Cherax

 

 

Cherax (Astaconephrops) boesemani (Lukhaup & Peckny, 2008)

Nowa Gwinea. Gatunek ten zajmuje czołową pozycję w różnorodności i ekstrawagancji kolorów. Samce są jaśniejsze  i wyglądają bardziej masywnie, brzuch samca jest nieco grubszy niż u samic, męskie organy seksualne znajdują się w obszarze trzeciej pary nóg, u samic pierwszej pary. Samce wyróżniają się obecnością na szczypcach białej plamki.

Podgatunek „Blue Moon”  Nazwa raka pochodzi od kolorystyki szczypiec, które w postaci dwóch półksiężyców, tworzą księżyc w pełni. Boczna zewnętrzna powierzchnia szczypców jest zabarwiona jasnobrązowym kolorem, podobnie jak górna ich część. Głównym ubarwieniem raka jest kolor niebieski, z odcieniem stali. Gładkie przejścia dwóch kolorów,  tworzą tajemnicze księżycowe linie, całe ciało raka pokryte jest małym, ledwie dostrzegalnym puszkiem. U samców, dolna część  szczypca ma białe miejsce w postaci owalnej, które pojawia się tylko w dojrzałych    płciowo osobników, samice, nawet w stanie dorosłym, są pozbawione tego ornamentu;

Podgatunek „Hoa Creek” – Wspaniały rak purpurowy. Ciemnobrązowa powłoka stopniowo się zmienia, bliżej głowy i ogona, ciemno różowe odcienie, przechodząc całą paletę kolorów od jasnego fioletu do miękkiego różu. Brzuch – dominujący ton ciemnobrązowy czasami zmienia się w czarny, interesujące jest, że purpurowy kolor po bokach raków gładko zmienia się w różowe i fioletowe odcienie;

Podgatunek „Red Brick” – Szkarłatny rak. Głęboko czerwone lub szkarłatne ubarwienie podstawowe, można nazwać najbardziej surowe i proste umaszczenie spośród trzech kolorystycznych wariantów, niebieski lub niebieski odcień na całym grzbiecie zwierzęcia, zanika w głębokim niebieskim kolorze pancerza i głowy. Szczypce dorosłych osobników  nabierają jasnego niebiesko-czerwonego koloru, stając się czarnymi na końcach. Nogi są blisko tułowia, ciemnoniebieskie lub niebieskie,  przechodząc na końcach w kolor czarny.

Do utrzymania w domu, odpowiednie jest akwarium o pojemności co najmniej 70 litrów dla jednej pary. Jest idealnym rozwiązaniem do hodowli tych raków w grupie – kilka samców i samic razem. Aby uniknąć starcia i walk o wolny teren, konieczne jest, aby wyposażyć akwarium słodkowodne w wiele kryjówek,  najlepiej użyć jaskiń ceramicznych, otoczaków i korzeni.  Jako podłoża w  akwarium najlepiej używać piasku i średniej grubości żwiru, wyścielając dno warstwą liści migdałecznika, buka, dębu lub leszczyny. Raki chętnie jedzą sparzoną  marchew i zielony groszek, pokarmy dla skorupiaków, zarówno w płatkach, jak iw granulkach.  Temperatura  23-27 ° С.

Cherax snowden

Cherax holthuisi – Rak morelowy

Rak morelowy – Cherax holthuisi Papua – Nowa Gwinea

Cherax gherardii

Cherax quadricarinatus – Rak czerwonoszczypcowy

Cherax quadricarinatus

Cherax quadricarinatus

Cherax destructor

Cherax destructor

  Cherax destructor

Cherax destructor – Australia

 

93b

Rak – Cherax destructor

Cherax peknyi „Zebra”

Cherax black tiger Papua – Nowa Gwinea