Scabies crispata

Scabies crispata (Gould, 1843)

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia: Birma, Tajlandia, Wietnam, Chiny.
Hodowla: Zalecany rozmiar zbiornika to 50 litrów dla jednej lub więcej osobników. Konieczny jest drobny piasek na dnie, małże się częściowo zakopują. Potrzebne są wystarczające składniki odżywcze w wodzie i delikatny strumień, aby składniki odżywcze dotarły do ​​małży. Bardzo cichy mieszkaniec akwariów, większość dnia spędza w połowie zakopany na dnie. Aktywność możemy rozpoznać tylko po lekko otwartych powłokach. Gdy są zaatakowane, małże zamykają się szczelnie. Jeśli muszle są luźno otwarte, małże nie żyją.

Karmienie: Ta małża pobiera pokarm poprzez  filtrację wody, co powoduje szczególne wymagania hodowlane. Jeśli woda w akwarium nie ma dostatecznie dużo składników odżywczych, konieczne jest karmienie małży. Możliwe jest użycie roztworu drożdży, który podajemy pipetą blisko małży lub jakiegoś rodzaju karmy w proszku.

Hodowla: Rzodzielnopłciowe, bez zewnętrznych cech płciowych, osobniki z wiosennej populacji mogą być hermafrodytami. Jaja wewnątrz samic są przypadkowo zapłodnione nasieniem, które ssą z wody, gdzie są uwalniane przez samce. Larwy są uwalniane do wody, a następnie pasożytują na skrzelach ryb. Ta część rozwoju zajmuje około 3 miesiące, aby larwa osiągnęła odpowiedni rozmiar. Potem  spada na dno i nadal żyje klasycznym życiem małży.

Współżycie: Odpowiednimi towarzyszami są na przykład filtrujące krewetki i ślimaki. Nie wiadomo jeszcze, na których gatunkach ryb larwy pasożytują, dlatego w przypadku hodowli w akwarium społecznym zaleca się monitorowanie stanu zdrowia ryb. Masowe porażenie przez larwy może mieć fatalne konsekwencje. Anatomia: Małże są bardzo ładnie ubarwione, muszle mają w regularne zielone plamy na żółto-beżowym tle.