaj. Około tydzień po pojawieniu się młodych, samica jest ponownie gotowa do pielęgnacji nowych jaj. Młode krewetki rodzą się z czerwonymi paskami.


Caridina cantonensis „Blue Tiger” –  Wielkości 2,5-3 cm. Poprzez selektywne  hodowle, hobbyści  stworzyli naprawdę piękne  krewetki o niebieskim ubarwieniu. Niebieska krewetka charakteryzuje się bardziej lub mniej intensywnym, odziedziczonym, niebieskim kolorem tła, które przecinają typowe paski. Potomstwo jest niebieskie i bezbarwne, ale w przyszłości jest ponownie niebieskie. W przeciwieństwie do normalnego Tiger krewetki Blue Tiger mają całe ciało  niebieskie i czarne linie na całym ciele, pomarańczowe oczy, które są bardzo dobrym kontrastem z ciemnym kolorem.  Większość krewetek posiada intensywnie czerwone lub winno-czerwone pasy i jasne oczy. Krewetki z czarnymi oczami o nazwie „Blue Tiger Black Eye”. Różnice seksualne między samcami i samicami są  widoczne gołym okiem. Samice są większe, a tułów mają szerszy. Samice są zazwyczaj nieco ciemniejsze od samców, ale odróżnić samice od samców po kolorze jest trudno, ponieważ krewetki są różnej jakości. Jaja u samic  Blue Tiger są trudne do zauważenia ze względu na ciemny kolor. Istnieje kilka klas w zależności od intensywności ubarwienia  koloru niebieskiego.

“Blue/Wildform” –  forma dzika;  – “Blue Berry Tiger ” – ciemnoniebieski, kolor jagodowy; – “Blue Tiger Red Stripes” – niebieski tygrys z czerwonymi paskami; – “Deep Blue”, “Dark Blue” – bardzo ciemny niebieski, niemal czarny kolor. Pojawiają się ciemne pasy czerwone. Prawie wszystkie młode mają ciemnoniebieski kolor, a tylko 20% ma nieco jaśniejszy niebieski;

“Hongkong Blue” –  Ciemno niebieske tygrysy są droższe niż jasne, (mają kolor cienkiej warstwy dolnej brązowawy kolor), choć wielu hobbystów woli kolor jasnoniebieski Tiger. Samice są większe, a także mają zakrzywione podbrzusze. Należy również stwierdzić, że samice, które składają jaja, stają się brązowo-czerwone w brązowe paski, zamiast niebieskiego ciała z czarnymi pasami; – „Light Blue” – jasno niebieskiego koloru; – „Royal Blue Tiger” –  granatowe krewetki, z intensywnym niebieskim kolorem, ale bez klasycznych pasków; – „Semi Dark Blue”, „Indigo” – ciemno niebieskie;

Krewetki powinny być całkowicie ciemnoniebieskie na całym ciele (w tym ogon i nogi), z szerokimi czarnymi pasami na całości (w tym nogi – choć czasami kolor niebieski jest tak ciemny, że ​​są niewidoczne linie). Oczy są żółte, pomarańczowe lub różowe. Krewetki, które mają niebieskie ciało, korpus krewetki jest przejrzysty, bez czarnych pasków w ogóle lub są słabo widoczne, oczy są jasnożółte, należą do niższej klasy. Podczas mnożenia, nie wszystkie młode będą miały niebieski kolor, ale kolor  pomarańczowy oczu jest zawsze. Krewetki, ubarwione nie na  niebiesko, odizolowane są jako podgatunek – Tigry z pomarańczowymi oczami. Nie niebieskie potomstwo nazywa „Orange Eyes Tiger shrimp” lub „Blonde Tiger shrimp”.

Nie są agresywne.  Na ciemnym podłożu krewetki są trudne do zauważenia. Dla nich, bardziej korzystne czarne lub brązowe podłoże.  Jako rośliny używamy  mchy, Riccia monosolenium; można także wysadzać  rośliny niskie trawnikowe.  Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne. Miękka j woda o pH około 6,5-7,5. o całkowitej twardości 2-4 ° dGh. Wymagana jest duża zawartość tlenu. Są one bardziej podatne na złe warunki wodnych niż inne krewetki tygrysie. Maksymalna temperatura, którą mogą wytrzymać 27 ° C, optymalnie 22-25 ° C. W naturze, podstawą ich pożywienia jest detrytus, glony i mikroorganizmy żyjące na zanurzonych korzeniach. Karmimy  szpinakiem, grochem, marchwią, granulkami i tabletkami.  Ponieważ ten rodzaj krewetek jest dość drogi, wielu hodowców karmi je specjalistycznymi pokarmami.  Żyją około 1,5-2 lat.


 

 Caridina cantonenis „Tiger” – Tygrysy są bardzo popularne ze względu na ich  kolor w zebrę.

Krewetki „Tiger” żyją  głównie w Chinach. Inne kraje azjatyckie mają również mniejsze populację.Tygrysy mają główny kolor beżowy, częściowo przezroczysty, ozdobione ciemnymi przerywanymi  liniami, które są  rozłożone równomiernie po całym korpusie. Z tego gatunku, hodowcy mogą wyciągnąć nowe mutację. Mają dużą zdolność do przystosowania się do warunków akwariowych i zachować kolor, charakterystyczny dla naturalnych siedlisk. Te krewetki są bardzo aktywne i energiczne. Choć ich krewni Crystale wymagają dość niskiego pH, dla nich wystarczy  pH 7,0-7,5. Temperatura około 22-26 ° C. Potrzebują podmiany wody   20-30% co tydzień. Tygrysy są wrażliwe na pewne choroby. Dojrzałość płciową osiągają po około 3-5 miesiącach po urodzeniu. Ciąża trwa około miesiąca.

 – “White Tiger”, “Snow Tiger” – jest wynikiem hybrydyzacji między Tiger i Snow. Ubarwienie białe w paski. Gatunek ten jest bardzo rzadki

 – “Super Tiger”, “Yellow Tiger” – odmiana o soczysto pomarańczowym ubarwieniu głowy i wachlarza ogonowego.

„Fancy Black & White Tiger Shrimp”, “Red & White Tiger Shrimp” – ciekawe połączenie wygląda jak mieszanka krewetek „Red Tiger” i „Black Tiger” ze „Snow White”.

Caridina cantonensis „Black Tiger” Czarne  krewetki Tiger są wynikiem wieloletniej selekcji z dzikiej krewetki Tiger. Krewetka, której pasma są  tak szerokie, że wypełniają cały korpus, natomiast korpus wewnętrzny pozostaje jasny. Krewetki mają intensywny czarny kolor. Istnieją dwa różne rodzaje krewetek Black Tiger – z czarnymi oczami „Black Tiger Dark Eye”; – z pomarańczowymi oczami “Black Tiger Orange Eye”, całkowicie czarne nazywane są  Black Diamond. Z pomarańczowymi oczami – stanowią skrzyżowanie „Deep Blue” i „Black Tiger” i wyglądają o wiele ciemniej, posiadając czerwono-brązowy odcień na plecach, mają jasne oczy.

Czarne Tygrysy są podzielone na 5 klas oznaczonych literami BT, co jest skrótem od nazwy odmiany, czyli „Black Tiger”

BT 5 – najnizsza gradacja.  Ubarwienie przypomina zwykłego „Tigera” tylko posiada szerokie czarne pręgi.  Oczy mogą być pomarańczowe;

– BT 4 – czarny  korpus, a niektóre części przezroczyste, Rostrum, ogon i kończyny są też przezroczyste.;

– BT 3 – korpus jest prawie całkowicie czarny, a pysk i ogon jest zawsze jasny;

– BT 2 – korpus, głowa i ogon prawie całkowicie czarne. Czasami przezroczyste nogi;

– BT 1 – krewetka jest prawie całkowicie czarna. Rostrum, odnóża i zakończenie ogona są jednolicie czarne. Brak prześwitów na pancerzu;

– BT 0 – czasem określane jako „Black Diamond”. Krewetki posiadają całkowicie głęboki kolor czarny, zazwyczaj pomarańczowe oczy.

W młodym wieku, aby odróżnić samice od samców jest trudne. Kiedy samice stają się dojrzałe płciowo, można łatwo odróżnić je od samców, szczególnie po szerokim pancerzu na brzuchu, są też większe od samców. Jednakże, ta mutacja ma swoje słabości: wysokie wymagania dotyczące parametrów i czystości wód, a także bardziej podatne są na choroby. Czarne krewetki tygrysie wolą zimną wodę z odczynem alkalicznym. pH – 7,2, w zakresie temperatur od 21-23 ° C Regularna wymiana do 30% czystej wody.


 

Caridina cf. cantonensis „Tibee”          jest to krzyżówka różnych krewetek „Bee” z różnymi krewetkami „Tiger” W celu uzyskania nowych odmian i ciekawszych wzorów hodowcy często krzyżują odmiany „Crystal Red” i „Crystal Black” z krewetkami „Tiger”.

Caridina cf. cantonensis „Black Tibee”

Caridina cf. cantonensis „TiBee”

Caridina cf. cantonensis „TiBee”

Caridina cf. cantonensis „TiBee”

Krewetka TaiTibee to połączenie krewetki Tibee z Taiwan bee. Przedrostek Tai oznacza, że krewetka została skrzyżowana z krewetka Taiwan bee (Tai). Celem takiej krzyżówki jest poszerzenie puli genowej oraz uzyskanie nowych wariantów kolorystycznych lub też krewetek z ciekawym wzorem na ciele. Wśród nich możemy wyróżnić rózne utrwalone formy: Mosura, Belly, Rings, Zebra, Nanashi, Soptted

Krewetka TangTai to  połączenie krewetki Tangerine Tiger (Tang) z krewetka Taiwan bee (Tai). Wyróżniamy różne formy: Piano, Fishbone, BlackLine, Skunk, Galaxy, StarDust, Boa, Pianola

Krewetka TangTai  Galaxy

Caridina sp. „Spotted Galaxy Tiger”