Neocaridina davidi

Neocaridina davidi [Bouvier, 1904]

wcześniej Neocaridina heteropoda [Liang, 2002] (dawniej Neocaridina denticulata sinensis)  Obejmuje  wszystkie formy Red Fire, Yellow, Orange, Schoko, Sakura i inne.  Dzikie krewetki Neocaridina występują głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej, żyją w rzekach i zbiornikach, zwykle z dużą ilością roślin, drzew i zalanych na dnie skał. Jest protoplastą dobrze nam znanych, czerwonych i żółtych krewetek. Charakteryzuje ich maskujący kolor, co z pewnością pomaga im pozostać niezauważone w ich naturalnym środowisku. Neocaridiny,   najlepiej trzymać w zbiorniku o ugruntowaną równowagą biologiczną, z dużą ilością kryjówek i mchów. Powinny tam być kawałki drewna i kamieni. Rośliny i elementy dekoracyjne, które zapewniają im schronienie, ale na ich powierzchni znajdują się bakterie i inne drobne organizmy, w tym glony, na których one żerują. Konieczne jest, aby nabyć grupę co najmniej sześciu sztuk, gdyż  w mniejszej ilości staja się dzikie i skryte. Duża grupa również zwiększa pulę genów. Neocaridina rzadko żyje dłużej niż 12-18 miesięcy, więc jeśli kupujemy krewetki dorosłe to może są już stare.

Istnieje wiele form kolorystycznych –  czerwony, pomarańczowy, niebieski, brązowy, można zobaczyć ciemnoniebieskie a nawet czarne. Ponadto, przedstawiciele tego gatunku, jak również wielu innych, są zdolne do szybkiej zmiany koloru.  Krewetki mogą zajmować bardzo małe akwaria, jeśli mają wystarczająco mchów i odpowiednią filtrację. Szybko się  mnożą, więc lepiej użyć dużego akwarium, większa objętość wody daje więcej „bezpiecznej strefy”, zwłaszcza z regulacją temperatury i jakości wody. Często czynnik krytycznym jest nagła zmiana temperatury lub zmiana jakości wody, zwłaszcza  mniejsze zbiorniki wodne są znacznie bardziej podatne na nagłe zmiany.  Nawet maleńkie ślady amoniaku są śmiertelne, gdyż są  nietolerancyjne wobec azotynów. Nieznaczna ilość miedzi prowadzi do ich śmierci. Nie należy stosować leków zawierających miedź. Wszystkie zakupione rośliny powinny zawsze być dokładnie oczyszczone, aby usunąć wszelkie ślady leków i nawozów. Większość gatunków Neocaridina toleruje twarda i średnią wodę  o wartości pH 6,5-8,0. Jeśli mamy miękką wodę, trzeba dodawać suplementy wapnia aby pomóc krewetkom  podczas linienia. Korzystna temperatura wynosi 21-26 ° C, chociaż większość tolerują od 18 ° C do 28 ° C Krewetki tego rodzaju nie są wymagające co  do podłoża,  może być stosowany  konwencjonalny żwir jak i specjalistyczne podłoża. Podłoże pożądane ciemnobrązowe i pokryte liśćmi migdałecznika (ketapangu). Najlepiej hodować same krewetki ewentualnie ze ślimakami. Wtedy zobaczymy  więcej ich naturalnych zachowań. Jednakże, jeśli chcemy hodować je z rybami, wybieramy bardzo małe gatunki, więc krewetki nie staną się pokarmem dla nich.

Jedzą prawie wszystko, od blanszowanego szpinaku, cukinia,  pastylki z alg, granulat dla  krewetek, ryb, płatki  i tym podobne Pokarmy bogate w astaksantynę pomagają znacznie zwiększyć intensywność koloru. Określenie płci nie sprawia żadnych trudności. Samice są większe niż samce, mają znacznie ciemniejszy kolor i zakrzywione podbrzusze. Ponadto, u samic można  zaobserwować siodełko, a nawet ikrę. Bardzo płodne (duże samice dają około 20-50 jaj) i łatwo rozmnażają się praktycznie przez cały rok. Ale to wymaga czystej wody z odpowiednimi parametrami. Jaja są zielone. Najpierw pojawiają się w   siodełku,  gdy nabierają zielonego koloru,  jest to oznaką zbliżającego się wylęgu młodych. Zazwyczaj od poczęcia do potomstwa mija od 30 do 40 dni.  Rodzaj ten charakteryzuje się  dość silną zmiennością barw. Zaleca się hodowanie  oddzielnie różnorodne barwy aby nie mieszać kolorów a wzmacniać  intensywność jednego koloru..\

Neocaridina davidi (heteropoda) [Bouvier 1904] „Wild”

Synonim: Neocaridina heteropoda, Neocaridina denticulata sinensis.

Pochodzi z Chin, Tajwanu i Korei. Wielkość: 2,5 cm. Dzika forma ma wydłużony korpus, półprzezroczysty z kolorowym  kamuflażem. Dominuje w odcieniach zielonkawo-brązowawym, ale niektóre egzemplarze mają dużo czerwonego pigmentu lub w żółtawej tonacji. Kolor jest bardzo zmienny, a samice  posiadają często pasek na plecach. Zazwyczaj są zielone lub brązowe (czasami niebieskawe) z różnymi rodzajami ciemnych plam i kropek  ​​na plecach. Samice są bardziej kolorowe niż samce. Niezwykle płodne. Samice mają zielone jajka w czasie ciąży. Gdy pojawia się siodełko  również zielone, jest to dobry znak, że wkrótce będą młode. Gatunek ten został wykorzystany do wyprowadzenia form czerwonej i żółtej  krewetek (“Red Cherry” i “Yellow shrimp”). Wielokrotnie selekcjonowane   na obecność określonego koloru w celu uzyskania stałej czerwonej i żółtej barwy. Są do utrzymania w dość szerokim zakresie parametrów wody. Przystosowują się  zarówno do miękkiej i twardej wody. Absolutnie nie wybredna w jedzeniu jedzą niemal wszystko. Osiągają one dojrzałość płciową po 3-4 miesiącach. Żyje  do 1,5 lat. T 18-28 ° C; KH 3-15 ° C; pH 6,5-8,0.

Zarówno w przypadku najpopularniejszej odmiany Red Cherry jak i innych odmian barwnych tej krewetki, możemy wyodrębnić pewne podgrupy, zwane ‚gradacjami’. U krewetki Red są to:
Red Cherry – krewetka o ubarwieniu czerwonym przeźroczystym. Widoczne miejsca bez pigmentu,krew1

krew2
Fire Red– krewetka nie posiadająca scalonego pigmentu, jej ubarwienie nie jest niejednolicie czerwone, posiada nieprzeźroczyste plamki lub pasy pigmentu.


 

 

Sakura – krewetka posiadająca scalony pigment, jest całkowicie nieprzeźroczysta, u samicy nie widać siodełka ponieważ pancerzyk nie prześwituje.

Bloody Mary – krewetka również ze scalonym pigmentem jak Sakura ale jej kolor jest dużo ciemniejszy  nawet  bordowy.


Velvet – krewetka posiadająca pół odbarwienie utrwalone np czerwono niebieska lub czerwono fioletowa.
Red Rili – krewetka ubarwiona w pasy koloru czerwonego oraz pasy bezbarwne bez pigmentu.


Formy żółte krewetek dzielimy na:

Yellow – krewetka o kolorze żółtym z tym że kolor jest przeźroczysty

Yellow Fire – krewetka o żółtej barwie. Kolor nie jest już tak przeźroczysty – staje się bardziej kryjący

 

Yellow Neon – ubarwienie może być za równo bardziej przeźroczyste jak i mniej, można również u niektórych osobników ujrzeć pas pigmentu na grzbiecie. Kolor krewetki  jest bardzo jaskrawy.

Yellow Rili – krewetka której kolor żółty częściowo zanikł. Zazwyczaj kolor utrzymuje się na głowie i ogonie reszta zanika.

 


Krewetki pomarańczowe:

Orange – krewetka o ubarwieniu pomarańczowym jednak kolor jest przeźroczysty i widoczne są braki w ubarwieniu. 

 

Orange Fire – krewetka o pomarańczowejj barwie. Kolor nie jest już tak przeźroczysty – staje się bardziej kryjący

 

Sakura Orange – krewetka ze scalonym pigmentem. Kolor krewetki nie jest przeźroczysty jest dobrze kryjący.

 

 

Pumpkin – krewetka tak samo jak sakura z dobrze kryjącym kolorem. Jednak odcień tego koloru jest zupełnie inny. Jaśniejszy na pograniczu żółtego i pomarańczowego.

Orange Rili – krewecie jak wszystkie z takiej odmiany z kolorem zazwyczaj na głowie i ogonie z widocznym zanikiem koloru w środkowej części tułowia.


Krewetki zielone:

Green – krewetka o kolorze zielonym przeźroczystym. Kolor nie jest kryjący.

 

 

 

Neocaridina davidi „Green Pearl”

Green Jade – krewetka o pigmencie w pełni kryjącym. Kolor zielony od bardzo ciemnego do jaśniejszego z widocznymi plamkami żółtymi. Krewecie wyglądają jakby były obsypane brokatem.


 

Krewetki o  ubarwieniu niebieskim:

Blue Jelly – kolor krewetki jest ciemniejszy niż krewetek Blue Pearl i ma zupełnie inny odcień niebieskiego. Bardziej w morskim kolorze.

 

Blue Fairy – niebieska wróżka piękna nazwa  i kolor  naprawdę ładny. Bardziej mleczny również w odcieniu morsko jaskrawym.

Blue Dream – krewetka o ciemniejszym ubarwieniu od poprzedniej. Jej kolor przypomina bardzo jasny granatowy lub bardzo ciemny niebieski.  Kolor jest mleczny kryjący.

 

 

 

 

Blue Velvet – krewetka w kolorze mocno granatowym czasem wpadającym już prawie w czerń.

Blue Carbon Rili – Krewetki błękitne z wyraźnymi czarnymi wzorami.


Blue Rili –  jak wszystkie rili z kolorem zazwyczaj na głowie i ogonie z widocznym zanikiem koloru w środkowej części tułowia.

 

Blue Diamond – krewetka ciemno granatowa. Jej kolor nie jest w ogóle przeźroczysty – jest mleczny i dobrze kryjący. Nie widać żadnych braków ubarwienia.


Krewetki o ubarwieniu brazowym:

Shoko – krewetka o ubarwieniu jasno brązowym. Kolor nie jest kryjący jest przeźroczysty.

 

Sakura Shoko – jak wszystkie sakury jest to krewetka o pigmencie scalonym nie widać tu braku w pigmentacji. Kolor jest intensywnie brązowy może być również z drobnymi żółtymi kropeczkami  ale nie musi. Ważne by kolor był intensywny i kryjący.

Krewetki o ubarwieniu czarnym:

Sakura Black – krewetka w kolorze czarnym. Kolor jest całkowicie kryjący.

 

Neocaridina davidi „Black Rose”

Neocaridina davidi „Black Rose”

Carbon Rili – krewetki z częściowym zanikiem pigmentu. Krewetka przeźroczysto- czarna. Bardzo często również mylona z blue carbon rili .