Cambarellus

 

Cambarellus diminutus (Hobbs, 1945)

Ameryka Północna, Zatoka Meksykańska. W okresie suchym zakopują się w mokrym błocie. Rak słodkowodny. Jest to najmniejszy rak rzeczny o długości około 25 mm. Kolorystyka obejmuje od brązowego do  ciemnobrązowego z marmurkowymi plamkami. Może być bladoniebieski, a niektóre bardzo rzadkie odmiany z intensywnym błękitem. Niebieski kolor w naturze zależy wyłącznie od pokarmu i wody.

Do hodowli potrzeba akwarium o długości około 50 cm, 15-20 litrów na raka, oddzielając kamieniami, jaskiniami  oddzielne obszary, w których muszą znajdować się schrony i ukrycia dla raków. W akwarium należy  włożyć suszone liście z buka, orzecha, dębu. Podłoże z  piasku lub żwiru. Należy utrzymywać ich w  grupie. Lekko agresywne, ale walki między nimi są rzadkie, nie jest wskazane, aby łączyć ich z innymi rakami. W czasie walk miedzy sobą mogą się uszkadzać.

Może być utrzymywany z dużymi krewetkami, ale mogą być  być straty. Ryby nie powinny być duże i agresywne, w przeciwnym razie przetrwa mała część młodych skorupiaków. Jest pożądane, aby utrzymywać różne mchy w akwarium. Woda nie powinna zawierać azotanów i azotynów, ponieważ nawet niewielka ilość może być śmiertelna dla raków. Wymagana jest cotygodniowa podmiana wody około 25% objętości akwarium. Pokarmy ogólne oraz specjalne dla raków,  przyjmują także granulki dla ryby i małe ślimaki.

Do rozmnażania umieszczamy w akwarium dużą liczbę ukryć. Temperatura wody 22-23 ° C, dH 5-10 °, pH 7,5-8,0. Bardzo ważna jest dla skutecznej hodowli regularna podmiana wody, przy czym różnica temperatur nie powinna przekraczać 2-3 stopnie. Samice noszą ikrę przez trzy lub cztery tygodnie. Żyją 2 lata.

 


Cambarellus montezumae (Saussure, 1857)

Występuje w  Meksyku Rak   słodkowodny,   wielkość3-5 cm. Ubarwienie pancerza od brązowego do czerwono-brązowego i zielono-brązowego lub ciemnoszarego do szaro-niebieskiego, czasami z dwoma matowymi, szerokimi pasami na szyi i brzuchu. W ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu skorupiaka, większość młodych ma bardzo jasny brązowy kolor. Kolory stają się bardziej intensywne wraz z wiekiem mogą zmieniać się po każdej wylince.

  Również w tym gatunku możliwe są różne odmiany kolorystyczne i kształtu. Samice są większe, mają krótsze i szerokie szczypce oraz szeroki brzuch, ich ogon jest szerszy. Samce mają cienkie i dłuższe kleszcze oraz dłuższe brzuchy. W przypadku samic ciężarnych paski na plecach są szczególnie kontrastujące.

Bardzo spokojne, nie atakują ryb i nie uszkadzają roślin, więc są one odpowiednie do akwarium. Ten gatunek jest chętnie trzymany w małych akwariach. Rak potrzebuje niższych temperatur niż tropikalne ryby. Jako podłoże stosujemy drobny żwir lub piasek. Nie są  wymagające co do parametrów wody, czuje się dobrze zarówno w miękkiej, jak i w twardej wodzie. Lubi wspinać się na rośliny, więc nie powinny sięgać do krawędzi akwarium do około 2-3 cm. Najlepiej czuje się wśród  gęstej roślinności. Powinny  w akwarium znajdować się różne elementy służące za ukrycia  o średnicy wejście  co najmniej 2 cm. Raczek po wylince pancerza, jest całkowicie bezradny i pozostaje w ukryciu.  Aktywny przez cały dzień. Samice w ciąży i stare raki ukrywają się często przez cały dzień. Są raczej spokojne, zajmują groźne pozycje, mogą wystąpić też drobne potyczki. Karmimy mięsem krewetek, w naturze zjadają martwe ryby. Może krzyżować się z innymi gatunkami (C. patzcuarensis). Po trzech miesiącach stają się dojrzałe w rozmiarze około 2 cm. Rozmnażanie jest bardzo łatwe, samice noszą jaja pod ogonem przez trzy tygodnie. Średnia długość życia wynosi około 18 miesięcy. Temperatura 15-30 ° C,  DGH8, pH 6,4-8,2.


Cambarellus ninae (Hobbs, 1950)

Żyje w   USA, w stanie Teksas i Arkansas. Samice są 30-35 mm, samce są mniejsze i bardziej smukłe. Ubarwienie głównie od beżu do brązowawego z jasnymi plamkami.  Są jednak niektóre okazy nieco czerwonawe, a także niebieskie. Samica w sezonie hodowlanym może zmienić kolor na ciemnobrązowy, ciemnoczerwony lub ciemnoniebieski. Wszystkie osobniki  Cambarellus ninae mają wyraźne plamki w formie gwiazdy.

 Bardzo spokojne raczki, samce rozwiązują konflikty bez szkody. Akwarium co najmniej 60 cm długości,  kamienie i gęstą roślinność, głównie mchy. Jako schronienie mogą służyć  groty wykonane z kamieni, drewna, gliny lub rur PVC i liści. Można je trzymać przy małych rybach.   Dojrzewają po 3 miesiącach. Samice noszą do 50 jaj, a po 14 dniach już młode osobniki. Bardzo wydajne. Żyją 18-24 miesiące. Temperatura wody  22-26 ° C; DH 6-18 °; PH 7,0-8,5.


Cambarellus patzcuarense „Orange” (Villalobos, 1943)

 pomarańczowy karłowaty rak meksykański pochodzi z  Meksyku, jezioro Patzcuaro. Samica do 6 cm długości, samiec 4-4,5 cm.  Jego dzikie ubarwienie od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, ale w hodowlach wyselekcjonowano czerwono-pomarańczową odmianę. Dobre linie kolorystyczne mają ciemno pomarańczowy kolor z pasmami lub plamkami. Strefa tylna jest ciemniejsza. Samice mają krótkie, wąskie pazury, u samców są długie, lancetowate.

Istnieją  odmiany kolorystyczne:

C. patzcuarensis sp. Choco – brązowy;

C. patzcuarensis sp. Black – czarny;

C. patzcuarensis sp. Blue – niebieski;

C. patzcuarensis sp. Light – jasnożółty;

Żaden inny rak nie jest tak dobry do małego lub średniego akwarium, uwzględniając jego jaskrawe kolory. Lecz bardziej znaczące zalety to niewielki rozmiar, brak żywieniowych zainteresowań  roślinami i wyjątkowy spokój wobec współlokatorów i sąsiadujących ryb. Akwarium o długości około 50 cm, 30 litrów na parę, umieszczamy kamienie, korzenie oddzielające poszczególne obszary, w których muszą znajdować się schronienia i ukrycia dla raków. Lubią ukrywać się  pod korzeniami lub między liśćmi.  Jako podłoże lepiej jest układać ciemny żwir: bardzo pozytywnie podkreślający  kolor pomarańczowego raka. Warstwa podłoża powinna wynosić co najmniej 4 cm. Akwarium powinno być dobrze obsadzone (np. paprotnice, drobnolistne rośliny i mchy).   Raki można utrzymywać w akwarium bez grzałki.

Te raczki są bardzo dość agresywne, głównie samce, które są bardziej terytorialne niż samice. Nie zaleca się utrzymywania  raków w dużych ilościach: jak wiadomo, raki nie są stworzeniami kolonialnymi, a jeszcze najbardziej samce. Osobniki najstarsze ukrywają się przez większość dnia, są bardziej aktywne w godzinach nocnych. Dlatego akwarium powinno być obszerne dla 1 samca i kilka samic. Rybki powinna być małe i spokojne. Może polować na małe ryby.  Są drapieżnikami, które żywią się padliną w naturalnym ekosystemie, a także roślinami i małymi pozostałościami bezkręgowców, ryb. Zjada wszystko, co mieści się w małych pazurach raka: larwy komarów, ślimaków,  zgniłe liście, martwe ryb i tym podobne. Jednak zielone rośliny nie są zawarte w ich menu, tylko części martwe są spożywane. Optymalna temperatura wynosi 20-24°C. Potrzebują twardej wody dH 12-18 °, pH 7,0-8,5. Wymagane są cotygodniowe około  25% objętości akwarium podmiany wody. Okres dojrzewania występuje w wieku 3-4 miesięcy przy 1,5-2 cm. Ponieważ rak przeżywa zaledwie jeden lub dwa lata, szybka dojrzałości ma swoje znaczenie. Rozmnażanie nie jest trudne, jeśli są dobre parametry wody w akwarium. Samice noszą jaja przez trzy tygodnie. W trakcie szukają schronienia i uciekają przed innymi osobnikami. Podczas hodowli konieczne jest dodawanie suchych liści bukowych, dębowych i olszynowych. Młode wydają się mieć rozmiar około 4 mm, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i zmiany parametrów wody. Współistnienie młodych z rodzicami może odbywać się w akwarium o dużej pojemności. Średnia długość życia wynosi około 18 miesięcy. Dlatego też trzeba mieć kilka raczków do hodowli i ciągłego uzupełniania stada.


Cambarellus puer  (Hobbs, 1941)

  Ameryka Północna, rzeka Missisipi. W naturze samica wyrasta do długości 3-4 cm, a samce ledwo osiągają 2-2,5 cm. Słodkowodne. Zewnętrznie bardzo podobny do Cambarellus shufeldtii. Ubarwienie odz czerwonego, jak i czerwono-brązowego do szarego i szaro-brązowego, z sparowanymi ciemnymi falistymi pasami lub przerywaną linią wzdłuż grzbietowej powierzchni. Ogon zwykle ma ciemne miejsce w środku. Szczypce są wąskie i długie. Zalicza się do bardziej spokojnych raków. Walka jest rzadka, z reguły zwierzęta uciekają do kryjówek. Lepiej jest mieć 2 samice na 1 samca.  Objętość akwarium powinna wynosić od 60 litrów dla pięciu do sześciu raków (dominacja kobiet), z dużą liczbą korzeni i kamieni  w celu oddzielenia terytoriów. Bardzo spokojne bezkręgowce i idealnie współżyjące w jednym akwarium z małymi, nie agresywnymi rybami. Oświetlenie jest zalecane rozproszone. Podłoże z piasku lub żwiru. Na podłożu należy umieścić warstwę suszonych liści dębu.  Obowiązkowe jest napowietrzanie i filtracja: te raki są bardzo wrażliwe na brudną wodę. Szczególnie napowietrzanie jest konieczne w nocy. Wymagana co tygodniowa podmiana wody 25% objętości  zbiornika. Bardzo lubi gotowane krewetki, ochotka, artemia,  mięso ryb morskich, wołowina, ślimaki, a z przyjemnością będzie zjadał opadające granulaty. Dojrzałość płciową osiąga w przybliżeniu w ciągu 3 miesięcy. Samica nosi około  50 jaj. Samice z jajeczkami przebywają w ukryciach. Potrzebne do pielęgnacji młodych raków, liście dębu oraz liście migdałecznika i szyszek olchy. Chętnie ukrywają się pod korzeniami lub między liśćmi. Bardzo ważne jest, aby pomyślnie przeprowadzić regularne podmiany wody. Żyją około 2 lat. PH 6,5-7,8; DH 4-15 °; T 20-23 ° C.


Cambarellus shufeldtii (Faxon, 1884)


karłowaty rak luizjański pochodzi z  Ameryki Północnej, rzeka Missisipi. W suchym sezonie spędza czas zakopując się w błoto. Wielkość około 3 cm. Te raki są od czerwono-brązowej do szarej barwy, z kropkami ciemnymi w nieregularnych rzędach lub sparowanymi ciemnymi, falistymi pasami wzdłuż grzbietowej powierzchni. Samice są większe, szersze, bardziej intensywne i mają ciemniejsze plamy. Również samice mają częściowo jasnoniebieski odcień. Jest bardzo podobny do Cambarellus puer, ale zwykle ma ciemne centralne miejsce, a szczypce są wąskie i długie.  Ten gatunek jest najbardziej spokojny, ale żyje w ukryciu. Młode raczki są aktywne i poruszają się zarówno po podłożu jak i po roślinach. Pomiędzy sobą prawie nie walczą, z zasady  ustępują drugiemu osobnikowi. Ze względu na ich rozmiary nie mogą stać się niebezpieczne dla ryb, ale raczej odwrotnie. Możesz być trzymany w grupie kilku osobników już w małym akwarium.  W akwarium musi znajdować się wiele ukryć i roślin, ponieważ samice łatwo tam ukryją się podczas przenoszenia jaj i wylinki. Ukrycia w drewnie lub kamieniach powinny mieć maksymalną średnicę 15 mm i głębokość co najmniej 4 cm, w przeciwnym razie nie są postrzegane jako schronienie. Rozmnażanie jest proste, z należytą starannością i wystarczającą ilością miejsca następuje samoczynnie. Samica nosi 10-30 jajek przez około 4 tygodnie. Okres ciąży jest w dużym stopniu uzależniony od temperatury wody, dlatego zalecane jest ścisłe przestrzeganie reżimu temperatury bez wprowadzania ostrych zmian. Żyją do 2 lat. pH 6,0-7,7, T 20-25 ° C.