Physa

Physa fontinalis  –  Rozdętka pospolita

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJest szeroko rozprzestrzeniona  miejscami liczna. Zasięg występowania obejmuje prawie całą Europę, po Norwegię, i część Azji – Turcję i zachodnią Syberię.  W Polsce jest pospolita.

Zasiedla płytkie wody stojące lub wolno płynące (źródła, strumienie, rzeki, stawy, jeziora, a także kanały i rowy irygacyjne), raczej wolne od zanieczyszczeń, obficie zarośnięte. Znosi umiarkowane zanieczyszczenie wód


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozdętka należy do rodziny ślimaków płucodysznych, charakteryzuje się bardzo dużą płodnością, z tego względu zawleczona wraz z roślinnością lub planktonem do akwarium może stać się plagą. Ja swoje rozdętki przeniosłem z roślinami do paludarium i jak na razie nie niszczą roślin oraz nie jest ich za dużo.

Physa asuta – Rozdętka zaostrzona

Kosmopolityczny, inwazyjny gatunek słodkowodnego, ciepłolubnego ślimaka płucodysznego z rodziny rozdętkowatych (Physidae), w literaturze europejskiej opisywany pod nazwą Physella acuta, a w amerykańskiej Physa acuta. Znaczący udział w jego szybkim rozprzestrzenianiu ma handel na potrzeby akwarystyki W Polsce jest gatunkiem obcym, zawleczonym ze strefy śródziemnomorskiej.